Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Zdravstvena uslužbenka za več kot 200 receptov zlorabila podpise okoli 20 zdravnikov

S soosumljenim sta oškodovala Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za med 3000 in 5000 evri.
Po vedenju predstojnika urgentnega centra UKC Maribor dr. Romana Koširja je osumljena zlorabila podpise okoli 20 zdravnikov. Večinoma naj bi šlo za zdravnike zdravstvenega doma, ki redno dežurajo v urgentnem centru. FOTO: UKC Maribor
Po vedenju predstojnika urgentnega centra UKC Maribor dr. Romana Koširja je osumljena zlorabila podpise okoli 20 zdravnikov. Večinoma naj bi šlo za zdravnike zdravstvenega doma, ki redno dežurajo v urgentnem centru. FOTO: UKC Maribor
STA, V. U.
25. 2. 2019 | 13:13
25. 2. 2019 | 16:27
5:27
Zdravstvena uslužbenka, ki so jo kriminalisti v petek začasno pridržali, je domnevno ponaredila več kot 200 zelenih receptov za različna zdravila, ki so na črnem trgu zelo iskana. S soosumljenim sta po trenutnih ugotovitvah kriminalistov oškodovala Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za med 3000 in 5000 evri.



Podrobnosti kriminalistične preiskave je medijem predstavil pomočnik vodje mariborskih kriminalistov Andrej Kolbl. Kot je dejal, so v okviru tega predkazenskega postopka na območju Policijske uprave Maribor izvedli skupno šest hišnih preiskav poslovnih in stanovanjskih prostorov ter osebnih avtomobilov, kjer so iskali materialne dokaze za nadaljnji kazenski postopek.

Preiskava, ki jo usmerja Okrožno državno tožilstvo v Mariboru, je potekala v smeri utemeljitve sumov storitve kaznivega dejanja goljufije, za kar je predpisana kazen do treh let zapora.
 

Ponarejen podpis več zdravnikov


Po dozdajšnjih ugotovitvah kriminalistov je osumljena zdravstvena uslužbenka - neuradno gre za medicinsko sestro v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor - v obdobju od leta 2017 do letos ponaredila več kot 200 zelenih receptov na svoje ime in na ime soosumljenega. Na vseh receptih je ponarejen podpis več zdravnikov.

Na podlagi teh receptov so lekarne izdale več kot 600 zavojev zdravil Sanval, Zaldiar, Lexaurin in Doreta. Po besedah Kolbla gre za zdravila, ki se izdajajo samo na recept in so zelo iskana pri odvisnikih od prepovedanih drog.

S tem dejanjem je bil oškodovan ZZZS, ki je končni plačnik zdravil. Dozdajšnje ugotovitve kažejo, da ta škoda znaša med 3000 in 5000 evri.

Zdravniški recepti so mamljiv vir nezakonitega zaslužka. FOTO: Leon Vidic
Zdravniški recepti so mamljiv vir nezakonitega zaslužka. FOTO: Leon Vidic



 

Zaslužek še ugotavljajo


Koliko sta s tem zaslužila osumljena ali morda še kdo drug, kriminalisti še ugotavljajo. »Preiskava v zvezi natančne škode in obsega izvrševanja kaznivih dejanj še poteka. Nadaljnja preiskava bo usmerjena tudi v smeri preprodaje teh zdravil in iskanju razlogov za sum, da sta osumljena izvršila še druga kazniva dejanja,« je povedal Kolbl.

Kriminalisti so osumljenima v petek začasno odvzeli prostost in ju še isti dan tudi izpustili, saj ni bilo več razlogov za pridržanje. Soosumljeni je moški, več o njuni identiteti zaenkrat ni znanega.
 

Zlorabila podpise okoli 20 zdravnikov


Po besedah predstojnika urgentnega centra dr. Romana Koširja so bili o sumu na nepravilnosti opozorjeni. Ker je osumljena v urgentni službi sodelovala z zdravniki tako kliničnega centra kot Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor, so zadevo preverili pri obojih. »Konkretno sem govoril z dvema zdravnikoma iz zdravstvenega doma in enim našim zdravnikom. Vsi so potrdili, da teh receptov niso napisali in da podpisi niso njihovi, zato smo zadevo prijavili policiji in kasneje tudi sprožili postopek izredne odpovedi zaposlitve,« je pojasnil.

Po njegovem vedenju je osumljena zlorabila podpise okoli 20 zdravnikov. Večinoma naj bi šlo za zdravnike zdravstvenega doma, ki redno dežurajo v urgentnem centru UKC Maribor. Zaradi narave dela v tej službi ni nenavadno, da je imela medicinska sestra dostop do receptov in štampiljk. »To je naš ustaljeni način dela. Zdravniki, sestre, recepti, štampiljke so na voljo v vsakem trenutku zaradi samega procesa dela,« je pojasnil Košir.

Dogajanje je kot sumljivo prva opazila uslužbenka v lekarni v bližini Maribora, ki je prepoznala, da na receptu ni pravi podpis lokalne zdravnice. »Na listi že izdanih zdravil tej osebi je videla izjemno velike količine teh pomirjeval in je o tem obvestila to zdravnico, ta pa svoje nadrejene v zdravstvenem domu, ti pa so obvestili nas,« je še povedal Košir. UKC Maribor, kjer je bila omenjena medicinska sestra zaposlena dobri dve leti, ob tem ni bil oškodovan.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine