Neomejen dostop | že od 9,99€
Svet Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana je na seji obravnaval drugi del izvajanja ukrepov, ki jih je urad ministrstva za zdravje naložil na podlagi sistemskega nadzora. Notranje službe klinike so sicer že pred odločbo urada same zaznale določene napake, je za STA poudaril predsednik sveta Tomaž Subotič, ki v svetu predstavlja vlado.
Ugotovljene napake so po njegovih besedah »marginalne«. »Po prepričanju vseh članov sveta, tudi notranjih članov in sindikata, klinika izpolnjuje vse pogoje odličnosti,« je dodal.
Na seji so člani sveta dobili tudi vpogled v register tveganj, ki ga je psihiatrična klinika izdelala sama. Ta sodi med najboljše registre v Evropski uniji, je dodal predsednik sveta.
Pri tem so se dogovorili, da bodo organizirali dan odprtih vrat, na katerega bodo povabili zaupanja vredne medije, da se sami prepričajo o delu klinike. »To, da je negativni dim na prvi strani poročil, vse ostalo, kar delamo pozitivnega, pa gre mimo medijev, se nam zdi škodljivo za paciente,« je dejal Subotič.
Na vprašanje glede očitkov o nasilju pa je odgovoril, da člani sveta psihiatrične klinike nimajo nikakršnih objektivnih meril, na podlagi katerih bi lahko trdili, da je bilo nasilje »izvedeno čezmerno«.
Ljubljanska psihiatrična klinika se namreč že dolgo spopada z očitki o nasilju zaposlenih nad pacienti. Policija je lani po majskem poročanju spletnega portala N1 o sumu nasilja na kliniki sprožila kriminalistično preiskavo in podala kazensko ovadbo zaradi povzročitve lažje poškodbe. Urad ministrstva pa je zaradi očitkov o nasilju na kliniki uvedel sistemski nadzor nad kliniko.
Po več kot letu dni je urad nadzor zaključil konec septembra. V končnem poročilu, izsledke katerega so prvi objavili na N1, je navedel, da so nekateri »zaposleni izvajali nasilje nad pacienti tako verbalno kot tudi fizično, za kar obstajajo tako dokumentirana gradiva kot tudi verodostojne priče«.
»Zaradi neprimernega odziva vodstva in nenaklonjenosti takojšnjemu ukrepanju ob prvih odklonih, ki niso bili opredeljeni kot tveganje v registru tveganj, so ravnanja naraščala tako po obsegu kot tudi nasilnih dejanjih,« je razvidno iz poročila.
Urad je kliniki v odločbi odredil številne ukrepe za odpravo pomanjkljivosti. Ministrstvo za zdravje pa je na podlagi nadzora nekatere sume nepravilnosti odstopilo različnim institucijam, tudi okrožnemu državnemu tožilstvu.
Sicer pa je svet ljubljanske psihiatrične klinike danes sprejel sklep o začetku postopkov za izbiro novega generalnega direktorja. Razpis bodo objavili v roku nekaj dni, prijave kandidatov pa bodo po napovedi Subotiča obravnavali na januarski seji sveta.
STA je psihiatrični kliniki postavila vprašanje, ali se bo generalni direktor Bojan Zalar potegoval za nov mandat. Odgovor še čaka.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji