Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Poklukar izdal usmeritve za reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito

Premier Golob za situacijo v CVZ krivi nekdanjo ministrico Tatjano Bobnar in bivšega v. d. direktorja policije Boštjana Lindava.
Koalicijski partnerji se danes o podpori oziroma zaupanju v ministra Boštjana Poklukarja niso izrekali, pričakujejo pa dodatna pojasnila tako ministra kot generalnega direktorja Policije. FOTO: Blaž Samec/Delo
Koalicijski partnerji se danes o podpori oziroma zaupanju v ministra Boštjana Poklukarja niso izrekali, pričakujejo pa dodatna pojasnila tako ministra kot generalnega direktorja Policije. FOTO: Blaž Samec/Delo
B. T., STA
13. 12. 2024 | 15:23
13. 12. 2024 | 21:10
13:10

Opozicija po razkritjih v četrtkovi oddaji Tarča glede domnevnih nepravilnosti v Centru za varovanje in zaščito meni, da je interpelacija proti notranjemu ministru Boštjanu Poklukarju upravičena. Pričakujejo njegov odstop in odstop šefa policije Senada Jušića. V koaliciji ob »resnih in skrb vzbujajočih obtožbah« pričakujejo ministrova pojasnila.

Poklukar se je odzval s sporočilom, da je izdal usmeritve za celovito reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito in sklep o notranji reviziji glede nastanitev varnostnikov.

Hitro se je odzval tudi premier Robert Golob. Izjavil je, da je na situacijo v centru opozarjal že nekdanjo ministrico Tatjano Bobnar in bivšega v. d. direktorja policije Boštjana Lindava. »In danes sem v kazenski preiskavi, ker sem že pred dvema letoma opozarjal na to, kar danes vidi vsa Slovenija,« je dodal.

Koalicijski partnerji se sicer danes o podpori oziroma zaupanju v Poklukarja niso izrekali, pričakujejo pa dodatna pojasnila tako ministra kot generalnega direktorja policije.

Jušić: Razpravljajo vsi, a brez znanja

Senad Jušić. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Senad Jušić. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Senad Jušić je v večerni izjavi za javnost povedal, da za varovanje oseb ni odgovorna le majhna skupina policistov varnostnikov, temveč celoten Center za varovanje in zaščito s svojimi številnimi oddelki, ki izvajajo še množico preventivnih in operativnih ukrepov. Vse to je namenjeno zaščiti varovanih oseb pred vsemi oblikami groženj. »Razprava o varovanju konkretne osebe ne ogroža le njene varnosti, temveč tudi drugih oseb, ki jih varuje slovenska policija,« pravi Jušić.

Meni tudi, da je neprimerno, da o delu policije razpravljajo vsi, ki imajo vsaj malo časa, čeprav za to nimajo ustreznega znanja in ne poznajo dela policije, njihove interpretacije pa temeljijo na pavšalnih ocenah in delnih ali celo napačnih informacijah. Policija in državno tožilstvo dobro sodelujeta, je zatrdil. Sproti poteka tudi obveščanje o varovanju določenih oseb.

Vse oblike obravnave in preiskav domnevnih odklonskih ravnanj upoštevajo kot del ukrepov za zmanjšanje tveganj za krnitev integritete uslužbencev policije. Policija je najbolj nadzorovan organ, saj o vsem poročajo vsaj enemu zunanjemu nadzorniku, državnemu tožilstvu, informacijskemu pooblaščencu, komisiji za preprečevanje korupcije, varuhu človekovih pravic, ministrstvu za notranje zadeve in drugim. Zavedajo se pomena obveščanja javnosti o ukrepih, ki jih izvajajo. Pri razkrivanju podrobnih informacij pa jih omejujejo tako predpisi kot interesi preiskav, saj lahko ogrožajo varovane osebe in druge.

image_alt
Tožilka zaradi nezaupanja v policijo noče varovanja, policija z njim nadaljuje

Nepravilnosti so našli že sami

Jušić je povedal, da so že 23. oktobra lani začeli z notranjevarnostnim postopkom, v katerem preiskujejo domnevna odklonska ravnanja v Cetru za varovanje in zaščito. Preiskava traja dlje, ker nenehno dobivajo nove prijave domnevno odklonskih ravnanj policistov. Ugotovitve so že 4. marca letos opisali v vmesnem poročilu. Vse dodatne postopke je preverilo tudi ministrstvo za notranje zadeve, ki je z nadzorom začelo 4. marca, končalo pa ga je s poročilom 29. avgusta. Obe poročili pa sta tajni.

V nadzoru so odkrili nekatere napake, zato so ogroženi tožilki zamenjali varnostnike. »Ugotovljene napake so bile takšne, da so bile spremembe nujne,« je dejal Jušić in poudaril, da varovanje ni bilo nikoli prekinjeno. Zavrnil je tudi očitek, da o varovanju odloča posameznik. »Policija ima izdelan sistem, s katerim vrednotimo ogroženost oseb. Proces vrednotenja ni samovoljen, temveč temelji na pridobljenih podatkih in varnostnih ocenah,« je opozoril Jušić. Ne glede na očitke je Center za varovanje in zaščito v mnogih primerih dokazal svojo strokovnost pri izvedbi varovanja ogroženih oseb. Po umoru v Ljubljani varnostno oceno popravili za več oseb.

Odločno zavrnil očitek, da bi državno tožilko povabil na večerjo

»Tudi včeraj je bilo izrečenih veliko neresnic. Gre za policistke in policiste, ki predano, odgovorno in strokovno opravljajo svoje delo,« pravi Jušić. Podrobnejših pojasnil pa ni želel dati. Prejel je tudi obvezne usmeritve ministrstva, ki se tičejo reorganizacije. Dodal je, da odpirajo zakon o delu v policiji. Mogoče je glede na razmere v regiji treba dodati nove vsebine, ki so s tem povezane.

Odločno pa je Jušić zavrnil očitek, da bi državno tožilko povabil na večerjo. Prav tako je za deskridetacijo policista, ki že 27 let opravlja delo varovanja, zavrnil očitek, da je bil eden od policistov, ki so varovali tožilko, tja postavljen z nalogo zbiranja informacij o njenem zasebnem življenju.

image_alt
Ozadje zamenjave varnostnikov znane tožilke

Reorganizacija mora vključevati spremembo organizacijske strukture

Poklukar je sicer v luči novih medijskih objav in očitkov zjutraj izdal usmeritve in obvezna navodila za reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito, ki začnejo veljati nemudoma, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

Generalni direktor policije je dolžan izvesti celovito reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito, ki mora vključevati spremembo organizacijske strukture, prenovljeno sistemizacijo delovnih mest in delovnih procesov. Zagotoviti mora učinkovito vodenje policijske enote in njenih morebitnih notranjeorganizacijskih enot, vzpostaviti učinkovit nadzor nad delom in odgovornost vseh uslužbencev za strokovno ter zakonito opravljanje delovnih nalog, so zapisali. Rok za realizacijo je 1. april 2025.

»V letu 2024 je bilo delo centra medijsko izpostavljeno, zato so bili že opravljeni strokovni nadzori in notranjevarnostni postopki v policiji ter tudi izredni nadzor ministrstva za notranje zadeve, v katerih so bile ugotovljene nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju policijskih nalog in pooblastil,« so še sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

V koaliciji čakajo pojasnila

»Vsekakor pričakujemo, da se ta stvar razišče in ukrepa,« je danes dejala namestnica vodje poslancev Svobode Tereza Novak. Pričakuje, da bodo pojasnila na vse izpostavljene očitke dobili v kratkem.

V SD in Levici pa med drugim ocenjujejo, da gre za resne obtožbe in zato pričakujejo pogovor v koaliciji.

»Pričakujemo, da bo javnost seznanjena s stališči direktorja policije in ministra, ki sta se v zadnjih tednih veliko pojavljala v medijih,« je izpostavil podpredsednik SD in evropski poslanec Matjaž Nemec. V stranki pričakujejo, da bo minister pojasnila podal tudi v poslanski skupini SD, saj nad ministrom visi senca pred kratkim vložene interpelacije. »Socialni demokrati smo po koalicijski pogodbi predvsem dolžni odgovarjati državljankam in državljanom ter seveda ščititi pravno državo. V tem primeru so domnevne obtožbe resne in kot takšne jih je treba tudi obravnavati,« je poudaril Nemec.

Po njegovih besedah tako minister bianco podpore nima. Kot je še spomnil, se je namreč celotna koalicija na zadnje državnozborske volitve podala z obljubami o spoštovanju delitve oblasti, v danem primeru pa ostaja »senca dvoma neaktivnosti politike, ki je odgovorna za to, da omogoča policiji predvsem strokovno, zakonito in nedvoumno delovanje v prid varnosti državljank in državljanov«.

V Levici medtem izpostavljajo, da jih očitki o domnevnih nepravilnostih skrbijo, zato v tem trenutku pričakujejo predvsem resen pogovor v koaliciji. »Težko ocenjujem, kje točno je treba takoj začeti ukrepati, lahko pa potrdim, da nas to izjemno skrbi. Vse bomo v luči novih podatkov, dognanj, razkritij prečesali v opoziciji in to bo vplivalo tudi na notranjega ministra,« je dejala poslanka Levice Nataša Sukič.

Za opozicijo razkritja dodaten dokaz o upravičenosti interpelacije 

Opozicija pa je prepričana, da so razkritja dodaten dokaz, da je interpelacija proti ministru za notranje zadeve Boštjana Poklukarja, ki so jo pred kratkim vložili v parlamentarni postopek, upravičena. Odgovornost bi morala po njihovem mnenju prevzeti tako Poklukar kot generalni direktor policije Senad Jušić.

Da bi ob domnevnih nepravilnostih v Centru za varovanje in zaščito kot tudi pri delovanju policije po državi morali goreti vsi rdeči alarmi, je danes dejal poslanec SDS Andrej Kosi. Predvsem domnevne nepravilnosti glede varovanja ključnih prič, državne tožilke, tudi predsednice DZ ter nezaupanje predsednika vlade so po njegovih besedah znak, da bi nekdo moral prevzeti odgovornost ter se posloviti s položaja.

Takšno oceno delijo tudi v NSi, kjer po četrtkovih razkritjih ocenjujejo, da gre za katastrofo in »razgradnjo ene temeljnih inštitucij, ki bi morala skrbeti za varnost državljank in državljanov«.

»Stvar je padla tako nizko, da bi pravzaprav direktor policije, ki je prvi odgovoren za to stanje v policiji, moral odstopiti, ne včeraj, že predvčerajšnjim, ministru Poklukarju pa lahko pravzaprav samo sporočimo, da ni čas za vročo čokolado, ampak je čas za odstop, še preden bo interpelacija obravnavana,« je izpostavil vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj.

Po njegovi oceni je za aktualno stanje soodgovoren tudi predsednik vlade Robert Golob, ki pa je poskrbel zase in svojo varnostno službo prenesel v generalni sekretariat vlade, ko je ugotovil, da Centru za varovanje in zaščito ne more več zaupati, v NSi očitajo predsedniku vlade.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine