Neomejen dostop | že od 9,99€
Štirje osumljenci za petkov teroristični napad v Moskvi, v katerem je izgubilo življenje 137 ljudi, še 180 pa je ranjenih, je včeraj stopilo pred sodišče. To je zanje odredilo dvomesečni pripor z možnostjo podaljšanja. Vsi štirje so obtoženi terorizma in jim grozi dosmrtna zaporna kazen. Po poročanju AFP sta dva obtoženca priznala krivdo. Ob napadu je sicer ponovno vzniknila razprava o pomembni družbeni temi, moratoriju na smrtno kazen.
Vsi štirje aretirani moški so državljani Tadžikistana, na posnetku, ki ga je objavilo sodišče, je osumljence videti v zastekljenem prostoru za obtožene. Enega so policisti pripeljali v sodno dvorano vklenjenega, enega z zavezanimi očmi. Ko so možu sneli prevezo, je bila vidna modrica. Enega so pripeljali na invalidskem vozičku. Pri vseh je bilo jasno, da so jih brutalno pretepli; osumljencu. Osumljencu s povitim uhljem so tega med aretacijo delno odrezali. V javnost so prišli tudi posnetki brutalnih zaslišanj. Pri vsaj enem od osumljencev naj bi med zasliševanjem uporabili elektrošok, poroča britanski BBC.
Oblasti so četverico tujcev pridržale v ruski regiji, ki meji na Ukrajino. Ker so državljani Tadžikistana, je ruski predsednik Vladimir Putin v nedeljo opravil telefonski pogovor s predsednikom Tadžikistana Emomalijem Rahmonom, ki je dejal, da »teroristi nimajo državljanstva«. Predsednika sta se dogovorila, da bosta okrepila sodelovanje v boju proti terorizmu.
Putin je sicer povedal, da so priprli enajst osumljenih, tudi strelce, ter obljubil kaznovanje odgovornih za napad. Čeprav je odgovornost prevzela skrajna skupina Islamska država, ga je povezal z Ukrajino. V Kijevu te obtožbe zavračajo kot absurdne.
Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, Rusija medtem stopnjuje napade na Ukrajino, danes zjutraj je bilo več eksplozij v Kijevu.
Napad sicer velja za najbolj smrtonosnega od obleganja šole v Beslanu pred dvajsetimi leti, v katerem je umrlo več kot 330 ljudi, več kot polovica je bila otrok.
Po terorističnem napadu v Moskvi je Francija dvignila stopnjo teroristične ogroženosti na najvišjo, je v nedeljo sporočil francoski premier Gabriel Attal. Odločitev so sprejeli sprejeli na seji sveta za obrambo in varnost, ki jo je sklical predsednik Emmanuel Macron, zaradi teroristične skupine IS in grožnje Franciji. »Glede na to, da je odgovornost za napad prevzela Islamska država, in grožnje, ki visijo nad našo državo, smo se odločili dvigniti stopnjo teroristične ogroženosti na najvišjo raven: velika možnost napada,« je na omrežju X zapisal Attal.
Francoska ocena teroristične ogroženosti ima tri stopnje, najvišja stopnja pripravljenosti pa se lahko vzpostavi takoj po napadu ali ko postane aktivna teroristična skupina. Najvišjo stopnjo običajno razglasijo za omejeno časovno obdobje ter omogoča izredno mobilizacijo virov in širjenje informacij, ki lahko zaščitijo državljane v krizni situaciji.
Protiteroristični nadzor v Italiji se je odločil poostriti tudi italijanski odbor za javni red in varnost. Med drugim bo pred velikonočnimi prazniki povečal nadzor zlasti na krajih, kjer se zbirajo množice in kjer se giblje največ ljudi.
Člani odbora so na sestanku na notranjem ministrstvu poudarili, da je »pomembno, da policija in obveščevalne službe še naprej skrbno spremljajo dogajanje, tudi na spletu, za ugotavljanje morebitnih nevarnostih na nacionalnem ozemlju«, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Italijanski državni sekretar Alfredo Mantovano je pred tem v nedeljo izjavil, da Italijo trenutno najbolj ogrožajo posamezniki in ne organizirane skupine. »Menim, da bi skupino, kakršna je delovala v napadu v Moskvi, ki je morala biti usposobljena in imeti logistično podporo, v Italiji prestregli prej,« je še dodal.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji