Neomejen dostop | že od 9,99€
Ob vročem začetku tedna bodo visoke temperature v prvem avgustovskem vročinskem valu vztrajale vse do sobote. Popoldne bo jasno. Najvišje dnevne temperature se danes po napovedih Arsa gibljejo od 32 do 37 stopinj Celzija.
Kot je za Delo pojasnil dežurni prognostik na Arsu Brane Gregorčič, je najbolj vroče tam kot ponavadi, torej na Primorskem: »Predvsem na Goriškem, v Vipavski dolini in tudi Beli krajini. Te dni je sicer najbolj vroče prav na Goriškem. Sicer nekih absolutnih rekordov ni bilo, temperature do tam nekje 37 stopinj Celzija pričakujemo tudi v prihodnjih dneh, ni pa pričakovati, da bi se vročila stopnjevala. Podobno vroče, kot je zdaj, bo vse do sobote.«
Konec tedna se bo malo osvežilo, z Atlantika bo iznad srednje Evrope predvidoma v nedeljo prišla vremenska fronta, huda vročina bo malce popustila. A kot pravi Gregorčič, poletja še ne bo konec, temperature prihodnji teden bodo med 25 in 30 stopinj Celzija. »Ali je to zadnji vročinski val, še ne moremo napovedati, saj zanesljivih napovedi še ni.«
Jutri bo pretežno jasno. Popoldne ni izključena kakšna nevihta, večja nevarnost za nastanek neviht bo v sredo, a po Gregorčičevih besedah hujših neviht ni pričakovati. Za konec tedna ob prihodu fronte pa moči neviht še ne morejo z gotovostjo napovedati.
Na Primorskem je sicer velika požarna ogroženost naravnega okolja. Po nižinah bo predvsem sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev, vročina bo najbolj izrazita na Primorskem.
Tudi v morju se boste stežka ohladili, saj je njegova temperatura od 29 do 30 stopinj Celzija, kakšen dan lahko doseže tudi kakšno stopinjo več, je še dejal dežurni prognostik.
Jutri bo pretežno jasno. Popoldne ni izključena kakšna nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 20, na Primorskem do 23, najvišje dnevne od 30 do 37 stopinj Celzija.
Sončno in vroče bo, popoldne v Alpah ni izključena kakšna nevihta.
V obdobju visokih temperatur je treba poskrbeti tudi za živali, so znova opozorili na upravi za varno hrano. Med glavnimi ukrepi za zaščito živali pred vročino so zadostna količina vode, zadrževanje v senci, omejitev sprehodov na jutranje in večerne ure ter prevoza na nočni čas. Ob vročinskem udaru pa je treba takoj poiskati veterinarsko pomoč.
»Naloga skrbnika živali je, da svojim živalim zagotovi pogoje, v katerih bodo lažje prenašale visoke temperature,« so v današnjem sporočilu za javnost poudarili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Rejne živali vročino prenašajo veliko težje kot mraz, zato morajo v dneh, ko je temperatura 30 stopinj Celzija ali več, imeti na voljo zadostno količino vode. »Dobra hidracija je nujna za ohlajanje,« so spomnili.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji