Premier
Janez Janša je v torek poslal pismo voditeljem EU. V njem se zavzema za vrnitev k dogovoru z julijskega vrha EU o finančnem okviru za spopad z epidemijo, ki ga zdaj po njegovem mnenju spodkopava nedavni dogovor med svetom EU in evropskim parlamentom o pogojevanju koriščenja sredstev s spoštovanjem vladavine prava.
V pismu, naslovljenem tudi na predsednika evropskega sveta
Charlesa Michela in predsednico evropske komisije
Ursulo von der Leyen, je med drugim zapisal, da je treba po celotni EU spoštovati vladavino prava, a dodal, da »diskrecijskih mehanizmov, ki ne temeljijo na neodvisni presoji, ampak na politično motiviranih kriterijih, ne moremo imenovati 'vladavina prava'«. Poudaril je tudi, da »Slovenija podpira brezpogojno spoštovanje vladavine prava v vseh primerih in brez dvojnih standardov«.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je po navedbah virov pri EU prejel pismo slovenskega premiera Janeza Janše o vladavini prava in pogajanjih o svežnju za spoprijemanje Evrope s pandemijo novega koronavirusa, ki pa ga za zdaj ne komentira.
Tudi pri predsednici evropske komisije Ursuli von der Leyen so pismo prejeli in zatrdili, da bo predsednica EK odgovorila nanj.
Govorec nemškega predsedstva svetu EU nam je sporočil, da so pismo premierja Janše vzeli na znanje. V nemški vladi v Berlinu so na redni novinarski konferenci sporočili, da bodo pismo prebrali in da bo morda ob robu jutrišnjega videovrha EU priložnost za pogovor o njem. P. Ž.
»Danes številni mediji in nekatere politične skupne v evropskem parlamentu odkrito grozijo z uporabo instrumenta, napačno poimenovanega 'vladavina prava', da bi z večinskim glasovanjem disciplinirali posamezne države članice,« je opozoril Janša v pismu, naslovljenem še na kanclerko trenutno predsedujoče Svetu EU Nemčije
Angelo Merkel in premiera prihodnje predsedujoče Portugalske
Antonia Costo, ki ga je poslal voditeljem vseh članic Unije.
Pismo je prejela tudi Ursula von der Leyen. FOTO: Kenzo Tribouillard/Reuters
»Tisti med nami, ki smo del življenja prebili pod totalitarnimi režimi, vemo, da se odstopanje od realnosti začne, ko procesi ali ustanove dobijo imena, ki pomenijo ravno nasprotno od njihovega bistva,« je še dodal.
V skoraj štiri strani dolgem pismu je omenil tudi, da smo bili leta 2014 v Sloveniji »priča ukradenim volitvam s pomočjo drastične zlorabe državnih ustanov«, nobena od institucij EU pa se takrat ni odzvala niti z enim samim opozorilom.
Kot je zapisal, evropski parlament ni hotel o tem niti razpravljati, ker za uvrstitev te teme na program ni bilo zadostne večine. Obenem je bilo in je še veliko razprav o stanju demokracije na Madžarskem in Poljskem. »Sprožili so celo postopek po 7. členu pogodbe o EU, čeprav v nobeni od teh držav ni bilo in še zdaj ni zlorabe sodstva za politične cilje in nobena ni imela niti enega političnega zapornika, kaj šele primera kraje volitev kot v Sloveniji,« je opozoril.
Zapisal je še, da vladavina prava po definiciji pomeni, da o sporih odloča neodvisno sodišče, in ne politična večina ali katera koli druga institucija. »Če politično telo svojo odločitev imenuje vladavina prava, naredi že prvi korak stran od realnosti,« je ocenil. A Evropska unija temelji na vladavini prava: na ločitvi izvršne, zakonodajne in sodne veje oblasti. Država, katere politični sistem ne temelji na demokraciji in vladavini prava, sploh ne izpolnjuje vseh pogojev za članstvo, je spomnil.
Pismo je Janša končal z opozorilom, da bodo prihodnji dnevi ključni za dosego pravičnega in uravnoteženega dogovora, ki bo temeljil na julijskem dogovoru voditeljev Unije FOTO: François Lenoir/Reuters
V pismu je še poudaril, da pogodba o Evropski uniji ne dovoljuje diskriminacije nobene države članice na politično zahtevo druge članice ali katere koli evropske institucije.
»S sledenjem napačni smeri nam dobra prihodnost za celo in svobodno Evropo polzi iz rok,« je posvaril premier.
Opozoril je še, da je »morje zadosti razburkano že brez težav, ki jih povzročamo sami sebi«. Ob tem je omenil velik vpliv Kitajske, veliko razdeljenost ZDA po volitvah, rusko zunanjo politiko in teroristične napade v EU.
»Zato bolj kot kadarkoli potrebujemo enotnost glede tega, kam smo namenjeni. Potrebujemo spoštovanje drug drugega. Potrebujemo skupno obrambo dostojanstva vseh volivcev v vseh državah članicah Unije. Potrebujemo evropske institucije, ki se ne bi vmešavale v notranjepolitične konflikte držav članic,« je zapisal Janša.
Dodal je, da moramo spoznati, da temelj EU ni denar, temveč vrednote, ter da vrednot ne moremo izsiliti z denarjem.
»Dilema, ki je pred nami, je zelo preprosta. Spoštovanje dogovora z julijskega vrha je odgovoren pristop k dobri prihodnosti EU. Nespoštovanje pa je ravno nasprotno,« je še poudaril Janša.
Pismo je končal z opozorilom, da bodo prihodnji dnevi ključni za dosego pravičnega in uravnoteženega dogovora, ki bo temeljil na julijskem dogovoru voditeljev Unije. »Samo s hitrim končanjem tistega, kar smo začeli julija, bomo lahko izpolnili visoka pričakovanja ter tlakovali pot k močnejši Evropi v obdobju po pandemiji,« je poudaril.
»Ker smo pod časovnim pritiskom, sem prepričan, da se bomo z dodatnimi prizadevanji za sodelovanje vseh izognili nadaljnjim zamudam, kar bo vodilo v trden dogovor, s katerim bomo ostali združeni proti nejasnostim, ki nas čakajo v prihodnjih tednih in mesecih,« je sklenil slovenski premier.
Pismo so komentirali v evropski izdaji časnika Politico, kjer so Janšo na strani Playbook označili za Maršala Tweeta. »Janez Janša, slovenski premier, je svojim kolegom voditeljem EU poslal dve znameniti strani,« so zapisali in na kratko povzeli pismo: »Pred konvojem ladij, ki ga imenujemo EU, so čeri in ledene gore. Številne izzive moramo premagati in jih lahko, če spoštujemo dogovor, ki določa našo smer.«
Avtorja Florian Eder in Zoya Sheftalovich opozorita, da Janša z metaforami poskuša prepričati kolege, naj popustijo madžarski zahtevi glede finančnega svežnja. Če ne, »lahko le čakamo, da bo naslednja ladja zapustila konvoj«, odgovori Janša. Pri Politicu še spomnijo, da bo Slovenija v drugi polovici prihodnjega leta predsedovala evropskemu svetu.
Komentarji