Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Po Boštjančiču na vrsti Poklukar

Finančni minister o lažeh. Bo notranji minister obstal?
Klemen Boštjančič je vse očitke zavrnil. FOTO: Črt Piksi/Delo
Klemen Boštjančič je vse očitke zavrnil. FOTO: Črt Piksi/Delo
18. 12. 2024 | 20:45
18. 12. 2024 | 21:12
3:31

Poslanci, ki so se včeraj ves dan ukvarjali z razpravo o delu in odgovornosti ministra za finance Klemna Boštjančiča, po današnji seji predvidoma odhajajo na počitnice. Ker je bil izid bolj ko ne pričakovan – 29 poslancev je glasovalo za in 47 proti –, so jih zunaj dvorane večinoma zaposlovali že pogovori o prihodnosti, tudi o usodi notranjega ministra Boštjana Poklukarja in generalnega direktorja Policije Senada Jušića.

V nasprotju z Boštjančičem, ki so mu v SDS očitali predvsem odgovornost za nakup (pre)drage in neuporabne stavbe na Litijski 51, omenjena namreč nimata neomajne podpore koalicije. Tako v SD kot Levici si želijo slišati Poklukarjeva pojasnila o imenovanju in izkušnjah Senada Jušića ter tudi domnevnih nepravilnostih na Centru za varovanje in zaščito (CVZ). Da jih pričakuje, je navedel tudi že predsednik vlade, a kot je mogoče razumeti sogovornike v koaliciji, je za zdaj dajal dokaj jasno vedeti, da ne pričakuje Poklukarjevega odstopa. Enako očitno velja za Jušića, saj so Golob in njegovi najtesnejši sodelavci gluhi za priporočila vseh, naj odstopi, postopek pa preprosto ponovijo.

image_alt
Po napovedi višjih plač zrasla tudi ocena dela vlade

O tej interpelaciji, pod katero se je prvič podpisala NSi – glasove so jim prispevali še nepovezani poslanci in SDS –, naj bi sicer odločali na prihodnji redni seji, ki naj bi se začela 27. januarja. Glede na prejšnje afere pa je mogoče pričakovati, da bo šele tik pred tem znano, ali bo Poklukar ostal minister.

Nikakor sicer ni pričakovati, da bi bil razrešen, saj se koalicijske partnerice skoraj vedno v koalicijski pogodbi zavežejo, da interpelacij svojih ministrov ne bodo podpirale, a kljub temu ostajajo pomemben institut opozicije za opozarjanje na morebitne napake. »Po letu dni je na Litijski 51 še večja podrtija. V tej zgradbi nikoli ne bo sodišč, odgovorni za ta posel pa razen nekdanje ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan še naprej vladajo. In delajo vse, da bi odgovornost prevalili na tiste, ki so opozarjali na kršitve zakonodaje,« je navajal Zvone Černač, poslanec SDS, in prst usmeril prav v Boštjančiča, saj da brez njegove protizakonite prerazporeditve manjkajočih sredstev v višini 6,5 milijona evrov iz splošne proračunske rezervacije nakupa namreč ne bi bilo.

»Minister za finance ne more biti odgovoren za ravnanja, ki so v pristojnosti drugih ministrstev in ministrov,« pa se je branil Boštjančič in zanikal pravzaprav vse druge navedbe predlagateljev – od tega, da je njegovo podjetje Brio davčni dolžnik, do tega, da je zahteval podkupnino zase in za Gibanje Svoboda za izdajo soglasja pri prodaji Športne loterije – in jih označil za laži. Predstavil je tudi nekaj dosežkov, kar pa so v SDS označili za preusmerjanje pozornosti, saj da je primerjal neprimerljivo.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine