Neomejen dostop | že od 9,99€
Po tem, ko so že v ponedeljek ponekod namerili rekordne temperature, v Osilnici, denimo, 37,8 stopinje Celzija, je bilo še bolj vroče v torek, kjer se je v več krajih po Sloveniji živo srebro dvignilo nad 35 stopinj Celzija. Najvišjo temperaturo so včeraj izmerili v Dobličah, kjer je bilo 38 stopinj Celzija. Najvišje torkove temperature so bile po navedbah meteorologinje na Arsu Veronike Hladnik Zakotnik primerljive s ponedeljkovimi, ponekod pa so jih tudi presegle. Vročina se bo še nadaljevala do sobote.
Danes je jasno s spremenljivo oblačnostjo. Dopoldanske plohe so se z južnim vetrom pomaknile proti severovzhodni Sloveniji in bodo po besedah Hladnik Zakotnikove vztrajale do popoldneva, ko bodo nastajale nove nevihte.
Glavnino popoldanskih neviht na Arsu napovedujejo za osrednjo in zahodno Slovenijo. »Vzdolž dinarske pregrade se bo popoldne veter malo obrnil v jugozahodno in zahodno smer, da bo novonastale plohe nosil proti vzhodu,« je za STA povedala meteorologinja. Sicer po njenih besedah ne pričakujejo nobenih hujših neurij, temveč zmerne kratkotrajne plohe.
Najvišje dnevne temperature so danes od 30 do 35, na Goriškem do 37 stopinj Celzija.
Zelo vroče pa te dni ni le po nižinah, ampak tudi v hribovitem oz. gorskem svetu. Kot je poročal Arso, so visoke temperature izmerili tudi na višjih nadmorskih višinah. V vasi Krn (918 metrov nadmorske višine) je bil v ponedeljek izmerjen temperaturni rekord 32,4 (prejšnji rekord 32,3 stopinje Celzija).
Kot na svoji strani na facebooku poroča Neurje.si, se lahko danes čez dan lahko po državi povsod razvijejo nevihte, ki lahko ponekod prerastejo v krajevna neurja. Trenutno se nad južnim delom države že pojavljajo nevihte, ki potujejo proti severu, severovzhodu, saj v višinah prevladuje južni oz. jugozahodni veter. Ob relativno visokem deležu konvektivne energije se pričakujejo pogosti udari strel, močni nalivi, možna pa je tudi manjša toča. Podobno bo tudi jutri, navajajo.
V Tatrah (748 metrov nadmorske višine) so namerili 33,1, na Slavniku (1020 metrov) 31,4 stopinje Celzija, na Nanosu (1241 metrov) pa 29,4 stopinje Celzija. Na Kredarici je bila včeraj maksimalna izmerjena temperatura 16,4 stopinje Celzija.
Vročinski val bo vztrajal vse do konca tedna, ko nad naše kraje prihaja fronta, ki bo prinesla blago osvežitev. Arso je do vključno petka razglasil oranžni alarm za vso državo, na Primorskem je velika požarna ogroženost naravnega okolja.
Po nižinah bo predvsem sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev, vročina bo najbolj izrazita na Primorskem.
Tudi morje dosega v teh dneh visoke temperature, danes ob 6. uri je bila na koprski postaji temperatura morja 29,6 stopinje Celzija.
Na Arsu izrazitejšega vročinskega vala konec avgusta ne pričakujejo, je pa meteorologinja poudarila, da bodo do konca prihodnjega tedna temperature po vsej verjetnosti vztrajale okoli 30 stopinj Celzija.
Najvišjo temperaturo v zgodovini uradnih merjenj so v Sloveniji sicer izmerili 8. avgusta 2013, ko je bilo v Cerkljah ob Krki 40,8 stopinje Celzija.
Jutri bo pretežno jasno, popoldne bodo v notranjosti nastale posamezne nevihte. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 20, na Primorskem do 22, najvišje dnevne od 29 do 36 stopinj Celzija.
Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina v okolju povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje ob visokih temperaturah lahko škodljive vplive preprečimo. Koga lahko vročina najbolj prizadene? Starejše, otroke in nosečnice; bolnike; ljudi s socialno-ekonomskimi problemi in ljudi, ki so dodatno izpostavljeni nekaterim dejavnikom iz okolja.
Nekateri ljudje so bolj ogroženi. Bodimo posebej pozorni na znake prizadetosti pri njih. Nikoli ne puščamo nikogar v zaprtem parkiranem avtomobilu.
V primeru pregretja osebo umaknemo na hladno (v senco ali hladen prostor). V primeru vročinske kapi takoj pokličemo zdravniško pomoč, obolelega ves čas hladimo. Nezavestnemu ne dajemo tekočine. Z zdravnikom se posvetujemo tudi, če imamo neobičajne težave, ki ne minejo ali se večajo.
Vročina v okolju lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo, so pojasnili na NIJZ.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji