Neomejen dostop | že od 9,99€
Volivci so potrdili zakone o RTV, vladi in dolgotrajni oskrbi. Proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov bi malo glasovati 338.869 volivcev, a kot kaže, kvorum ne bo dosežen. Zavrnitveni kvorum je bil doslej sicer dosežen le dvakrat. Volivci so leta 2015 zavrnili novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, lani pa še novelo zakona o vodah.
»Nisem skrivala, da sem se tega referenduma izjemno bala, saj so ljudje utrujeni od nenehnih glasovanj in od prepirov ter si predvsem želimo živeti v strpnem svetu, kjer velja načelo dostojnega življenja. Hkrati imam ogromno upanja, ker je glas za javno RTV glas za neodvisne medije, ki kritizirajo vse politike, ki omogočajo demokratično družbo, glas za je glas za strpnost in solidarnost. Zato upamo, da se je skupnost ponovno prebudila in da bomo na tem referendumu zmagali,« je v pričakovanju rezultatov glasovanja dejala Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, ki se je izjemno angažiral pri prepričevanju volivcev naj podprejo zakon o RTV. »Na referendumu o javni RTV je zmagala solidarnost,« so v inštitutu zapisali po razglasitvi rezultatov.
»Ljudje v Sloveniji so večkrat pokazali, da ne glede na starost in kako različni smo si, kako različne poklice opravljamo, si želimo enega - zaščite skupnosti, javnega dobrega, drug drugega, korektne družbe in dostojnega življenja za vse. Ta referendum je bil prav to. Spraševali smo se, ali želimo demokratične medije, ali si želimo politiko ven iz RTV. Upam, da smo pokazali, da smo tu zato, da premagamo zlo. Upam, da se bomo danes veselili. Vsi smo napeli vse sile.«
Matej Tonin: Izzid današnjih referendumov je jasen, ljudje so glasovali za sprejem vseh treh zakonov – o RTV-ju, o vladi in o dolgotrajni oskrbi. S tem so zavrnili referendumsko zahtevo predlagateljev iz stranke SDS. Vsebinske dileme so bile potisnjene v ozadje, ljudje so se ponovno odločali zgolj ZA ali PROTI politiki, ki jo pooseblja Janez Janša.
Gre za letošnji že tretji poraz desne sredine. Aprila smo namreč izgubili na parlamentarnih volitvah, kljub temu da je bila naša vlada zelo učinkovita in je beležila izjemne gospodarske uspehe ter smo izvedli številne projekte. Pred štirinajstimi dnevi smo izgubili bitko na predsedniških volitvah, kljub temu da je bil kandidat desnice boljši. Danes so se volivci odločili za sprejem treh zakonov, čeprav so bili argumenti proti sprejemu močnejši in razumnejši. Na slovenski desnici je potrebna temeljita samorefleksija o tem, kako naprej. Letošnje leto je pokazalo, da rezultati, kompetence in vsebina niso odločilne. Vsake volitve, v katerih se neposredno ali posredno pojavi Janez Janša, postanejo iracionalne in emocionalne.
Kakšne bodo poteze drugih strank in predsednikov ni naša stvar, je pa prav zaradi tega nujno in še pomembnejše, da v NSi opravimo temeljit razmislek in samorefleksijo o tem, kako naprej. Od korakov NSi je odvisna prihodnost desne sredine, ki si zasluži novih zmag, aktualna vlada pa potrebuje tudi resno alternativo.
Predsednik stranke Janez Janša je v tujini, zato ga nocoj v štab SDS ni bilo. Pred twitterja je sporočil: »Vsem, ki na podlagi referenduma o zakonu o vladi delajo politično-strankarske preračune: rezultat preko 40 odstotkov za predlog stranke SDS je s tega vidika čisto ok. Ni pa ok z vidika našega skupnega interesa, ni ok za davkoplačevalce, ki jih čakajo od večine podprti novi stroški.«
Odgovoril je tudi Mateju Toninu, češ da desnica rabi spremembo: »Ko in če bo Nova Slovenija dejansko delala in postala to, kar obljublja, bo na volitvah dobila vsaj 15 odstotkov in marsikaj bo lahko drugače. Dokler pa bo zgolj sledila sirenam in kritizirala tiste, ki se v teh razmerah še borijo ter na mestu načel imela vinjeto, bo životarila pod 10 odstotki.«
»Ljudje so odločili. Močno pa dvomim, da so se zavedali, kakšna je vsebina njihova odločitev,« je dejal poslanec SDS Branko Grims. Kajti danes so ljudje izglasovali višje davke, višji RTV prispevek in ideološki monolit na javni radioteleviziji, ki bi morala biti pluralna. In odpovedali so se svojim pravicam iz trajnostne oskrbe za vsaj leto dni, lahko pa, da za vedno.« Krivdo za tako stanje je Grims pripisal medijskemu zavajanju, napačnim trditvam o tem, o čemer se je zares odločalo. Po njegovem ne bo treba čakati dolgo, ko bodo višji davki za požrešno vlado, višji RTV prispevek in na koncu bodo ljudje izgubili pravice iz trajnostne oskrbe, ki jih po zakonu že imajo in tiste, ki bi začele veljati s 1. januarjem naslednje leto.
V takih razmerah se moramo vprašati, kakšna je situacija v Sloveniji, da se je namesto po vsebini, preko medijev začelo razpravo kanalizirati v ideologijo in v predsodke - kdo je za tega in kdo za onega, namesto, da bi se ljudje odločali, kaj je bolje zanje in za njihove denarnice, je sklenil Grims.
Samo z referendumom je možno preprečiti uveljavitve slabih zakonov, je uvodoma dejala poslanka SDS Alenka Jeraj. »Mi smo v volilnem zakonu ljudem poskušali predstaviti slabosti novele zakona o RTV, kar je bilo težko. Ni bilo javne razprave, predstavitve mnenj, bilo je tudi premalo časa, da bi se res seznanili z novostmi in spremembami. Po rešitvah ni bilo nobene strokovne diskusije.«
Novela je po besedah poslanke SDS podobna ureditvi, ki smo jo imeli v devetdesetih letih in je povzročila kaos in težave. »Po zakonu leta 2005 se je to uredilo, a smo bili vsakokrat, ko je bila na oblasti desna vlada, priča izrednim razmeram, ko so vpili o cenzuri, pritiskih na novinarje, prevzemu RTV ipd. To kaže na to, da je naš medijski prostor močno nagnjen na levo in se ne pušča pluralnosti.«
RTV kot javna televizija, ki jo vsi plačujemo, mora izražati raznolikost in predstavljati vse segmente te družbe, je bila jasna Jerajeva. »Z manipulacijo, da se z zakonom umika politiko z RTV, pa v resnici skozi stranska vrata prihaja vladna politika. Dobivamo popolnoma politično Golobovo televizijo, ki bo preko višjega prispevka financirana s strani državljanov. To obžalujemo in ocenjujemo, da se z današnjim dnem močno oddaljujemo od demokratičnih standardov na področju medijev.«
»Na referendumih ni zmagovalcev. Ljudje zaradi rezultatov niso nič pridobili, bodo pa številni - zato ker slabi vladni zakon, ki gredo v škodo ljudi, niso bili zavrnjeni - pridobljene pravice izgubili, je povedal Zvonko Černač. Največ bodo po njegovem izgubili najšibkejši (invalidi, starejši …) tisti, ki potrebujejo pomoč drugih, ker se jim najmanj za leto dni zamikajo pravice iz Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je bil sprejet v času prejšnje vlade. »Pri tem zakonu je bilo s strani vladnih predstavnikov tudi največ laži in manipulacij. Ljudi so strašili z izgubo obstoječih pravic, zato so nekateri glasovali celo v lastno škodo, številni pa so zaradi lažne propagande vladnih strank mislili, da z glasom za glasujejo za ureditev področja, ki je bilo urejeno z zakonom pred letom dni, dejansko pa so na referendumu glasovali o slabem vladnem zakonu.«
Po Černačevem mnenju z današnjo referendumsko odločitvijo izgubljajo tudi denarnice ljudi, saj bodo morali preko višjih davkov ljudje financirati ministrske stole političnih poražencev, ki jih volilvci niso izvolili v parlament. »Prav simbolično bo jutri vladna koalicija sprejela zakon, ki odpravlja zakon o dohodnini prejšnje vlade, ki bi prinesel postopno znižanje davkov in posledično dvig plač za vse.« Večina je odločila tako kot je, žal tokat v lastno škodo, je strnil Černač.
Referendumska kampanja pred današnjimi referendumi o zakonih o vladi, RTVS in dolgotrajni oskrbi je bila dobra, je pa »imela nekatere zanimive vložke«, je dejal premier Robert Golob ob oddaji glasu danes popoldan na volišču v Kromberku pri Novi Gorici. Po premierjevih informacijah so se ljudje v popoldanskem času nekoliko bolj množično udeležili glasovanja na referendumu, s čimer je zadovoljen. »Niti sekundo ne dvomim v izid,« je ob oddaji glasu še dejal Golob.
V volilnem štabu koalicije v Ljubljani se sicer že zbirajo predstavniki koalicije. Med drugim sta že prišli ministrica za kulturo Asta Vrečko in za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič ter poslanec Levice Miha Kordiš.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji