Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Ogorčeni, da fašizem in nacizem spet dvigujeta glavo

Izgnanci: Kot žive priče trpljenja, ki so ga ti režimi povzročili, od EU pričakujejo protest proti tem pojavom
Trpljenje, ponižanje in žalost so pustili veliko hudih posledic, ki jih čutijo še danes, pravi Ivica Žnidaršič. Foto Leon Vidic
Trpljenje, ponižanje in žalost so pustili veliko hudih posledic, ki jih čutijo še danes, pravi Ivica Žnidaršič. Foto Leon Vidic
25. 9. 2019 | 08:00
3:18
Ljubljana – Mednarodni odbor izgnancev in beguncev, žrtev fašizma in nacizma v letih 1920–1945, ki letos praznuje deseto obletnico delovanja, se je v soboto sestal v ljubljanski mestni hiši. Opozarjajo, da sedanji voditelji premalo naredijo za preprečevanje vojn, ki povzročajo nove milijone beguncev in razseljenih oseb. O tem so napisali pismo predsednici evropske komisije Ursuli von der Leyen.

Združuje žrtve iz 13 držav

Mednarodni odbor, ki je nastal 6. junija 2009, združuje žrtve fašizma iz Češke, Slovaške, Poljske, Belorusije, Estonije, Rusije, Nemčije, Avstrije, Srbije, Ukrajine, Hrvaške, Bosne in Hercegovine in Slovenije. Povezuje še okrog 600.000 članov, žrtev fašizma in nacizma.

Odbor se vsako leto sestane v drugi državi. Ker so predstavniki s seboj prinašali gradivo in slikovni material o strahotah druge svetovne vojne, so lahko na gradu Rajhenburg v Brestanici pri Krškem januarja 2016 odprli razstavo o nasilju nad slovanskimi narodi, Poljaki, Čehi, Slovaki, Rusi, Belorusi, Ukrajinci, Srbi, Hrvati in Slovenci, v Avstriji in Italiji.

Kot poudarja predsednica mednarodnega odbora in predsednica slovenskega društva izgnancev 1941–1945 Ivica Žnidaršič, so se zbrali kot žive priče druge svetovne vojne, v kateri je v Evropi umrlo 55 milijonov ljudi, med njimi so bili tudi njihovi starši in sorodniki: »Uničenega je bilo veliko premoženja. Trpljenje, ponižanje in žalost so pustili veliko hudih posledic, ki jih izgnanci, prisilni delavci in begunci čutimo še danes. Čas pa ni mogel izbrisati spomina, zato smo ogorčeni, da se obnavljajo pojavi fašizma in nacizma in divjajo vojne, ki ogrožajo na milijone ljudi, povzročajo begunce in razseljene osebe.«

Žive priče trpljenja

V pismu Ursuli von der Leyen so med drugim zapisali, da z ogorčenostjo spremljajo vnovično pojavljanje fašizma in nacizma,saj kot žive priče trpljenja, ki so ga ti režimi povzročili, od EU pričakujejo, da bo protestirala proti tem pojavom. Od EU in Sveta Evrope pa pričakujejo, da bosta več storila za pomoč ostarelim, bolnim in invalidnim žrtvam fašizma in nacizma. Opozorili so, da je bila delitev žrtev vojnega nasilja na države vzhodne in zahodne Evrope velika napaka, ker upravičenci iz srednje in vzhodne niso dobili vojne odškodnine. Predlagajo ustanovitev posebnega odbora, ki bo spremljal skrb za civilne žrtve druge svetovne vojne, in ki bo vplival na to, da bodo naslednice agresorskih držav v drugi svetovni vojni poravnale vojno škodo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine