Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Se je minister za zdravje prenaglil s podpisom?

Kompetence v zdravstveni negi: dokument, ki jih ureja, kliče po spremembah.
V včerajšnjih <em>Odmevih</em> je minister za zdravje Šabeder že napovedal, da bo treba pravilnik dopolniti in smiselno preoblikovati pravila. FOTO: Blaž Samec/Delo
V včerajšnjih <em>Odmevih</em> je minister za zdravje Šabeder že napovedal, da bo treba pravilnik dopolniti in smiselno preoblikovati pravila. FOTO: Blaž Samec/Delo
10. 9. 2019 | 13:04
10. 9. 2019 | 15:33
14:33
Ljubljana – Minister za zdravje Aleš Šabeder je maja, torej mesec in pol po nastopu položaja, podal soglasje k dokumentu o poklicnih kompetencah in aktivnostih v zdravstveni negi. Ta je prinesel toliko preglavic, da stroka zahteva njegov umik ali pa ministrovo glavo. Šabeder je zato že napovedal spremembe.

Urejanje poklicnih kompetenc v zdravstveni negi ima dolgo brado. Novela zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-K) je določila, da razširjeni strokovni kolegij za zdravstveno nego v sodelovanju z zbornico zdravstvene in babiške nege in ob soglasju ministrstva za zdravje sprejme prenovljene poklicne aktivnosti in kompetence v zdravstveni negi najpozneje v treh mesecih od uveljavitve zakona, torej do 17. marca 2018. Nekdanja ministra za zdravje Milojka Kolar Celarc in Samo Fakin sta s sprejetjem odlašala, Šabeder pa je klonil pod pritiski rokov, podpisal soglasje in si zategnil zanko okoli vratu.

Fakin je priznal, da kompetenc ni hotel podpisati, dokler ne bo znano, koliko srednjih in diplomiranih sester v državi sploh potrebujemo. Povedal je, da se je bal kolapsa sistema: »Kdo bo negoval bolnike, če bomo imeli v državi 80 odstotkov diplomiranih sester in le 20 odstotkov srednjih?« Tudi Silvana Popov, družinska zdravnica iz Makol, je ministra že po sprejetju dokumenta opozorila ne nevarnosti in nesmisle sprejetega dokumenta o kompetencah. Kako prav je imela, se je izkazalo zdaj, ko je treba zapisano tudi implementirati.



Silvana Popov, družinska zdravnica iz Makol, je ministra že po sprejetju dokumenta opozorila ne nevarnosti in nesmisle sprejetega dokumenta o kompetencah. FOTO: Tadej Regent/Delo
Silvana Popov, družinska zdravnica iz Makol, je ministra že po sprejetju dokumenta opozorila ne nevarnosti in nesmisle sprejetega dokumenta o kompetencah. FOTO: Tadej Regent/Delo

 

Kršenje zakonodaje


Čeprav bi morale zdravstvene ustanove do 17. avgusta srednjim sestram, ki izpolnjujejo pogoje iz 38. člena ZZDej – njegov del so kompetence – ponuditi v podpis novo pogodbo o zaposlitvi za delovno mesto diplomirane medicinske sestre in pogodbo o izobraževanju ob delu, nekaterim to še ni uspelo. Zapleta se, ker se ne ve, kako bodo po spremembah lahko organizirali delo. Zdravstveni tehnik, ki je na primer štiri leta delal na oddelku intenzivne nege, po novem ne bo več smel opravljati glavnine nalog. Čeprav se je v tem času vsega priučil, spadajo njegova opravila glede na sprejete kompetence v delokrog diplomiranih medicinskih sester. Takih in podobnih situacij je nešteto. V nekaterih bolnišnicah so se zato dogovorili, da delajo po starem, čeprav s tem kršijo sprejeto zakonodajo.

Zaradi nastalih razmer je koordinacija zdravniških organizacij od ministra za zdravje že pred dnevi zahtevala, naj ukrepa ali pa bodo zahtevali njegov odstop. Pravijo, da nova ureditev povzroča številne organizacijske težave v bolnišnicah, ponižuje srednje medicinske sestre in ustvarja razmere, ki niso varne za bolnike. Opozorila na morebitne težave prihajajo iz vseh bolnišnic po državi. »Pravilnik ni prinesel nič dobrega. Podražil je zdravstveno nego, hkrati pa jo je poslabšal,« je bil jasen Igor Dovnik iz strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov.

Trditve koordinacije, češ da dokument Poklicne kompetence in aktivnosti izvajalcev v dejavnosti zdravstvene nege uničuje poklic srednje medicinske sestre, da povzroča kaos in onemogoča organizacijo dela, kakršna je bila pred sprejetjem tega dokumenta, so v zbornici zdravstvene in babiške nege (zbornici – zvezi) označili za zavajajoče in polne neresnic. »Dokument je pripravljen skladno s tem, kaj se izvajalci zdravstvene nege zadnjih 15 let učijo na posamezni stopnji izobraževanja, upošteva direktivi EU 2005/36/ES in 2013/55/EU o regulaciji poklica medicinske sestre, ki urejata tudi poklic zdravnika, zobozdravnika in babice. Nadalje dokument upošteva aktualne potrebe pacientov, je primerljiv z mednarodnimi smernicami razvoja ravni kompetenc v zdravstveni negi, ki so jih pripravila evropska in svetovna združenja, ter sledi usmeritvam Svetovne zdravstvene organizacije za področje zdravstvene nege,« so zapisali v sporočilu za javnost, ki ga objavljamo spodaj.

V včerajšnjih <em>Odmevih</em> je minister za zdravje Šabeder že napovedal, da bo treba pravilnik dopolniti in smiselno preoblikovati pravila, o katerih se že zdaj ve, da niso smiselna. FOTO: Blaž Samec/Delo
V včerajšnjih Odmevih je minister za zdravje Šabeder že napovedal, da bo treba pravilnik dopolniti in smiselno preoblikovati pravila, o katerih se že zdaj ve, da niso smiselna. FOTO: Blaž Samec/Delo

 

Napovedane spremembe


V včerajšnjih Odmevih je minister za zdravje Šabeder že napovedal, da bo treba pravilnik dopolniti in smiselno preoblikovati pravila, o katerih se že zdaj ve, da niso smiselna – kot je EKG, previjanje kroničnih ran, odstranjevanje šivov, zamenjava infuzije. »A moramo se vrniti v zgodovino, da bodo ljudje razumeli, kje je težava. S tem dokumentom nikomur ničesar ne odvzemamo, sam šolski program je že leta 1981 ukinil pridobivanje teh znanj v izobraževalnem procesu, zato z delovno skupino razmišljamo tudi o tem, da bi po več kot 30 letih vrnili v izobraževalni sistem tehnikov zdravstvene nege tudi ta znanja, ki jih ni. Zavedamo se, da so srednje medicinske sestre zelo pomembne v procesu zdravstvene nege,« je dejal minister.

Dodal je, da bodo spremembe uredili v mesecu ali dveh: »Težko rečem, kaj bo v tem vmesnem obdobju, upam, da ne bo težav. A tudi za popravo dokumenta potrebujemo nekaj časa.«

Na zbornici – zvezi so opozorili, da rešitev zagotovo ni odprava dokumenta, ki na podlagi znanja, ki ga posamezni profili danes pridobijo v izobraževalnem procesu, jasno in na mednarodno primerljivi ravni ureja razmejitev del izvajalcev zdravstvene nege.



Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine