Neomejen dostop | že od 9,99€
Vročinski val se bo s postopnim naraščanjem temperatur nadaljeval v prihodnjih dneh. Lahko se podaljša tudi do ponedeljka, ko meteorologi pričakujejo prihod hladne vremenske fronte. Suša se bo nadaljevala in se s požarno ogroženostjo marsikje stopnjevala, burja na Primorskem pa se umirja, je za STA povedala meteorologinja Veronika Hladnik Zakotnik.
Temperature bodo najvišje med sredo in soboto, predvsem v okolici Bele krajine in v večjih mestnih središčih, izstopa pa tudi goriški konec, ki se lahko pregreje zaradi suše, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso). Požarna nevarnost je trenutno še vedno razglašena za Kras in slovensko Istro, ob nadaljevanju suše pa se lahko zgodi, da jo bodo znova razglasili tudi za kateri drug del države, je za STA povedala dežurna meteorologinja na Arsu Veronika Hladnik Zakotnik.
Burja, ki je na goriškem Krasu v nedeljo in danes širila požar, se umirja. Pihala bo še danes do zgodnjega popoldneva, potem pa se bo veter obrnil v zahodno smer. Ponoči se bo po pričakovanjih meteorologov veter umiril. V sredo bo burja pihala še krajši del dopoldneva, ampak bodo hitrosti precej nižje kot danes.
Suša vztraja že več mesecev, saj imamo po navedbah meteorologinje že od preteklega maja vsak mesec primanjkljaje padavin, kar se odraža tudi na podtalnici. V obdobju nekaj dni ali v enem tednu bi moralo pasti vsaj nekaj sto milimetrov padavin, da bi se to lahko poznalo na podtalnici, je dejala Hladnik Zakotnikova. Zaradi vegetacijske sezone bi veliko količino padavin tudi zelo hitro počrpale rastline, preden bi ta prišla do podtalnice.
Spoprijemanje s sušo bo po besedah Hladnik Zakotnikove daljši proces, pri čemer na Arsu računajo na čimprejšnje padavine ali na jesenske poplave. Obilne padavine, ki lahko prinesejo poplave, namreč vsaj delno napolnijo tudi podtalnico.
Konkretnejše padavine se obetajo šele v začetku prihodnjega tedna, ko nas bo prešla hladna vremenska motnja. Sicer lahko manjšo količino padavin pričakujemo tudi v četrtek, v obliki vročinskih neviht v severnem delu države.
Vročina v Evropi ne popušča, na Otoku v pričakovanju toplotnih rekordov
Vročina na jugu Evrope ne popušča, na toplotne rekorde pa se pripravljajo tudi v severnejših delih in na Otoku. V prihodnjih dneh vremenoslovci tam napovedujejo vročinske rekorde. Ponekod v Španiji in Franciji se še naprej borijo tudi s požari. V Španiji so bili ognjeni zublji usodni za gasilca.
Francija je zaradi vročinskega vala danes v stanju visoke pripravljenosti. Vremenoslovci so v 15 francoskih departmajih razglasili najvišjo stopnjo pripravljenosti zaradi ekstremnih temperatur. V jugozahodni regiji Akvitaniji bodo temperature po napovedih danes presegle 42 stopinj Celzija.
Na Portugalskem so požari po poročanju AFP za zdaj omejeni, v nedeljo so poročali o le enem obsežnejšem požaru na severu države. Doslej so zahtevali dve življenji, poškodovanih je bilo okoli 60 ljudi.
Medtem ko lahko v obeh državah Iberskega polotoka v prihodnjih dneh upajo na rahlo znižanje temperatur, pa se na vročinski val, ki je doslej prizanesel severnejšim delom Evrope, med drugim pripravljajo tudi v Nemčiji. Tam bi se lahko živo srebro v torek dvignilo nad 35 stopinj Celzija, poroča nemška tiskovna agencija DPA. V Belgiji te dni pričakujejo do 39 stopinj Celzija.
Vroče bo te dni tudi na Otoku, kjer naj bi se temperature dvignile do rekordnih vrednosti. V Londonu pričakujejo, da bo bolj vroče kot na Karibih ali v Zahodni Sahari, pri tem opozarjajo vremenoslovci. Temperature bi lahko dosegle do 41 stopinj Celzija.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji