Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Operacija napačnega kolena: Vodstvo bolnišnice in zaposleni napako obžalujejo

Poseg na kolenu 16-letne športnice je bil menda izveden konec marca. V bolnišnici poteka strokovni nadzor.
Izolska bolnišnica FOTO: Voranc Vogel/Delo
Izolska bolnišnica FOTO: Voranc Vogel/Delo
I. R.
8. 4. 2025 | 12:49
8. 4. 2025 | 17:50
6:24

V Splošni bolnišnici Izola so mladoletnici operirali napačno koleno, poroča portal Regionalobala.si. Dekle je sicer članica enega od znanih obalnih športnih klubov. V bolnišnici so za omenjeni portal potrdili, da so operacijo res izvedli. Po poročanju Primorskih novic naj bi šlo za artroskopijo kolena, po besedah strokovnega direktorja dr. Tomaža Gantarja vodstvo bolnišnice in zaposleni napako obžalujejo, z dekletom in njenimi starši so se že pogovorili.

Poseg na kolenu je bil menda izveden konec marca. Da informacija o napačni operaciji kolena drži, je za portal Regionalobala.si potrdil vir iz izolske bolnišnice. Uradno ni jasno, kakšna napaka se je zgodila.

»Ena od možnosti je, da je osebje 'odprlo' napačno koleno, ugotovilo, da gre za napačno koleno, in ga zaprlo ali pa da je bil dejansko izveden poseg na napačnem kolenu. Nam pa je ta isti vir potrdil, da je bil glede tega sprožen interni strokovni nadzor v bolnišnici,« so še zapisali pri Regionalobala.si.

V bolnišnici so na vprašanja, ali drži, da so operirali napačno koleno mladoletnici, in zakaj se je zgodila napaka ter ali pri njih poteka nadzor, odgovorili skopo. Potrdili so, da je bila operacija na napačnem kolenu izvedena in da bodo vsa pojasnila mogoča šele po zaključenem strokovnem nadzoru. 

FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Zdravniška zbornica Slovenije: Primera ne moremo podrobneje komentirati

V Zdravniški zbornici Slovenije so se odzvali z besedami, da z iskrenim obžalovanjem spremljajo novico o operaciji napačnega kolena pri mladoletni pacientki v Splošni bolnišnici Izola. »Dekletu izražamo vso podporo in obžalovanje zaradi nastalega dogodka, pri tem pa upamo, da bo mogoče posledice čim bolj ublažiti. V zbornici z zadevo nismo uradno seznanjeni in razpolagamo le z informacijami, ki so bile objavljene v medijih, zato primera ne moremo podrobneje komentirati,« so zapisali.

Pričakujejo, da bodo natančno ugotovljena vsa dejstva in okoliščine ter sprejeti ukrepi, ki bodo zagotovili, da se takšni dogodki ne bi mogli ponoviti, ne v SB Izola ne kjer koli drugje v slovenskem zdravstvu. »Pomembno je, da se na vseh ravneh naredi vse, kar je mogoče, da bi se podobnim izrednim dogodkom v prihodnje izognili,« poudarjajo.

Pojasnjujejo tudi, da Zdravniška zbornica Slovenije od uveljavitve zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu (ZZKZ) nima več pristojnosti izvajanja izrednih strokovnih nadzorov. »Odgovornost za celovito in neodvisno presojo tovrstnih dogodkov zdaj nosi novoustanovljena Agencija RS za kakovost v zdravstvu, ki lahko tak nadzor izvede v obliki sistemskega nadzora. Zakon prav tako določa posebne institute, s katerimi se obravnavajo takšni primeri – med njimi varnostni incident, preprečljiv škodljivi dogodek in opozorilni nevarni dogodek.«

V Zbornici sicer o tej temi pripravljajo dodatna strokovna izobraževanja za vse zdravnike in zobozdravnike. »Spodbujanje kulture varnosti bomo nadaljevali tudi v prihodnje. Letos smo že izvedli strokovno predavanje o zakonu o kakovosti v zdravstvu za vsakdanjo rabo, ki se ga je udeležilo skoraj 500 članov, septembra lani pa strokovno predavanje o pacientovih pravicah, ki se ga je udeležilo več kot 700 članov, kar potrjuje, da se slovenski zdravniki in zobozdravniki zavedajo pomembnosti teh tem in se o njih izobražujejo tudi v svojem prostem času.« 

Zdravstveno ministrstvo: V bolnišnici ukrepali v skladu s protokolom

SB Izola je ukrepala skladno s protokolom – ministrstvu za zdravje je poročala o opozorilnem nevarnem dogodku in uvedla interni strokovni nadzor, so po objavi novice o napačnem posegu sporočili z ministrstva za zdravje. 

»Z namenom izboljšanja protokolov obveščanja, nadzora in ukrepanja v primeru opozorilnih nevarnih dogodkov in drugih neželenih dogodkov ter za boljšo vzpostavitev sistema vodenja kakovosti je bil sprejet zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu. Ureditev področja kakovosti na zakonski ravni bo zagotovo pripomogla tudi k rednejšemu poročanju opozorilnih nevarnih dogodkov in večji ozaveščenosti izvajalcev ter posledično k boljši kakovosti zdravstvenih storitev in večji varnosti za paciente,« so pri tem zapisali.

Na podlagi zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu je vlada konec marca sprejela sklep o ustanovitvi Javne agencije Republike Slovenije za kakovost v zdravstvu (agencija). Agencija bo skrbela za sistematično spremljanje, nadzor in izboljšanje kakovosti zdravstvenega varstva, kar je pomemben korak k izboljšanju kakovosti in varnosti zdravstvenih storitev v Sloveniji.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine