Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Obalni sindikati: Ob visokih temperaturah ogrožena polovica delovno aktivnih

Obalna sindikalna organizacija – KS 90 delodajalcem med drugim za zaposlene predlaga zmanjšano intenzivnost dela, več odmorov in ustrezno hlajenje prostorov.
Med bolj izpostavljenimi so v poletnih mesecih gradbeni delavci. FOTO: Leon Vidic/Delo
Med bolj izpostavljenimi so v poletnih mesecih gradbeni delavci. FOTO: Leon Vidic/Delo
Be. B.
20. 7. 2022 | 10:31
20. 7. 2022 | 10:44
3:20

Nov vročinski val s temperaturami nad 30 stopinj Celzija je še posebej nevaren za zdravje in varnost starejših delavcev, starih nad 50 let, ki po podatkih Sursa med delovno aktivnimi predstavljajo 21 odstotkov, kot tudi kroničnih bolnikov, delavcih s čezmerno telesno težo in tistih, ki opravljajo delo na prostem. Obalna sindikalna organizacija – KS 90 trdi, da je ob teh temperaturah izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovnih aktivnih prebivalcev v Sloveniji, in sicer z vidika varnosti in zdravja pri delu.

Zato Obalna sindikalna organizacija delodajalce poziva, kot so zapisali v sporočilu za javnost, da uvedejo ustrezne ukrepe, s katerimi bodo zagotovili varno in zdravo okolje. Opozorili so tudi, kako z višjimi temperaturami upada tudi storilnost delavcev. V omenjeni organizaciji so kot ogrožene še posebej izpostavili delavce v gostinstvu in turizmu – zaradi preobremenjenosti, vrhunca sezone in pomanjkanja kadra. Opozorili so na zaposlene v trgovinah, ki so mnogokrat pretirano hlajene, na gradbene delavce zaradi dela prostem, zaposlene v dejavnosti komunale, v pisarniških prostorih v dejavnosti zdravstvene nege in oskrbe, kjer se temperatura in vlažnost zraka regulira izključno s klimo.

Po delovnopravni zakonodaji, kot navaja Obalna sindikalna organizacija, so delodajalci zavezani, da temperatura v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija, z izjemo delovno vročih prostorov. FOTO: Shutterstock
Po delovnopravni zakonodaji, kot navaja Obalna sindikalna organizacija, so delodajalci zavezani, da temperatura v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija, z izjemo delovno vročih prostorov. FOTO: Shutterstock

Temperatura v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija

Po delovnopravni zakonodaji, kot navaja Obalna sindikalna organizacija, so delodajalci zavezani, da temperatura v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija, z izjemo delovno vročih prostorih.

Pri tem delodajalcem predlagajo, da v času izjemno visokih temperatur uvedejo naslednje ukrepe: zmanjšajo intenzivnost dela, premaknejo delovni čas tako, da se zunaj dela, ko ni tako vroče, predlagajo tudi skrajšanje delovnega časa in uvedbo pogostejših odmorov kot tudi uvedbo prijaznejše tehnologije, ponudbo osvežilnih napitkov, poskrbijo za prezračevanje prostorov in ustrezno osebno varovalno opremo, denimo hladna, udobna in zračna oblačila.

Kot so še zapisali, v zadnjem času opažajo, da nekateri delodajalci ne uporabljajo klimatskih naprav zaradi »okvare«, v resnici pa gre za način varčevanja, zato podpirajo namero inšpekcijskega nadzora nad tem v poletnih mesecih. Opozorili so, da daljše obdobje visokih temperaturah oziroma izpostavljenosti lahko povzroči mnogo zdravstvenih težav: od utrujenosti, vročinskih krčev, motenj zavesti, slabosti, glavobolov, bruhanja, vročinske izčrpanosti in celo vročinsko kap.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine