Neomejen dostop | že od 9,99€
Ministrstvo za obrambo bo po besedah državnega sekretarja Damirja Črnčeca po sklepu vlade pripravilo oceno škode zaradi požara na Krasu. Nato pa bo Slovenija za pomoč zaprosila Solidarnostni sklad EU, kar je doslej storila že trikrat po poplavah in enkrat po žledolomu. Sredstva bi lahko dobili, če bo prag škode dosegel 279 milijonov evrov. Na vprašanje, koliko denarja bi iz omenjenega sklada lahko dobili, pa je Črnčec odgovoril, da smo doslej prejeli od 7,5 do 18 milijonov. Sredstva so namenjena popravi infrastrukture.
»Do sredine septembra bomo pripravili celovit načrt ocene škode ter začeli vse postopke, da se vsem, ki jih je požar prizadel, ta škoda povrne,« je navedel Črnčec.
S spremembo zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami pa naj bi razrešili tudi vprašanje izplačila nagrad prostovoljnim gasilcem oziroma vsem, ki so bili aktivirani v veliki naravni nesreči. Osnovni pogoj bo aktiviran državni načrt. Na ministrstvu za obrambo pa bodo po njegovih besedah pripravili tudi razrez kriterijev, kdaj in kako se bodo nagrade lahko izplačale.
Spremembe naj bi ministrstvo za obrambo pripravilo do konca avgusta, vlada pa naj bi ga nato v parlamentarni postopek poslala po nujnem postopku.
Razmere na kraškem pogorišču, kjer je ogenj divjal od prejšnjega petka, so bile včeraj pod nadzorom in stabilne, so povzeli v regijskem štabu civilne zaščite za severno Primorsko. Gasilcem je že zjutraj uspelo, tudi s pomočjo helikopterja, zatreti večje žarišče, ki se je pojavilo nad Mirnom. Več težav pa so imeli na italijanski strani, v bližini Opatjega sela, kjer je čez dan spet zagorelo in so jim priskočili na pomoč tudi naši gasilci. Po zadnjih podatkih je opustošenih 3550 hektarov površin, od tega je večina gozda.
Na Primorskem je še vedno razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod po Sloveniji.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji