Neomejen dostop | že od 9,99€
Agencija za okolje (Arso) je za danes popoldne in zvečer izdala oranžno opozorilo zaradi možnosti močnejših krajevnih neviht. Sprva je bilo še sončno in vroče, nato je državo najprej prešla vremenska fronta, ki je Alpe dosegla s severa, pozneje pa še ena, ki je prišla iz Italije.
Postaje v severni Sloveniji so izmerile močne nalive. Na Uršlji gori je padlo 37 milimetrov padavin, na Jelendolu 36 mm, na Pavličevem sedlu 28 mm in na Zgornji Radovni 26 mm. Najmočnejše nevihte se pomikajo proti Štajerski. Na letališču Jožeta Pučnika na Brniku je sunek vetra dosegel hitrost 77 kilometrov na uro.
Dober teden po plazu pri slapu Rinka v Logarski dolini, ki je poškodoval cesto, parkirišče, okrepčevalnico in planinske poti, se je v popoldanskem neurju zgodilo enako. Kot je povedala županja Solčave Katarina Prelesnik: »Zasulo je tudi tovornjak, ki ga niso mogli pravočasno umakniti iz struge, ki so jo čistili, vse je namreč prineslo v pol ure. Zasuti so bili tudi avtomobili pri lokalu pod slapom. Pešpot smo prav ta teden uredili, pa je spet vse zasuto.«
Prejšnji teden se je plaz pri slapu Rinka sprožil ponoči, tokrat okoli 16. ure, ko so bili na planinskih poteh še pohodniki. Kot je povedala Prelesnikova, je gorska reševalna služba s helikopterjem rešila 17 planincev: »Bili so na poti na Okrešelj, dve planinki tudi z Okrešlja proti Kamniškemu sedlu, potem sta helikopter počakali na Okrešlju. Hvaležni smo, da smo celi.«
Močno deževje je precej težav povzročilo na Koroškem. Na območju Občine Črna na Koroškem so zalite številne kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, na terenu so gasilci, poroča center za obveščanje. Po poročanju Koroškega radia je v Spodnjem Javorju plaz delno zasul domačina, ki so ga rešili gasilci. Prepeljali so ga v bolnišnico.
Škodo je neurje v Črni po besedah županje povzročilo na podobnih mestih kot v lanski ujmi. Zasulo je stanovanjske objekte, tudi novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem. Vpoklicali so vse razpoložljive stroje, aktivirali tudi delavce koncesionarja za urejanje reke Meže.
Tudi na območju Mestne občine Slovenj Gradec in Občine Mislinja so bile popoldne zaradi močnega deževja zalite številne kleti in dvorišča. Podrto drevje je za dlje časa ustavilo promet na glavni cesti Slovenj Gradec-Mislinja, še kažejo podatki centra za obveščanje.
O zalitih objektih, podrtih drevesih in odkritih strehah poročajo tudi iz nekaterih delov severovzhodne Slovenije. Tako so gasilci npr. morali posredovati v Mariboru in okolici, Slovenskih goricah, Slovenski Bistrici, Lovrencu na Pohorju in Oplotnici.
Uprava za zaščito in reševanje je po poročanju Radia Slovenija naštela skupaj skoraj 160 dogodkov na območju regijskih centrov Kranj, Celje, Maribor, Ljubljana, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje. V dolini Kamniške Bistrice je spet odneslo cesto, zaradi plazu je zaprta cesta Litija–Zagorje.
Deževje je spremljal močan veter, po podatkih Agencije RS za okolje je najmočnejši izmerjeni sunek znašal 115 kilometrov na uro na Trojanah.
Sprva je bila nedelja sončna in vroča, popoldne pa so na severu začele nastajati krajevne nevihte, ki se širijo nad večji del Slovenije. Nevihte spremlja okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem bo zvečer zapihala zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 35 stopinj Celzija. Ponoči se bo ozračje umirilo, napoveduje agencija.
Za jugozahodni del države je še vedno razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji