Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Odpravili zadržanje, Janša ustavnemu sodišču zabrusil, da ne obstaja več

Za odpravo zadržanja novele zakona o RTV Slovenija so glasovali štirje sodniki, eden je bil proti, dva pa nista glasovala.
Ustavno sodišče objavilo sklep o razveljavitvi zadržanja novele zakona o RTVS, novi svet RTV Slovenija bo začel delovati najkasneje v sedmih dneh po objavi v uradnem listu. FOTO: Črt Piksi
Ustavno sodišče objavilo sklep o razveljavitvi zadržanja novele zakona o RTVS, novi svet RTV Slovenija bo začel delovati najkasneje v sedmih dneh po objavi v uradnem listu. FOTO: Črt Piksi
26. 5. 2023 | 13:21
26. 5. 2023 | 19:37
6:45

Ustavno sodišče je tudi uradno sporočilo, da je odpravilo zadržanje treh členov novele zakona o RTV Slovenija, kar so sprejeli februarju, saj glede razhajanj med stališči sedmih sodnikov, ki še odločajo v zadevi, hitre vsebinske odločitve ne bo mogoče zagotoviti

Kot so zapisali, se iz tega razloga in glede na to, da: 1) ne obstaja večinsko stališče, da bi bila nova ureditev kot taka protiustavna, 2) obstaja dvom v zakonitost odločanja programskega sveta in generalnega direktorja, ki izhaja iz navedenih pravnomočnih sodb višjega delovnega in socialnega sodišča, 3) ni znano, kdaj bo ustavno sodišče lahko vsebinsko odločilo o pobudi in 4) na podlagi sklepa o  začasnem zadržanju generalni direktor ter direktorja radia in televizije lahko opravljajo le tekoče posle, kar ovira nemoteno delovanje RTV Slovenija, ustavno sodišče ocenjuje, da so navedeni razlogi skupaj v tolikšni meri spremenili upoštevno težo v času izdaje sklepa o začasnem zadržanju ugotovljenih škodljivih posledic, da je treba sprejeti odločitev o prenehanju veljavnosti začasnega zadržanja. 

Tako bo novi 17-članski svet RTV Slovenija najkasnje v sedmih dneh po objavi odločitve v uradnem listu začel delovati, saj ustavni sodniki niso zadržali člena, ki je govoril o postopkih imenovanj novih članov, zato so te že znani. Dosedanji v. d. generalni direktor Andrej Grah Whatmough je sporočil, da odločitev spoštoval in skladno z novelo v predpisanem roku sklical prvo sejo sveta RTV Slovenija.

V 15 dneh po konstituiranju mora svet zavoda izvesti tudi razpis za novo upravo, ki bi nadomestila zdajšnjega generalnega direktorja. »Nato se mora začeti proces urejanja stanja na RTV Slovenija, torej dialog z zaposlenimi. Vsa opozorila, ki so jih dali v svojih stavkovnih zahtevah v zadnjem letu, morajo sprožiti razpravo in urediti delovne pogoje za neodvisno delo novinarjev, urednikov in avtonomijo našega javnega medija,« pa je izspotavila kulturna ministrica Asta Vrečko, ki pa ni podala jasnega odgovara, kdaj je mogoče pričakovati nove napovedane zakodajne spremembe zakona o RTV Slovenija.

»Z uveljavitvijo novele se politika umika iz upravljanja in vodenja RTV Slovenija, zaposlenim pa se daje potrebno avtonomijo,« pa je v prvem odzivu povedal predsednik vlade Robert Golob.  

Novinarsko konferenco ministrice za kulturo Aste Vrečko o odločitvi ustavnega sodišča smo prenašali v živo:

Odločitev so ustavni sodniki sprejeli danes, in sicer s štirimi glasovi za (Matej Accetto, Rajko Knez, Katja Šugman Stubbs in Špelca Mežnar), po tem, ko ni zdržala niti vsebinska odločitev, ki je bila sprejeta na zadnji ponedeljkovi seji, 22. maja, saj je bila predlagana in izglasovana njena revotacija.

Proti odpravi zadržanja pa je danes nato glasoval Rok Svetlič, med tem ko Marko Šorli in Klemen Jaklič nista glasovala. 

Ustavno sodišče bo zdaj še vedno nadaljevalo s presojo ustavnost zakona, a kot so sami priznali, se zdi odločitev o ustavnosti, za katero je potrebno zbrati soglasje absolutne večine, torej najmanj petih glasov, težko dosegljiva.

Prav lahko bi se zgodilo, da bi odločitev sprejeli šele po prvih menjavah ustavnih sodnikov, kar se bo zgodilo leta 2025. 

»V bistvu ne obstajate več. Lahko izbrišete profil. Zadošča profil vlade,« pa je zapisal prvak SDS Janez Janša in dodal ključnih #državljanskavojna. 

Pobudniki presoje novele s prvopodpisanim Petrom Gregorčičem na čelu so sicer že večkrat poudarili, da bodo za zaščito svojih mandatov uporabili vsa pravna sredstva. Zato ne gre izključiti niti, da bodo že pred dokončno odločitvijo ustavnega sodišča odšli na Sodišče EU, kot so to zažugali v zadnjem dopisu ustavnemu sodišču. Sami so namreč mnenja, da bi jih pred morebitnim odločanjem o umiku zadržanja morali ustavni sodniki skladno s pravom EU zaslišati oziroma jim prisluhniti. Nasprotno pa jim bodo omogočili odhod na sodišče EU. 

Odzvala se je tudi koalicija, ki je izglasovala novelo zakona o RTV Slovenija in pozdravila odločitev novele. Prepričani so, da se tako zaključuje agonija javne RTV Slovenija in zagotavljajo, da se z današnjim dnem končuj politično vmešavanje v javni medijski zavod.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine