Morda. V petek bi na bovškem odru namreč morale nastopiti tri folklorne skupine. Poleg nesrečnih Kubancev še skupini s Kitajske in iz Vzhodnega Timorja. Omenjene plesalce so še pravočasno zadržali organizatorji Festivala src v Furlaniji, kjer so do takrat nastopali. Bovška občina jih je namreč obvestila, da nastopa ne bo in naj ne prihajajo na Bovško, saj so takrat policisti že izvajali postopek. Zgodba bi se v tem primeru lahko ponovila, če bi tudi dokumente članov preostalih skupin policisti preverjali prek šengenskega informacijskega sistema.
■ So policisti res delovali zakonito?
Glede na pričevanja prič in predstavnikov občine bi zlahka našli postopkovne napake. Toda glede na črko zakona so policisti res ravnali zakonito, ko so na Bovškem izvajali poostren nadzor skupaj z davkarijo in drugimi inšpekcijskimi službami. Sedmi člen zakona o tujcih (obveznost posedovanja potne listine) navaja, da mora imeti tujec za vstop, zapustitev in bivanje v Sloveniji veljavno potno listino, razen če z zakonom ali mednarodno pogodbo ni drugače določeno. Če potnega lista nima, se šteje, da je v državo vstopil nezakonito. Na žalost Kubanci niti vedeli niso, da so prestopili italijansko-slovensko mejo, poleg tega so ob prihodu v Italijo dokumente zaupali v hrambo direktorju svoje folklorne skupine. Policisti so ravnali zakonito tudi, ko so izrekali globe v višini 500 evrov na osebo. Res pa je, da bi ravnali zakonito tudi, če bi jim izrekli opozorila, potem ko so pozneje dobili dokumente celotne skupine. Zakon o prekrških namreč predvideva, da prekrškovni organ namesto izreka sankcije kršitelja lahko opozori, če je storjeni prekršek neznatnega pomena in če pooblaščena uradna oseba oceni, da je glede na pomen dejanja opozorilo zadosten ukrep. Policisti so torej delovali zakonito, toda nečloveško.
■ Je policija folklorno skupino vzela pod drobnogled, ker so temne polti?
Policisti so se osredotočili na nedovoljene prehode meje zaradi bližnje meje z Italijo, folklorna skupina pa je bila zaradi barve kože lahka tarča za preverjanje morebitne nezakonitosti bivanja tujcev. Sicer pa bi težko trdili, da bi bili Kubanci pri nas pod večjim nadzorom. Po navedbah policije so organi v preteklosti že obravnavali državljane Kube, ki so pri nas zaprosili za mednarodno zaščito – lani v 12 primerih.
- Za mednarodno zaščito je lani pri nas zaprosilo 12 Kubancev.
- Ves čas moramo imeti pri sebi dokumente za dokazovanje identitete.
- Kar je zakonito, ni nujno človeško.
- Občina zaradi policije zavrnila skupini s Kitajske in iz Vzhodnega Timorja.
■ Ali je policija poskrbela za črno piko bovškega in slovenskega turizma?
Vsekakor je tudi policija del turizma in s tega vidika policisti niso naredili usluge ne sebi ne državi. Po besedah bovškega župana, potem ko je poskušal rešiti nepotrebni zaplet in plačati globo za direktorja folklorne skupine, ki je pozabil potne liste plesalcev v Italiji, so številni mimoidoči opazili dogajanje: »Precej jasno so videli, da policija popisuje temnopolte ljudi. Kot bi zajeli teroriste in zgolj čakali, kdaj in kje bo počila bomba. Bilo me je sram in zaradi enega policista sem se počutil kot navadna smet.«
■ Ali vas lahko policist kadarkoli ustavi in identificira?
Lahko. Zakon o nalogah in pooblastilih policije daje več kot dovolj podlage, da vas policist ustavi in preveri istovetnost. S tem, da ne boste točno vedeli, ali vas je osumil za osebo, ki jo je treba privesti ali pridržati, ker ste podobni iskani osebi, na primer, ali pač zato, ker mu ni všeč vaša barva oči. V vseh primerih pa je najpomembneje, da policisti teh pooblastil ne zlorabljajo.
■ Ali moramo imeti vedno pri sebi osebni dokument?
Policija na podlagi zadnjega primera navaja, da morajo imeti osebe pri sebi na podlagi zakonodaje dokumente za dokazovanje identitete. To pomeni, da jih imajo s seboj oziroma jih lahko policistu dostavijo v razumnem času (bližina doma, avtomobila). Koliko traja razumen čas in kako dolga ali kratka je bližina doma ali avtomobila, podrobno ne razlaga. Sklepamo, da policist o tem lahko odloča povsem samostojno na kraju samem kakor v primeru izrekanja glob in opozoril. Zakonito ali človeško.
■ Ali bi se zgodba končala enako, če bi policisti po raftanju ustavili skupino nemških turistov brez osebnih dokumentov?
Najverjetneje ne. Policija opozarja, da gre za drugačen položaj, ker so v takih primerih najverjetneje prijavljeni v okoliških nastanitvah kot turisti. Še verjetneje pa je, da jih policija sploh ne bi preverjala.
■ Ali bi se moral slovenski predsednik Borut Pahor kubanskim plesalcem opravičiti v imenu države?
Od izkušenega politika in državnika, ki razume pomen turizma in promocije za slovensko gospodarstvo, bi vsekakor pričakovali, da se tokrat odločno oglasi.
Komentarji