V Ljubljani so se zbrali protestniki, toda v primerjavi s tradicionalnimi petkovimi protesti so bili tokratni nasilni, saj so se zamaskirani ljudje s policijo najprej spopadli na Trgu republike, nato pa se je dogajanje preselilo k Drami. Policisti so uporabili tudi vodni top in solzivec, kasneje je na prizorišče prišel tudi notranji minister
Aleš Hojs. Malo pred osmo uro zvečer so se protestniki odpravili domov. Hojs in Janša sta sicer izrazila podporo policiji.
Protestniki so se razdelili v več skupin in se s policijo spopadali v posameznih ulicah. Nad središčem Ljubljane je preletaval helikopter, slišati je bilo tudi več pokov, poškodovan je eden od novinarjev. Očividci poročajo, da so na protestnikih opazili napise nogometnih huliganov.
Današnji protesti so se končali s spopadom različnih maskiranih skupin in policijo. FOTO: Voranc Vogel
Med protesti se je na ulici pojavil tudi močno zastražen notranji minister Aleš Hojs. FOTO: Matej Družnik
Po poročanju
Pop TV so bili na protestu poškodovani trije ljudje, od tega so morali dve osebi pripeljati v Univerzitetni klinični center Ljubljana, pri čemer ni znano, ali so bili poškodovani izgredniki ali policisti.
Policija je sporočila, da se je zbralo okoli sto protestnikov. Čeprav so jih policisti pozvali, naj zapustijo Trg republike, protestniki tega niso upoštevali, ampak so napadli policiste in v njih metali granitne kocke in druge predmete, uporabili so tudi pirotehniko.
Ni znano, kdo je proteste pripravil. FOTO: Voranc Vogel
V Društvu novinarjev Slovenije obsodili nasilje nad reporterji
V Društvu novinarjev Slovenije so obsodili nasilje na nocojšnjem shodu v Ljubljani, na katerem je še neznani storilec fizično obračunal s fotoreporterjem Borutom Živulovičem, ki je zato moral na urgenco, so zapisali v odzivu na svoji spletni strani. Prav tako je več novinarskih ekip poročalo, da so jih nasilno odrivali in ovirali pri njihovem delu. »Vnovič opozarjamo, da je vsakršno nasilje nesprejemljivo in da takšne razmere ne morejo postati običajno poklicno tveganje pri delu novinarjev, fotoreporterjev in snemalcev, ki na terenu opravljajo svoje osnovno poslanstvo - zbirajo in posredujejo informacije javnosti, ki si zasluži biti obveščena,« so zapisali. Dodali so, da izjavo notranjega ministra Aleša Hojsa, da so za današnje dogodke soodgovorni tudi mediji, razumejo kot pritisk na delo novinarjev in medijev. Krivdo za epidemijo in vse slabo vlada Janeza Janše že nekaj časa skuša naprtiti medijem, ministrova izjava pa je le še nov poskus v tej smeri, so zapisali. STA
Kdo je organiziral proteste?
Ni povsem znano, kdo stoji za tokratnimi protesti. Vabilo je na družbenem omrežju objavila skupina Anonymous Slovenia, k zbiranju pred parlamentom pa pozivajo na primer tudi v Gibanju osveščenih prebivalcev. Obe gibanji sta se od nasilja sicer distancirali.
Današnji protesti so se končali s spopadom različnih maskiranih skupin in policijo. FOTO: Voranc Vogel
Obstajajo tudi domneve, da so zraven vpleteni ekstremisti in pripadniki mednarodnih kriminalnih združb.
Kot smo danes že poročali, je Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) pozorno spremljala določene posameznike s koreninami iz nekdanje skupne države, ki so povezani s trgovino z drogo.
Policisti so se ves dan pripravljali na današnje proteste. FOTO: Voranc Vogel
Protesti v Ljubljani. FOTO: Voranc Vogel
»Četrtek ni petek«
Oglasili so se tudi organizatorji dosedanjih petkovih protestov. Zatrdili so, da »četrtek ni petek« in da z današnjim protestom nimajo ničesar skupnega.
Današnji protesti so se končali s spopadom različnih maskiranih skupin in policijo. FOTO: Voranc Vogel
»Mi, ki vztrajno protestiramo od marca 2020, se zaradi napovedanega nasilja nekaterih skupin in slabega epidemiološkega stanja v državi distanciramo od današnjih protestov,« so zapisali. »Kolesarke in kolesarji smo se ob epidemiji začasno odmaknili od množičnega zbiranja, saj želimo odgovorno prispevati k reševanju zdravstvenega stanja. Podpiramo upor proti trenutni strahovladi, prav tako pravico ljudi do protestov in izražanja mnenj, vendar ne na način, kot se bo to verjetno odvijalo danes.«
Današnji protesti so se končali s spopadom različnih maskiranih skupin in policijo. FOTO: Voranc Vogel
Današnji protesti so se končali s spopadom različnih maskiranih skupin in policijo. FOTO: Voranc Vogel
Na protestih v Ljubljani, kjer je prišlo do izgredov, je policija pridržala deset oseb. Stanislav Vrečar, direktor policijske uprave Ljubljana, je zvečer povedal, da je bilo lažje poškodovanih več policistov in poudaril, da je »evidentno, da ti ljudje niso prišli protestirat na miren način«. Policisti bodo razmere spremljali tudi ponoči.
Komentarji