Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Hrvaška obala oranžna, najhuje je v Zadru

V članku povzemamo relevantne podatke glede obvladovanja epidemija covida-19.
Lansko poletje v Zadru. Kaj se sezoni napoveduje letos? FOTO: Denis Lovrović/Afp
Lansko poletje v Zadru. Kaj se sezoni napoveduje letos? FOTO: Denis Lovrović/Afp
Be. B., P. M., STA
16. 7. 2021 | 07:46
16. 7. 2021 | 21:08
22:45
21.00 Hrvaška obala na zemljevidu ECDC oranžna, najhuje v Zadru

Potem ko je hrvaška obala zaradi porasta okužb z novim koronavirusom na zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) od četrtka obarvana oranžno, se v sosednji državi danes vrstijo pozivi, da je treba ukrepati ter ohraniti dobro epidemiološko situacijo in uspešno turistično sezono.

Najslabše so razmere v Zadrski županiji, ki ima po poročanju hrvaškega spletnega portala index.hr največ aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom v državi, in sicer 147 od skupno 653. V četrtek so tam potrdili 28 novih primerov, dva dni pred tem pa jih je bilo kar 53, kar je največji dnevni porast od začetka junija.

V četrtek, ko je ECDC kot vsak teden posodobil svoj zemljevid oziroma semafor, se je zgodilo to, kar so mnogi že napovedovali: hrvaška obala se je zaradi večjega števila okužb znova z zelene obarvala oranžno.

Hrvaški zavod za javno zdravje je medtem objavil zemljevid po županijah, na katerem je po današnjem poročanju index.hr videti, da je rdeče obarvana zgolj Zadrska županija, medtem ko so Istrska in druge županije severno od Zadra celo zelene. Južno od Zadra sta Šibensko-kninska in Dubrovniško-neretvanska županija oranžni, Splitsko-dalmatinska pa zelena.

Direktor hrvaškega turističnega združenja Veljko Ostojić je to pričakoval. Ocenil je, da je oranžna barva zgolj opozorilo, saj lahko zelo hitro postane rdeča, to pa bi pomenilo konec turistične sezone. »To je znak, da se zresnimo in uredimo številke,« je dejal in pozval vlado, naj ukrepa.

20.00 WHO za nadaljevanje preiskave izvora novega koronavirusa na Kitajskem

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) predlaga drugo fazo preiskave o izvoru novega koronavirusa na Kitajskem, v okviru katere bi strokovnjaki pregledali tudi laboratorij v Wuhanu, vendar pa nič ne kaže, da bi Peking pristal na nadaljevanje mednarodne preiskave, poročajo tuje tiskovne agencije.

Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je danes članicam WHO na sestanku za zaprtimi vrati predlagal pet prednostnih nalog za naslednjo fazo preiskave, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Predlogi vključujejo revizijo ustreznih laboratorijev in raziskovalnih ustanov, ki so delovale na območju izbruha virusa, ki so ga prvič potrdili decembra 2019.

Po njegovem bi se morali preiskovalci osredotočiti na raziskave, ki dajejo prednost geografskim območjem, kjer so najprej zaznali kroženje virusa sars-cov-2. Ob tem je med drugim pozval k nadaljnjim raziskavam živalskih tržnic v in okoli kitajskega mesta Wuhan, kjer je virus najprej izbruhnil.

Še zlasti ZDA pozivajo k nadaljevanju preiskave, in sicer na Inštitutu za virologijo v Wuhanu, kjer so preučevali netopirje. Kitajska je teorijo, da je koronavirus »ušel« iz laboratorija v Wuhanu, označila za »absurdno«.

Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Zhao Lijian je na vprašanje o komentarjih generalnega direktorja WHO na petkovem rednem srečanju dejal, da nekaterih podatkov preprosto ne morejo izpustiti iz Kitajske ali jih kopirati, saj vsebujejo zaupne osebne podatke.

19.00 Raziskava: Pri polovici hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 nastopijo zapleti

Pri kar polovici obolelih s covidom-19, ki zaradi hujšega poteka bolezni pristanejo v bolnišnici, nastopijo različni zdravstveni zapleti, je pokazala obsežna raziskava, danes objavljena v znanstveni reviji Lancet. Kot poudarjajo avtorji, izsledki kažejo na pomemben kratko- in dolgoročen vpliv covida tako na bolnike kot zdravstveni sektor.

V raziskavo so vključili podatke o več kot 70.000 bolnikih, ki so se zaradi covida-19 zdravili v več kot 300 britanskih bolnišnicah. Kot so ugotovili, so najpogostejši zapleti težave z jetri in ledvicami, a tudi nevrološke in kardioviskularne težave so široko prisotne.

Najpogostejši zapleti pri zdravljenju covida-19 so težave z jetri in ledvicami, a tudi nevrološke in kardioviskularne težave FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Najpogostejši zapleti pri zdravljenju covida-19 so težave z jetri in ledvicami, a tudi nevrološke in kardioviskularne težave FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


Število komplikacij je visoko celo med mladimi in pred covidom zdravimi bolniki, saj kar 27 odstotkov starih od 19 do 29 let ter 37 odstotkov starih od 30 do 39 let poroča o najmanj enemu zapletu. Podatki tudi kažejo, da so zapleti pogostejši pri moških. Več kot četrtina bolnikov, ne glede na starost in spol, ob odhodu iz bolnišnice ni bila sposobna skrbeti sama zase.

Avtorji raziskave opozarjajo, da bi morali njihove izsledke upoštevati politični odločevalci pri načrtovanju dolgotrajnejše podpore ljudem, ki so preboleli covid-19. Osredotočanje zgolj na tiste, ki so zaradi covida umrli, vodi v podcenjevanje dejanskih posledic pandemije, še posebej ko gre za mlade, ki covid praviloma preživijo.

To delo je v nasprotju s sedanjimi ocenami, da je covid-19 nevaren le pri ljudeh s spremljajočimi boleznimi in starejših, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izpostavil eden od avtorjev raziskave, profesor Calum Semple z Univerze Liverpool.
Kot je še pojasnil, je mogoče iz resnosti bolezni sklepati, da bodo nastopile komplikacije tudi pri mlajših ljudeh, zato je za preprečevanje teh komplikacij nujna strategija primarne strategije preprečevanja, to pa pomeni predvsem cepljenje.

15.30 V celjski bolnišnici bodo jutri delno sprostili omejitev obiskov

V Splošni bolnišnici Celje bodo jutri, v soboto, delno sprostili omejitev obiskov zaradi epidemije covida-19. Tako bo mogoč obisk bolnikov, ki se v bolnišnici zdravijo sedem dni in več. Izjema so porodnice, otroci in kritično bolni, pri katerih omejitev obiskov glede na število dni hospitalizacije ne velja.

V bolnišnici si prizadevajo čim bolj zaščititi bolnike in okolje, v katerem se zdravijo, so zapisali. Obiski bodo zato potekali nadzorovano in pod posebnimi pogoji. Posameznega bolnika lahko obišče ena zdrava oseba s pogoji PCT. Biti mora torej prebolevnik ali cepljen oz. mora imeti negativen izvid testa na covid-19.

Obisk lahko traja 15 minut, in sicer v terminu, ki je na posameznem oddelku določen za obiske. Obiskovalci morajo v bolnišnici ves čas nositi zaščitno obrazno masko, ki ne sme biti iz blaga. Ob prihodu si morajo razkužiti roke in vzdrževati medosebno razdaljo. V času obiskov morajo masko nositi vsi bolniki v bolniški sobi, kamor pride obiskovalec, in ne le tisti, ki ima obisk.

Obiskovalce prosijo, da zaradi lažje in hitrejše kontrole nad izpolnjevanjem pogoja PCT zdravstvenemu osebju ob prihodu na bolnišnični oddelek pokažejo dokazilo o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu oziroma podpišejo izjavo o izpolnjevanju pogoja PCT. Pri obiskovalcih, ki ga ne izpolnjujejo, a je njihov obisk bolnika nujen, bodo medicinske sestre pred obiskom izvedle epidemiološko triažo.

15.00 Steklo koriščenje novih bonov za pomoč gospodarstvu

Vsem državljanom Slovenije so od danes na voljo novi boni, ki so unovčljivi v dejavnostih turizem, gostinstvo, šport in kultura. Polnoletnim pripada bon v vrednosti 100 evrov in mladoletnim 50 evrov, skupno so vredni 192,2 milijona evrov. Prva rezervacija z novim bonom je bila opravljena nekaj čez polnoč, prvi pa je bil unovčen okoli 6.30 v Kopru.

Novi boni so unovčljivi v turističnih namestitvah, restavracijah in barih, knjigarnah, muzejih, na koncertih, ob najemu športne opreme in ob obisku športnih klubov, ob ogledu razstav ter obisku zabaviščnih parkov in smučarskih centrov.

Z njimi želijo izboljšati gospodarski položaj na področju potrošnje v turizmu, gostinstvu, športu in kulturi. Bone je mogoče uporabiti le za omenjene storitve v Sloveniji, in sicer do konca leta. Tisti državljani, ki lanskih bonov za turistično namestitev še niso porabili, jih bodo lahko kombinirali z novimi pri istem ponudniku.

Boni so del novega interventnega zakona, v okviru katerega je gospodarstvu, predvsem pa turizmu, skupno namenjenih 243,5 milijonov evrov pomoči.

Lanskih turističnih bonov, katerih skupna vrednost je 365,8 milijona evrov, je bilo po ministrovih besedah do danes rezerviranih ali unovčenih 53 odstotkov oz. za 153,6 milijona evrov.

Novi boni za pomoč gospodarstvu so tu. FOTO: Jure Eržen/Delo
Novi boni za pomoč gospodarstvu so tu. FOTO: Jure Eržen/Delo


Bone je sicer mogoče unovčevati po delih in ga prenašati na drugo osebo, kar je enako kot lani. Tisti, ki bodo unovčili bon, se morajo o tem predhodno dogovoriti s ponudnikom storitve.

14.30 V Barceloni znova policijska ura

V Barceloni in več drugih mestih v Kataloniji bodo ta konec tedna znova uvedli policijsko uro, saj v regiji beležijo hiter porast števila okužb z novim koronavirusom. Ponoči bo gibanjem omejeno med 1. in 6. uro, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Katalonska vlada je v sredo na sodišče vložila prošnjo za vnovično uvedbo policijske ure na območjih, kjer so potrdili več kot 400 primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih sedmih dneh. Sodišče je danes prošnjo odobrilo. Skupno bodo policijsko uro uvedli v 161 občinah, med njimi v priljubljenih obalnih mestih, kot sta Sitges in Salou.

Katalonija je že pred tem uvedla ukrep, po katerem so javni dogodki dovoljeni do malo po polnoči, omejeno je tudi druženje na največ 10 oseb.

V zadnjih dneh so v Kataloniji opazili strm porast števila okužb, in sicer 1107 na 100.000 ljudi, kar je dvakrat več, kot je povprečje v Španiji. Med mladimi je incidenca v Kataloniji celo več kot 3000 okužb na 100.000 ljudi.

13.50 V zadnjih pregledanih vzorcih, tudi udeležencev maturantskih izletov v Španiji, v 89 odstotkih potrdili različico delta

V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so analizirali vzorce, pri katerih so od 5. do 11. julija potrdili okužbo z novim koronavirusom, med njimi gre tudi za vzorce udeležencev maturantskega izleta v Španiji. Različico delta so potrdili v 89 odstotkih vzorcev, od teh je 60 odstotkov v starostni skupini od 17 do 18 let. Na NLZOH navajajo, da točnih podatkov, kdo od testiranih oseb je bil udeleženec maturantskega izleta, nimajo, pač pa s temi podatki razpolaga epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

FOTO: Jure Eržen/Delo
FOTO: Jure Eržen/Delo


So pa navedli, da je med vzorci, pri katerih so potrdili različico delta - teh je bilo 148, 60 odstotkov iz starostne skupine od 17 do 18 let. Od teh jih 84 odstotkov prihaja z gorenjske in jugovzhodne statistične regije. Preostalih dveh različic s statusom različice posebnega pomena, beta in gama, v zadnjem obdobju niso potrdili. So pa potrdili primere dveh novih različic, ki še nista posebej poimenovani, ju je pa Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) uvrstil med različice, ki jih podrobneje spremljajo.

Različico C.36.3 so potrdili v dveh vzorcih, obeh z obalno-kraške regije. Prvič so potrdili primer različice B.1.621, ki je bila prvič zaznana januarja letos v Kolumbiji. Potrjen primer je iz savinjske statistične regije, navajajo na spletni strani NLZOH.
Alfa različico, ki je bila prej opredeljena tudi angleška različica, so do sedaj zaznali v 5024 vzorcih, v zadnjih seriji sekvenciranja so potrdili 11 takšnih primerov. Ker je različica delta bolj nalezljiva kot ostale različice, so se tudi v NLZOH pridružili pozivu vsem prebivalcem, ki še niso polno cepljeni, naj to opravijo čim prej, saj polno cepljeni razvijejo visoko zaščito tudi proti tej različici.

FOTO: Leon Vidic/Delo
FOTO: Leon Vidic/Delo


12.30 ECDC napoveduje strmo rast okužb po 1. avgustu

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) je danes sporočil, da bomo v Evropski uniji kmalu zabeležili strm porast okužb z novim koronavirusom. Glede na projekcije bo EU do 1. avgusta potrdila skoraj petkrat več okužb v primerjavi s prejšnjim tednom, poroča francoska tiskovna agencija AFP. ECDC pričakuje, da bodo v tednu, ki se konča 1. avgusta, zabeležili po 420 okužb z novim koronavirusom na 100.000 ljudi.

image_alt
ECDC pričakuje strmo rast okužb že po 1. avgustu


12.21 Med udeleženci maturantskih izletov v Španiji potrjenih že 198 okužb

Med udeleženci nedavnih maturantskih izletov v Španiji so do četrtka potrdili skupaj že 198 okužb s koronavirusom. Med dolenjskimi dijaki je okužb 134, poleg tega so potrdili še vsaj 74 sekundarnih okužb, povezanih z udeleženci izleta, so za STA dejali na NIJZ. Med udeleženci izleta z Gorenjske so potrdili 64 okužb in najmanj sedem sekundarnih. Iz Španije se je 3. julija vrnila skupina 334 dijakov, pretežno z Dolenjske, ki so se od 27. junija mudili na maturantskem izletu v letovišču Lloret de Mar. Kmalu po povratku so med njimi potrdili prve primere okužb z novim koronavirusom, do četrtka skupaj 134 primerov. Od njih se je dodatno okužilo najmanj 74 ljudi.

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je prepoznala 443 visoko tveganih stikov znotraj tega izbruha, zanje so predlagali karanteno na domu. V skupini dijakov z Gorenjske, ki so prav tako imeli maturantski izlet v omenjenem letovišču, in so se v Slovenijo vrnili 8. julija, pa so do četrtka potrdili 64 okužb. Poleg tega je bilo prepoznanih vsaj sedem sekundarnih okužb, torej se je sedem ljudi okužilo od udeležencev izleta. Epidemiološka služba NIJZ je prepoznala 291 visoko tveganih stikov, predlagali so karanteno na domu.

09.50 Potrdili 64 novih okužb, delež pozitivnih 3,8-odstoten

Ob 1.684 PCR testih so v četrtek potrdili 64 novih okužb, delež pozitivnih je 3,8-odstoten, kažejo podatki sledilnika za covid-19. Poleg tega je bilo opravljenih še 24.316 hitrih antigenskih testov. Trenutno je v državi 722 aktivnih primerov koronavirusa, 14-dnevna incidenca znaša 34,2. V bolnišnicah se zdravi 30 oseb, od tega jih je deset na intenzivni negi. Včeraj no življenje izgubil noben bolnik s covidom-19.



09.01 Na Madžarskem začetek cepljenja s tretjim odmerkom 1. avgusta

Madžarski premier Viktor Orban je danes napovedal, da bodo na Madžarskem 1. avgusta začeli cepljenje s tretjim odmerkom cepiva proti covidu-19 ter da bo cepljenje obvezno za vse zdravstvene delavce. Kot je po poročanju agencije Reuters še pojasnil madžarski premier, bodo zdravniki odločili, katero cepivo je primerno za tretji odmerek, z njim pa naj bi cepili najmanj štiri mesece po prejetem drugem odmerku cepiva proti covidu-19. Napovedal je tudi, da bo v prvih septembrskih dneh, še pred začetkom novega šolskega leta, na vseh šolah na voljo cepljenje za najstnike, stare od 12 do 16 let.

Madžarski premier je po poročanju madžarske tiskovne agencije MTI še opozoril, da so zaradi različice novega koronavirusa delta vsi, ki še niso bili cepljeni, v največji nevarnosti doslej. Napovedal je tudi osebne obiske pri starejših prebivalcev, ki se še niso cepili, s katerimi jih želijo spodbuditi k cepljenju. Madžare je Orban še pozval, naj v tujino potujejo le, če so v celoti cepljeni.
Na Madžarskem, ki ima okoli 10 milijonov prebivalcev, so doslej cepili več kot 5,55 milijona ljudi. Cepijo s cepivi, ki so dovoljena na ravni Evropske unije, kot s kitajskimi in ruskimi cepivi. V zadnjih tednih beležijo upad zanimanja za cepljenje.

FOTO: Leon Vidic/Delo
FOTO: Leon Vidic/Delo


08.52 Novi boni v pomoč gospodarstvu pripravljeni na uporabo

Prebivalcem Slovenije so od danes na voljo novi boni, ki jih je mogoče do konca leta uporabiti v turizmu, gostinstvu, športu in kulturi. Polnoletnim državljanom pripada 100 evrov, mladoletnim pa 50 evrov bonov, ki so evidentirani kot dobroimetje v informacijskem sistemu eDavki. Vrednost bonov je od danes evidentirana kot dobroimetje v informacijskem sistemu Finančne uprave RS (Furs) eDavki, je razvidno iz vpogleda v sistem. Posamezniki lahko svoje stanje bona spremljajo v mobilni aplikaciji eDavki.

image_alt
Od danes na voljo novi boni


Državljani bodo bon lahko unovčili v turističnih namestitvah, restavracijah in barih, v knjigarnah, muzejih in na koncertih, ob najemu športne opreme in ob obisku športnih klubov, ogledali si bodo lahko razstave, obiskali zabaviščne parke in smučarske centre. Postopek unovčitve bonov bo zelo podoben unovčitvi lanskih turističnih bonov. Stranka bo ob naročilu storitve izpolnila obrazec in ponudniku predala osebni dokument, ponudnik bo ustrezno vrednost bona rezerviral v Fursovem sistemu. Ko bo storitev izkoriščena, bo vrednost računa unovčena z bona, Furs pa jo bo povrnil ponudniku.

Prazen turistični biser Bled ob pojavu koronavirusa aprila lani. FOTO: Blaž Samec/Delo
Prazen turistični biser Bled ob pojavu koronavirusa aprila lani. FOTO: Blaž Samec/Delo


07.40 Tajska z rekordnim primerom okužb

Na Tajskem so v zadnjem dnevu zabeležili 9.692 novih okužb s koronavirusom, od začetka pandemije pa do 381.907. Trenutno se država spoprijema z najhujšim valom okužb doslej, navaja Guardian. Poročali so o 67 novih smrtnih primerih bolnikov s covidom-19, s čimer se je skupno število smrtnih žrtev povečalo na 3.099.

07.30 Vodja WHO Kitajsko poziva k preglednosti in sodelovanju

Vodja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je priznal, da je prezgodaj, da bi izključili morebitno povezavo med pandemijo covida-19 z uhajanjem iz laboratorija ter ob tem dejal, da Kitajsko prosi, da pri tem, ko znanstveniki iščejo izvor koronavirusa, bolj pregledna, piše britanski Guardian. Generalni direktor WHO je v redkem odmiku od običajnega spoštovanja do vplivnih oziroma močnih držav članic dejal, da je dostop do surovih podatkov mednarodne skupine, ki je v začetku leta odpotovala na Kitajsko, da bi raziskala vir covida-19 velik izziv. Prvo žarišče virusa je bil v kitajskem mestu Wuhan. Tedros je tako novinarjem dejal, da zdravstvena organizacija OZN s sedežem v Ženevi »zahteva, da je Kitajska pregledna, odprta in da sodeluje, zlasti glede informacij in surovih podatkov o prvih dneh pandemije.«

Wuhanski inštitu za virologijo. FOTO: Hector Retamal/AFP
Wuhanski inštitu za virologijo. FOTO: Hector Retamal/AFP


WHO je sicer včeraj posvarila pred novimi, skrb vzbujajočimi različicami novega koronavirusa, ki bi utegnile še otežiti obvladovanje pandemije. »Pandemija še zdaleč ni končana,« je WHO zapisala v izjavi po sredinem srečanju strokovnjakov o razmerah po svetu. Predsednik strokovnega odbora WHO  je priznal, da so trendi skrb vzbujajoči. Leto in pol po prvi zaznavi virusa ga še vedno lovimo, je dejal. V tem trenutku prevladujejo štiri različice, alfa, beta, gama in delta. Slednja, ki so jo najprej zaznali v Indiji, se širi še zlasti hitro. Vendar pa strokovnjaki WHO svarijo, da najhuje še ni mimo, saj je zelo verjetno, da se bodo pojavile nove in morda bolj nevarne različice virusa, kar bo nadzor pandemije še otežilo.

00.30 Janša za ukinitev brezplačnega testiranja

Premier Janez Janša je včeraj napovedal ukinitev brezplačnega testiranja, saj da le to nadomešča izpolnjevanje pogojev PCT. Ostalo pa bo brezplačno testiranje  za tiste, ki kažejo znake okužbe. Slovenijo je brezplačno testiranje doslej stalo prek 60 milijonov evrov.  »Tisti, ki je odgovoren ne bo več plačeval za tistega, ki ni odgovoren,« je pribil. Pogoje za odločitev o tem bo vlada prepustila stroki.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine