Neomejen dostop | že od 9,99€
V podjetju Wolt, ki omogoča dostavo iz restavracij in trgovin, so zavrnili zahtevo sindikata dostavljavcev za začetek pogajanj za sklenitev kolektivne pogodbe. Za kaj takega ne obstaja pravna podlaga, pravijo. Bodo pa nadaljevali pogovore z vsemi deležniki, tudi s sindikatom Mladi Plus, pod okriljem katerega je bil ustanovljen sindikat dostavljavcev.
Sindikat dostavljavcev je Wolt k pristopu k pogajanjem za sklenitev kolektivne pogodbe, ki bo urejala položaj njegovih članov, pozval 26. aprila. Rok za odgovor je določil 9. maj, v nasprotnem primeru je napovedal stopnjevanje sindikalne aktivnosti. Enako zahtevo je takrat predal tudi platformi za dostavo Glovo.
V Woltu so odgovorili pravočasno. »V pismu nas pozivate, da pristopimo h kolektivnim pogajanjem, za kar trenutno, v modelu sodelovanja s samozaposlenimi dostavnimi partnerji, ne obstaja pravna podlaga,« so zapisali.
Kot so dodali, so se s sindikatom Mladi Plus nazadnje srečali marca. »Takrat smo pojasnili, da na lokalni in evropski ravni podpiramo delo evropske komisije pri zagotavljanju smernic za države članice, s katerimi bodo samozaposlenim utrli pot do kolektivnih zastopanj. Strinjamo se, da je dobro, da imajo tudi samozaposleni možnost zastopanja svojih interesov,« so zapisali.
Dodali so še, da se jim zdi zadovoljstvo dostavljavcev izjemnega pomena, zato bodo nadaljevali dialog z njimi tako individualno kot v skupinah.
Sindikat Mladi plus na slabe razmere dostavljavcev pri obeh platformah za dostavo opozarja že dlje časa, za sindikalno organiziranje pa so se, kot so pojasnili aprila, odločili zaradi dodatnega poslabšanja njihovega položaja.
V Woltu medtem trdijo, da neprestano spremljajo povratne informacije dostavljavcev in skrbijo za izboljševanje delovnih pogojev. Februarja so uvedli nov plačilni model, zadnja raziskava, opravljena v letošnjem prvem četrtletju, pa je pokazala, da večina dostavljavcev ceni prilagodljivost in svobodno izbiro delovnega časa, tri četrtine pa jih tega dela ne bi več opravljalo, če bi bil pogoj zanj redna zaposlitev.
Glovo je prav tako zavrnil zahtevo sindikata dostavljalcev za pristop k pogajanjem o kolektivni pogodbi, a trdi, da ostaja odprt za nadaljevanje lani začetega dialoga in za iskanje možnosti za izboljšanje izkušenj dostavljalcev in uporabnikov, izhaja iz dopisa, ki ga je te dni na sindikat naslovilo podjetje.
V Glovu so, kot so zapisali, skrbno preučili zahtevo za začetek kolektivnih pogajanj. Ugotovili so, da pravne podlage za to ni. »Iz veljavne zakonodaje po našem razumevanju namreč izhaja, da 'združenje' samozaposlenih ne more biti stranka kolektivne pogodbe, poleg tega pa tudi niso izkazani pogoji reprezentativnosti 'združenja' samozaposlenih, ki je potrebna za splošno veljavnost morebitne kolektivne pogodbe. Osebe, ki se povezujejo v okviru predmetnega 'združenja', so namreč, kot razumemo, samozaposleni uporabniki platforme (dostavljavci),« so navedli.
Spomnili so, da so konec lanskega leta v Sloveniji predstavili t.i. zavezo dostavljalcem, s katero želijo ustvariti pozitivne učinke za vse dostavljalce. Še naprej pa so, kot trdijo, pripravljeni na pogovore za urejanje položaja dostavljalcev.
Sindikat dostavljalcev, ki deluje pod okriljem sindikata Mladi plus, je 26. aprila na sedeža družb Wolt in Glovo v Ljubljani predal zahtevo za pristop k pogajanju za sklenitev kolektivne pogodbe, ki bo urejala položaj dostavljalcev. Odziv so pričakovali do torka.
Iz sindikata dostavljavcev – Sindikata Mladi plus so se odzvali z ogorčenjem. Razočarani so nad žaljivim odgovorom vodstev Wolta in Glova v Sloveniji. Danes smo dobili odgovora vodstev Wolta in Glova, ki jasno izkazujeta, da ne želijo pristopiti k pogajanjem in ne spoštujejo socialnega dialoga. V svojih odgovorih celo lažejo in zavajajo, saj se pretvarjajo, da ni pravne podlage za organiziranje dostavljavcev in začetek kolektivnih pogajanj, so zapisali v sporočilu za javnost.
»To seveda ne drži, saj je organiziranje delavk in delavcev osnovna človekova pravica, ki je v Sloveniji zavarovana celo z ustavo. 76. člen namreč opredeljuje sindikalno svobodo in pravi, da je 'ustanavljanje in delovanje sindikatov ter včlanjevanje vanje svobodno.' Ena izmed osnovnih nalog sindikatov pa je sklepanje kolektivnih pogodb. Sindikat Mladi plus je tako legitimen, reprezentativen in pravno priznan zastopnik interesa svojih članov in članic, kar so tudi dostavljavke in dostavljavci.«
Odziv Wolta in Glova razumejo kot napad na sindikalno organiziranje in proti temu se bodo borili. O situaciji so že obvestili tudi Evropsko konfederacijo sindikatov (ETUC) in preostale pristojne institucije, zatrjujejo.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji