Neomejen dostop | že od 9,99€
Novoizvoljene poslance je naprej nagovoril nekdanji predsednik državnega zbora Igor Zorčič, ki je navedel, da je bil pretekli mandat poseben in da se ga bomo čez leta spomnili po tem, da so v državnem zboru nosili maske. Kljub epidemiji pa je navedel, da verjame, da so naredili v tem času tudi marsikaj dobrega. »Nobenega izgovora ne bo, da bi delo državnega zbora delegirali ali ga kako drugače ukinjali,« pa je posebej izpostavil ureditev dela na daljavo v posebnih okoliščinah. Velik korak naprej vidi tudi v sprejetju etičnega kodeksa, ki je bil sprejet z dvetretjinsko večino.
Predsednik republik Borut Pahor je v svojem nagovoru napovedal, da mora skladu z 225. členom poslovnika Državnega zbora najkasneje v 30 dneh po konstituiranju državnega zbora predlagati kandidata za predsednika vlade in s tem ne bo čakal. »Glede na izkušnje smemo pričakovati, da bodo posvetovanja najpozneje v ponedeljek, 23. maja. Glede na razplet volitev in izjave voditeljic in voditeljev parlamentarnih strank pričakujem, da bom še istega dne ugotovil prepričljivo podporo za mandatarja,« je dejal.
Tako bo še istega dne, torej najpozneje v ponedeljek, 23. maja, podpisal predlog kandidature za predsednika vlade in jo poslal v državni zbor. »V tem smislu bom v okviru svojih pooblastil storil vse, kar je v moji moči, za čimprejšnje oblikovanje nove vlade,« je napovedal.
V nagovoru se je zahvalil vladi predsednika Janeza Janše za njeno delo v zahtevnih okoliščinah in dobro sodelovanje.
Po potrditvi dnevnega reda ustanovne seje so poslanci oblikovali mandatno-volilno komisijo (MVK), ki je na svoji seji potrdila mandate vsem poslancem. Tudi poslancu madžarske narodne skupnosti pa Ferencu Horváthu, ki še vedno opravlja funkcijo predsednika sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti, čeprav je funkcija nezdružljiva s poslansko. Danes je pojasnil le, da si že tri leta prizadeva, da bi se vprašanje nezdružljivosti funkcij, ki jih opravlja, razčistilo. Meni, da se mora o tem izreči ustavno sodišče.
Predsednica MVK Janja Sluga je po koncu poudarila, da za samo kandidaturo in tudi prevzem mandata opravljanje njegovih dveh funkcij ni težava. Zagotovo pa je treba nezdružljivost v ustreznem roku – zakon o integriteti in preprečevanju korupcije določa 30 dnevni rok, zakon o poslancih pa 90 dnevni – odpraviti. Sama je napovedala, da bodo v Gibanju Svoboda poskusili tudi spremeniti zakon o poslancih, ki to področje neustrezno naslavlja. Zato v prejšnjem mandatu Horváthu poslanskega mandata tudi niso mogli vzeti. Gre za eno od prioritet, je zagotovila Sluga.
Pritožbe dveh predstavnikov madžarske manjšine, Mihael Kasaša in Attila Kovacsa, naj preveri mandat poslanca madžarske narodne skupnosti, tako MVK ni obravnavala, saj ne izpolnjujeta pogojev za obravnavno.
Predsednica MVK je postala Janja Sluga iz Gibanja Svoboda. Ta je prejela vseh 90 glasov podpore. Podpredsednica MVK je postala Alenka Jeraj iz SDS. Člani komisije so še: Mojca Šetinc Pašek, Borut Sajovic, Matej Arčon, Nataša Avšič Bogovič, Monika Pekošak, Darko Kranjc in Barbara Kolenko Helbl iz Gibanja Svoboda. Iz poslanske skupine SDS bodo v komisiji še Danijel Krivec, Anja Bah Žibert, Jože Tanko in Zvonko Černač. Iz poslanske skupine Nove Slovenije Jožef Horvat, iz poslanske skupine SD Bojana Muršič, iz poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec. Od poslancev italijanske in madžarske narodne skupnosti pa Ferenc Horváth.
Kljub napovedim Gibanja Svoboda, da bodo že na ustanovni seji imenovali generalnega sekretarja državnega zbora, se to ni zgodilo, saj je kandidat Robert Pavšič, sedanji poslanec LMŠ, včeraj umaknil soglasje k svoji kandidaturi. V SDS in NSi so mu očitali, da je neprimerna izbira in da bi to mesto skladno z običajem morala zasesti oseba, ki je vsaj na videz nevtralna. Odhaja v kabinet predsednice državnega zbora.
Do nadaljnjega tako generalna sekretarka ostaja Uršula Zore Tavčar, novega pa mora DZ imenovati v 30 dneh.
Kdo bodo vodje poslanskih skupin?
Kdo bo vodil največjo in tako znotraj državnega zbora koalicijska usklajevanja, še ni jasno. Začasno jo namreč vodi kar Robert Golob, ki je za zdaj znotraj poslanske skupine določil le osem koordinatorjev, od katerih naj bi izbral vodjo poslanske skupine.
V SD bo po odhodu dolgoletnega vodje poslanske skupine Matjaža Hana, ki naj bi postal gospodarski minister, njeno vodenje po naših informacijah prevzel Jani Prednik. Matej Tašner Vatovec, dosedanji vodja poslanske skupine Levice, ki so ga omenjali kot kandidata za ministra za šolstvo, pa ostaja poslanec in bo nadaljeval vodenje poslanske skupine. Mesta podpredsednika državnega zbora menda ne bo zasedel.
Predsednik NSi Matej Tonin je danes sporočil, da bo poslansko skupino vodil podpredsednik Janez Cigler Kralj.
Poslance SDS začasno vodi dosedanji vodja poslanske skupine Danijel Krivec. SDS bo imela namreč šele v četrtek izvršilni odbor, kjer naj bi potrdili vodjo poslanske skupine in tudi kandidata za podpredsednika. Do zdaj je bil to Jože Tanko.
DZ je ob zaključku seje oblikoval še tri delovna telesa ter imenoval njihova vodstva. Zaenkrat so ustanovljeni odbor za zunanjo politiko, odbor za evropske zadeve ter začasni skupni odbor.
Kot so soglasno sklenili novi poslanci bo odbor za zadeve EU vodil Zvonko Černač (SDS), odbor za zunanjo politiko Predrag Baković (SD), začasni skupni odbor pa Mirjam Bon Klanjšček iz Gibanja Svoboda.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji