Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Simona Kustec pričakovano ostaja ministrica za izobraževanje

Po dobrih štirinajstih urah razprave je za interpelacijo glasovalo 42 poslancev.
Ministrica Simona Kustec je uspešno prestala še drugo interpelacijo. FOTO: Leon Vidic/Delo
Ministrica Simona Kustec je uspešno prestala še drugo interpelacijo. FOTO: Leon Vidic/Delo
19. 11. 2021 | 11:46
20. 11. 2021 | 08:52
11:21

Glasovanja o interpelaciji ministrice za izobraževanje Simone Kustec se je udeležilo 81 poslancev. Proti interpelaciji jih je glasovalo 39, za interpelacijo pa 42 poslancev. Da bi se Simona Kustec poslovila z mesta ministrice, bi jih moralo glasovati 46. Tak razplet je bil pričakovan.

Simona Kustec je več ur poslušala hude očitke. V svojem zadnjem odgovoru je dejala: »Na čigavi strani sem? Samo na strani znanja naših otrok, naših znanstvenikov in našega športa. To je poslanstvo, ki ga imam, od kar sem prevzela ministrstvo in ga bom imela, dokler bom tu.«

image_alt
Ministrica bi že zdavnaj morala oditi

Marka Koprivca ni prepričala: »Ves čas razprave se niste odzivali na konkretna vprašanja. Če strnem. Ste najslabša ministrica v zgodovini Sloveniji, totalno ste zavozili boj z epidemijo, imeli smo najdlje zaprte šole v Evropi.« Prav tako ni prepričala Mateja T. Vatovca, prvopodpisanega pod interpelacijo: »Štirinajst ur zato, da smo dobili en odgovor od sedmih vprašanj.«

image_alt
Simona Kustec bo najverjetneje ostala ministrica

Interpelacijo proti ministrici za izobraževanje Simoni Kustec je sicer vložilo 43 poslank in poslancev. Kot je v obrazložitvi interpelacije opozoril prvopodpisani Matej T. Vatovec, ministrica ni izpolnila pričakovanj in dolžnosti, očitki pa se ponavljajo iz prve interpelacije in ponavljajo se tudi ministričine napake.

Kustečevi so očitali, da je zanemarila ustrezne priprave na novo šolsko leto, kar je ponovitev napake iz prejšnjega leta. Očitali so ji podcenjujoč in izključujoč odnos do vseh v vzgoji in izobraževanju ter tudi pomanjkanje rešitev oziroma konkretnih ukrepov za odpravo posledic epidemije.

V Inštitutu 8. marec Kustečevi očitajo, da je »izjemno slaba ministrica«. Na fotografiji: interpelacija zoper ministrico marca letos. FOTO: Blaž Samec
V Inštitutu 8. marec Kustečevi očitajo, da je »izjemno slaba ministrica«. Na fotografiji: interpelacija zoper ministrico marca letos. FOTO: Blaž Samec

Kot je še dejal Vatovec, je v šolstvu zmeda, ki se ves čas ponavlja, saj se odloki sprejemajo čez noč: »Sem starš osnovnošolca in smo v treh dneh dobili tri ali štiri navodila.« Dodal je, vse pripombe, kritike predstavnikov stroke, ki se ukvarjajo s pedagogiko, govorijo o nesposobnosti: »Nesposobnosti organiziranja in komunikacije.« Zaključil je, da na svojem področju ministrica ne naredi tistega, kar bi morala: »Človek, ki ne želi poslušati, ne želi razumeti, se ni pripravljen pogovarjati in sklepati kompromisov z ljudmi, s katerimi bi moral sodelovati, ne more biti skrbnik in vodja sistema vzgoje in izobraževanja in bi moral oditi.«

Poslanec Marko Koprivc je opozoril, da že tretja generacija otrok ni doživela normalnega šolskega leta, beremo poročila o policijski prisotnosti v šolah že tretji dan po uvedbi samotestiranja, še vedno ni urejenega prezračevanja, tudi on je opozoril na pozna navodila: »Vlada sprejema odločitve, navodila pridejo čez dva, tri, štiri dni. Morda bodo natančna, morda zamegljena, morda jih sploh ne bo.«

image_alt
Interpelacije kot izraz nemoči v visečem parlamentu

Koprivc je bil jasen, da bi morala Simona Kustec odstopiti: »Svojim nalogam ni kos in jih ne opravlja.« Dodal je, da ministrica še vedno išče odgovore na osnovna vprašanja, ignorira vse praktike in sindikat Sviz. Zadnji primer, da resorju ni dorasla, je prav samotestiranje, je dejal Koprivc in dodal, da je zadeva stekla zgolj zahvaljujoč učiteljicam in ravnateljem. »V normalni demokraciji bi ministrica sama odstopila. Že v prvo ne bi prestala interpelacije. Tako pa se bomo zvečer zgolj spraševali, komu so Janša in pajdaši strli jajca. Kako strašna je slepota človeka,« je sklenil Koprivc.

Ministrica: Resnica je drugačna

Simona Kustec je svoj odgovor začela s številkami iz zdravstva. Da je v državi več kot 45.400 bolnih, da je več kot 32.000 otrok v karanteni. Poudarila je, da je bilo največ odkritih okužb prav pri šolskih otrocih. Obvezno samotestiranje otrok se je sicer začelo ta teden.

image_alt
Sindikat ravnateljev za ministrico, obetajo se jim višje plače

V svojem odgovoru na očitke je dejala, da »resnica, podprta z dejstvi, govori prav nasprotno«. Pokazala je število inšpekcijskih nadzorov, sestankov, ki so jih imeli. Na očitke, da sploh ni prisotna, da je bila poleti na olimpijskih igrah v Tokiu, prejšnji teden pa v Parizu, je zavrnila z navedbo, da je tudi to delo ministra, in dodala: »Prihodnji teden odhajam v Bruselj, da ne boste vznemirjeni, kje sem.«

Kustečeva je svoj odgovor sklenila, da je za vse to 'krivo' tudi dejstvo, da je ženska: »Politika nima kaj iskati v šolah. Šola ni in ne sme biti prostor političnega boja na plečih naših otrok in znanja. Vse očitke interpelacije zavračam. Tudi na podlagi dejstva, da kritike slonijo na mehanizmih, kako žensko utišati, je ne jemati resno, jo poniževati z žaljivkami, ko oziroma če nisi na njeni strani, še posebej, ko gre za žensko v politiki. Do tega imam in bom imela ničelno stopnjo tolerance. Kolegice, ko ne boste na pravi strani, boste stale omadeževane na moji strani.« Sledil je aplavz koalicijskih poslancev.

Ministrica Simona Kustec meni, da dela dobro. FOTO: Blaž Samec/Delo
Ministrica Simona Kustec meni, da dela dobro. FOTO: Blaž Samec/Delo

Koalicija je sicer ministrici trdno stala ob strani. Razlagali so, da dela odlično, da so očitki laži, da so bili ukrepi ustrezni. Franc Breznik pa je dejal, da je v njenem mandatu največ sredstev namenjenih za sofinanciranje šol, vrtcev in športnih objektov v zgodovini Slovenije: »Lahko bi rekel celo v zadnjih 150 letih. Z eno besedo bi lahko rekli tudi, da gre za novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu.«

Matej T. Vatovec je bil ob koncu razprave prav zaradi ministričine izjave, da je bila interpelirana, ker je ženska, oster: »Kritika ni osebna in ni kritika, ki je odvisna od spola človeka, ki zaseda to funkcijo. Niste na interpelaciji zato, ker bi bili ženska, ampak zato, ker smo imeli v Sloveniji najprej zaprte šole in najkasneje odprte šole. Krivi ste, ker niste komunicirali s tistimi, s katerimi bi morali.«

image_alt
Vlada podeljuje koncesije za izvajanje študijijskih programov

Poudaril je, da so v epidemiji izpadli nekateri otroci; otroci iz deprivilegiranih družin, tisti, ki niso imeli računalnikov, tablic, staršev, ki bi jim pomagali, tisti, ki niso znali jezika. »Niste interpelirani, ker bi bili ženska, ampak ker je to, kar počnete, škodljivo za visoko šolstvo. To, kar počnete je korupcija. V PKP ste vpisali darilo za Jambrekovo univerzo. Požegnali ste zakon o financiranju vzgoje in izobraževanja, ki je prinesel financiranje zasebnih šol. Zanima me, kaj menite o povečanju vpliva politike v svetih zavodov. Tudi ta zakon predlaga SDS. Tudi ta odgovor smo pogrešali danes. Včeraj je vlada potrdila razpis, s katerim se bo financiralo zasebne visokošolske programe, ki so blizu SDS. Mislim, da ste v tem dobrem letu in pol, dokazali, da delate zgolj v interesu največje vladne stranke.«

Vatovec je sklenil, da je Kustečeva izrabila »spol kot neko obliko obrambe. To je najbolj žaljivo do vseh žensk, ki res trpijo zaradi neenakosti spolov. Večinoma so bile ženske tiste, ki so morale ostajati doma s svojimi otroki in jih poučevati.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine