Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Vodstvo FDV protest študentov podpira in je nanj ponosno

Približno 50 študentov je prespalo na FDV, kjer bodo vztrajali, dokler fakulteta in univerza ne privolita v njihove zahteve.
Zasedba FDV se nadaljuje. FOTO: Črt Piksi
Zasedba FDV se nadaljuje. FOTO: Črt Piksi
9. 5. 2024 | 11:00
9. 5. 2024 | 17:04
4:51

V sredo zgodaj popoldne se je z okupacijo velike predavalnice fakultete za družbene vede (FDV) začela tretja študentska zasedba v slovenski zgodovini. Od zasedb filozofske fakultete v letih 1971 in 2011 se zasedba FDV bistveno razlikuje tudi po zahtevah študentov, ki se tokrat prvič ne tičejo samega izobraževalnega procesa. Študenti od svojih izobraževalnih ustanov namreč zahtevajo predvsem jasno in načelno stališče do genocida v Gazi. 

Študenti od svojih izobraževalnih ustanov zahetevajo izkaz načelnosti. FOTO: M. B./Delo
Študenti od svojih izobraževalnih ustanov zahetevajo izkaz načelnosti. FOTO: M. B./Delo

Na zahtevo študentov naj Univerza v Ljubljani (UL) nemudoma odstopi od sodelovanja z izraelsko univerzo Bar Ilan in naj tako UL kot FDV zavzameta jasno in nedvoumno stališče do dejanj Izraela, sta se v sredo popoldne instituciji odzvali z javnimi izjavami, ki pa študentov niso zadovoljile. UL je v odziv na zasedbo pojasnila, da na krovni ravni nima sklenjenega nobenega mednarodnega institucionalnega sporazuma z institucijami iz Izraela, trenutno pa z izraelsko univerzo »zgolj posredno sodeluje« fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, vendar možnosti, ki jih ponuja sporazum, doslej še nihče ni realiziral.

Okoli 50 študentov je prespalo na fakulteti. FOTO: M. B.
Okoli 50 študentov je prespalo na fakulteti. FOTO: M. B.

Z javno izjavo se je odzvalo tudi vodstvo FDV, ki obsoja tako Hamas kot to, da je »Izrael prekoračil pravico do samooobrambe«. V izjavi so izrazili pričakovanje, naj mednarodna skupnost naredi vse, kar je v njihovi moči, »da se preprečijo genocidna dejanja«. Pri tem poudarjajo, da FDV tvorno prispeva k izgradnji mednarodnega miru in varnosti že s pedagoškim in raziskovalnim procesom ter komentarji njenih članov. 

Načelna podpora dekana

Ker ne UL ne FDV v svojih izjavah dogajanja v Gazi nista opredelili kot genocid, je okoli 50 študentov v prostorih fakultete vztrajalo tudi čez noč. Ponoči so oblikovali dva seznama zahtev za FDV in UL. V četrtek se je dekan FDV Iztok Prezelj sestal s študentsko delegacijo in prisluhnil njihovim zahtevam. Na skupni novinarski konferenci študentov z dekanom in prodekanom so predstavili svoja stališča.

FOTO: Blaž Samec/Delo
FOTO: Blaž Samec/Delo

Dekan Prezelj je pojasnil, da je  »situacija v Gazi nesprejemljiva,« zato vodstvo fakultete podpira miren študentski protest. Zagotovil je, da bodo s študenti poskušali zbližati manjše razlike, ki po njegovem niso v stališčih, temveč zgolj v dikciji, in oblikovati skupno izjavo. Študente je pozval naj predstavijo predlog izjave, ki jo bodo nato v ponedeljek obravnavalo na senatu fakultete.

Zasedba FDV se nadaljuje. FOTO: Črt Piksi/Delo
Zasedba FDV se nadaljuje. FOTO: Črt Piksi/Delo

Tudi prodekan Samo Uhan je zatrdil, da vodstvo protest študentov ne le podpira, temveč je nanj ponosno. Zagotovil je da FDV ne bo bežala pred odgovornostjo, ki jo ima tudi do UL, saj vse fakultete in akademije nimajo enakega stališča in niso zmožne kritične refleksije in poudaril, da ne želijo ostati zgolj pri skupni izjavi, temveč želijo tudi delovati. Dekan FDV se je zavzel tudi za fakultetno zbiranje humanitarne pomoči za Palestino, kar so študenti pozdravili. Študenti so k obisku in vzpostavitvi dialoga povabili tudi rektorja UL Gregorja Majdiča.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine