Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

V osnovnih šolah se je samotestiralo 135.100 učencev, pozitivnih okoli 300

V članku povzemamo relevantne podatke o obvladovanju bolezni covid-19.
FOTO: Matej Družnik/Delo
FOTO: Matej Družnik/Delo
Be. B., M. B., V. U., STA
17. 11. 2021 | 07:22
19. 11. 2021 | 00:37
24:29

22.13 Predstavniki univerz in študentov izrazili nasprotovanje morebitnemu študiju na daljavo

Rektorji ter predstavniki študentov in zaposlenih na univerzah so v današnji izjavi za javnost izrazili nestrinjanje z morebitno ponovno uvedbo študija na daljavo. Opozorili so, da je najmanj novih okužb s koronavirusom v zadnjih dneh prav v starostni skupini študentov, zaradi visoke precepljenosti študentov pa razlogov za zaprtje ni. Po njihovih besedah so se v medijih namreč začele pojavljati informacije, da naj bi se odločalo o prehodu na izvajanje celotnega študijskega procesa na daljavo za področje visokega šolstva.

»Podpisniki izjave ne soglašamo s takšno odločitvijo in ponovno izpostavljamo, da univerze ravnamo zelo odgovorno, da izvedbo študijskega procesa prilagajmo trenutni situaciji, da pomagamo tako univerzitetnim klinikam, bolnišnicam, domovom starostnikov in zdravstvenim domovom pri delovanju sistema zdravstva,« so zapisali. Ob tem so še dodali, da zaradi visoke precepljenosti študentov ne vidijo razloga za zapiranje.

Tudi podatki o novih okužbah v različnih starostnih skupinah kažejo, da je najmanj novih okužb v zadnjih dneh ravno v skupini od 15 do 24 let, v katero sodijo študenti, so še opozorili.

21.50 V osnovnih šolah se je samotestiralo 135.100 učencev, pozitivnih okoli 300 testov

V osnovnih šolah se je v sredo na novi koronavirus samotestiralo 135.100 učencev oz. 70 odstotkov vseh učencev. Ostali učenci so v karanteni, se s testiranjem ne strinjajo, ali pa so preboleli covid-19. Pozitivnih je bilo približno 300 testov, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Po oceni ministrstva je v večini osnovnih šol samotestiranje potekalo brez večjih težav. Na vseh šolah pa so imeli učence, ki so začeli izobraževanje na daljavo.

Na daljavo se po podatkih ministrstva šola skupaj 8033 učencev, kar je 3,61 odstotka vseh učencev. Največji delež šolajočih na daljavo je v prvem in drugem razredu, in sicer dobrih pet odstotkov, najmanjši pa v devetem razredu, dobra dva odstotka.

20.56 Ema poziva k pospeševanju cepljenja proti covidu-19

 Evropa bi morala pospešiti cepljenje proti covidu-19 in ustaviti nov val širjenja okužbe, se je sredi novega vala, ki ga poganjajo necepljeni, zavzel vodja strategije cepljenja pri Evropski agenciji za zdravila Marco Cavaleri. Nekatere države imajo še vedno nesprejemljivo nizko stopnjo precepljenosti, je opozoril.

»Priča smo visokim številkam okužb, vključno s hudim potekom covida in hospitalizacijami ali obravnavo na intenzivni negi – še posebej med necepljenimi,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP opozoril Cavaleri na današnji novinarski konferenci.

V nekaterih evropskih državah je stopnja precepljenosti nesprejemljivo nizka in velik delež prebivalstva je nezaščiten, tudi tisti, ki so starejši od 50 let in so bolj ogroženi, je še opozoril. »Ne smemo pozabiti, da bi morali zapreti ta razkorak in zagotoviti, da se kar največ ljudi cepi,« je še dejal.

Čakanje na cepljenje na Dunaju po objavi, da necepljene čaka »lock down«. FOTO: Leonhard Foeger/Reuters
Čakanje na cepljenje na Dunaju po objavi, da necepljene čaka »lock down«. FOTO: Leonhard Foeger/Reuters

18.56 V Zgornji Avstriji in na Solnograškem od ponedeljka zaprtje javnega življenja

V dveh avstrijskih zveznih deželah, kjer so razmere zaradi pandemije covida-19 najslabše, v Zgornji Avstriji in na Solnograškem, bo od ponedeljka dalje v veljavi zaprtje javnega življenja. Na Solnograškem bodo tudi zaprli šole. O ostrejših protikoronskih ukrepih razmišljajo tudi v Predarlskem in na avstrijskem Koroškem.

Na Tirolskem in na avstrijskem Štajerskem zaostritvi ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom zaenkrat še niso naklonjeni, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Deželni glavar Zgornje Avstrije Thomas Stelzer je danes napovedal, da bo v njegovi zvezni deželi skupaj s sosednjo Solnograško od ponedeljka v veljavi zaprtje javnega življenja. Na Solnograškem bodo tudi zaprli šole. Oba deželna glavarja sta kljub pozivom iz bolnišnic dolgo časa nasprotovala zaostritvi ukrepov. Zaprtje naj bi bilo v veljavi do božiča. Danes sta oba deželna glavarja opozorila na veliko naraščanje števila novih okužb in polne bolnišnice, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

»Nimamo druge alternative, kot zaprtje javnega življenja,« je na novinarski konferenci v Salzburgu danes dejal Haslauer.

18.30 Novavax zaprosil za dovoljenje za cepivo proti v EU

Ameriška farmacevtska družba Novavax je Evropsko agencijo za zdravila (Ema) uradno zaprosila za pogojno dovoljenje za promet s svojim cepivom proti covidu-19 v Evropski uniji. Odločitev bo Ema po vsej verjetnosti sprejela v nekaj tednih, je danes sporočila na svoji spletni.

Cepivo Novavaxa se je po zaključeni fazi kliničnih preizkusov na skoraj 30.000 ljudeh v ZDA in Mehiki izkazalo za več kot 90-odstotno učinkovito, in sicer proti vsem najbolj razširjenim različicam novega koronavirusa. Ema je sicer tekoči pregled cepiva Novavax začela februarja, tako da bo lahko odločitev o izdaji dovoljenja zdaj sprejela hitreje, kot bi jo sicer.

Evropska komisija je avgusta odobrila pogodbo o nakupu Novavaxovega cepiva v zadnjem četrtletju tega leta in prihodnjih dveh letih. Pogodba predvideva nakup do 100 milijonov odmerkov cepiva in možnost nakupa dodatnih 100 milijonov odmerkov.

18.25 V okviru pobude Covax dostavili 500 milijonov odmerkov cepiva​

V okviru mednarodne pobude za pravično porazdelitev cepiv proti covidu-19 Covax je bilo po vsem svetu dostavljenih več kot 500 milijonov odmerkov cepiva, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Covax je cepivo dostavil 144 državam po svetu.

Prek pobude Covax lahko do cepljenja brezplačno dostopa 92 najrevnejših držav, stroške pa krijejo donatorji. Pobuda Covax je bila ustanovljena, da bi revnejšim državam zagotovila cepljenje proti covidu-19.

Po podatkih AFP je bilo po vsem svetu do zdaj razdeljenih več kot 7,5 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19. V državah z visokimi dohodki je bilo uporabljenih približno 143 odmerkov na 100 ljudi, v državah z nizkimi dohodki pa manj kot sedem odmerkov.

FOTO: Lisi Niesner/Reuters
FOTO: Lisi Niesner/Reuters

14.30 V petek začne delovati posebna PCR-točka za učence in dijake ljubljanskih osnovnih in srednjih šol

V petek, 19. 11. 2021, bo v garažni hiši Stožice začela delovati dodatna vstopna točka za odvzem PCR-brisov osnovnošolcem in dijakom Mestne občine Ljubljana, ki bodo imeli po samotestiranju v šoli pozitiven rezultat brisa. Odvzem PCR-brisov bo na lokaciji Stožice izključno zanje potekal vsak ponedeljek, sredo in petek med 12. in 15. uro. še sporočajo iz občine.

Za odvzem PCR-brisa se šolarjem in dijakom ni treba naročiti. Na občini spominjajo, da je za PCR-testiranje obvezno prinesti osebno in zdravstveno kartico ter primerno zaščiteno testno ploščico (dokazilo o pozitivnem rezultatu HAG).

14.00  Sindikat delavcev trgovine poziva k upoštevanju koronskih ukrepov

Sindikat delavcev trgovine Slovenije prejema vse več pritožb svojih članov, da se soočajo z agresivnimi kupci, ki kljub opozorilom zaposlenih ne upoštevajo predpisanih ukrepov za zaščito pred covidom-19. V sindikatu zato vse obiskovalce trgovin pozivajo k doslednemu upoštevanju veljavnih ukrepov, saj je delo trgovcev zdaj že tako dodatno oteženo. »Kupci kljub opozorilom zaposlenih ne upoštevajo ukrepov za zaščito pred koronavirusom, ki jih je predpisala Vlada Republike Slovenije skladno z odlokom o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo covid-19. Svojo jezo nad trenutno situacijo stresajo na že tako slabo plačane in preobremenjene prodajalke in prodajalce,« so v sindikatu zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Kot so pojasnili, manjše trgovine za preverjanje upoštevanja odlokov ne zagotavljajo varnostnih služb, temveč so za to zadolženi delavci v trgovinah, ki morajo tako kupce opozarjati na pravilno izvajanje ukrepov, kamor sodi tudi nošenje maske v zaprtih prostorih. »Odgovornost za neupoštevanje odlokov v primeru morebitnega inšpekcijskega pregleda in ugotovitve nepravilnosti nosijo zaposleni,« so poudarili.

12.30  Nova Zelandija uvaja nov sistem za zajezitev pandemije covida-19

Na Novi Zelandiji naj bi v kratkem uvedli nov sistem covidnega semaforja, pri čemer bo celotna država prešla na ta sistem hkrati, je danes napovedala novozelandska premierka Jacinda Ardern. Vlada naj bi novi sistem potrdila 29. novembra in določila natančnejši datum prehoda, je zapisano na spletni strani novozelandske vlade. Nova Zelandija bo kmalu prešla na sistem covidnega semaforja, ki se bo osredotočil na visoko stopnjo cepljenja, in ne na ustavitev javnega življenja, kot je to veljalo doslej. Območjem in regijam bo dodeljena rdeča, oranžna in zelena kategorija tveganja glede na dejavnike, kot so stopnja in razširjenost primerov okužb z novim koronavirusom ter stopnja precepljenosti ljudi, ki tam živijo. Ardernova je potrdila, da bodo območja z nizko stopnjo precepljenosti uvrščena v rdečo stopnjo. »To bo prispevalo k večji zaščiti in, upajmo, tudi k večjemu številu cepljenj,« je še dejala.

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters

12.20  Na Hrvaškem število umrlih s covidom-19 preseglo 10.000

Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu ob 15.519 testih potrdili 6670 novih okužb z novim koronavirusom, je danes v Zagrebu potrdil nacionalni štab civilne zaščite. Umrlo je še 64 covidnih bolnikov, kar pomeni, da je število ljudi, ki so na Hrvaškem od začetka epidemije umrli v povezavi s covidom-19, preseglo 10.000. Doslej je umrlo 10.050 ljudi. Hrvaški premier Andrej Plenković je na današnji seji vlade izrazil obžalovanje zaradi številnih umrlih covidnih bolnikov. V prejšnjem tednu jih je namreč umrlo kar 390. Po Plenkovićevem mnenju je več kot 10.000 umrlih tudi zadostno opozorilo prebivalcem, naj se cepijo, ker je velika velika večina umrlih v zadnjem času necepljenih. Plenković je potrdil, da je ministrom za notranje zadeve, pravosodje in zdravje naložil, naj pripravijo zakonska določila, na podlagi katerih bi kaznovali tiste, ki ne spoštujejo odločitev nacionalnega štaba civilne zaščite o obveznem testiranju za vse zaposlene v javnem sektorju in uporabnike njihovih storitev, če niso cepljeni ali preboleli covida-19. Ponovil je, da uvajanje pogoja PCT v javnem in državnem sektorju ne pomeni tudi obveznega cepljenja.

11.53  V Rusiji zadnji dan največ smrtnih žrtev covida od začetka pandemije

V Rusiji je v zadnjih 24 urah zaradi covida-19 umrlo še 1247 covidnih bolnikov, kar je največ v enem dnevu od začetka pandemije. Skupno je doslej zaradi covida-19 v državi umrlo 259.084 ljudi, so danes sporočile zdravstvene oblasti. V Rusiji se število smrtih žrtev covida že nekaj časa povečuje. Pred tem so dotlej največ smrti covidnih bolnikov imeli to soboto, in sicer 1241. Okužb z novim koronavirusom so v zadnjem dnevu v Rusiji potrdili 36.626, skupno doslej približno 9,1 milijona, navedbe pristojnega kriznega centra še povzema ruska tiskovna agencija Tass. Ruska vlada je v petek parlamentu predložila dva zakona, ki bosta zaradi novega vala okužb z novim koronavirusom uvedla obvezno predložitev dokazila o cepljenju ali prebolelosti covida-19 za sodelovanje v javnem življenju. Novi ukrepi bodo sicer začeli veljati februarja 2022, potrdila pa ne bodo potrebna za obisk lekarn in trgovin z osnovnimi potrebščinami.

image_alt
Večina staršev med samotestiranjem odgovornih, strpnih in solidarnih

11.40 V Avstriji nov rekord v številu okužb z novim koronavirusom

V Avstriji so v zadnjem dnevu potrdili največ novih okužb z novim koronavirusom doslej – 14.416 primerov. Poleg tega je od torka umrlo še 41 covidnih bolnikov. Sedemdnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev se je močna povzpela na 953,2, medtem ko je pred enim dnevom znašala še 919,4, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Največ novih okužb, 4423, so znova potrdili v zvezni deželi Zgornja Avstrija, kjer je delež cepljenih proti covidu-19 še posebej nizek. Sledi ji Spodnja Avstrija z 2294 novimi okužbami v zadnjih 24 urah. Narašča tudi število okuženih, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje. V avstrijskih bolnišnicah je trenutno 2723 covidnih bolnikov, 155 več kot dan prej. Intenzivno nego jih potrebuje 486, 28 več kot v torek.

O morebitni dodatni zaostritvi protikoronskih ukrepov naj bi v Avstriji govorili na petkovem sestanku vlade in deželnih glavarjev avstrijskih zveznih dežel. Po današnji seji vlade sta avstrijska ministrica za pravosodje Alma Zadić in ministrica za kmetijstvo Elisabeth Köstinger potrdili, da so na mizi različne možnosti, tudi obvezno cepljenje proti covidu-19 za vse. Avstrijski minister za zdravje Wolfgang Mückstein se je že pretekli teden zavzel za obvezno cepljenje vseh zaposlenih v zdravstvu, kar podpira tudi avstrijska zdravniška zbornica, na spletni strani danes poroča avstrijski Kronen Zeitung.

image_alt
Ob poostrenem nadzoru se kažejo pozitivni učinki spoštovanja pogoja PCT

10.50 V Nemčiji več kot 52.000 novih okužb, največ doslej

V Nemčiji so v zadnjih 24 urah potrdili 52.826 okužb z novim koronavirusom, kar je največ doslej. Umrlo je še 294 covidnih bolnikov, izhaja iz podatkov nemškega Inštituta Roberta Kocha (RKI). Število na novo okuženih je v Nemčiji za 13.150 višje kot v sredo prejšnji teden. Prvič so iz države o več kot 50.000 okužbah medtem poročali v četrtek. Najvišje od začetka pandemije se je povzpela tudi sedemdnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev, ki po novem znaša 319,5. Še pred tednom dni je incidenca znašala 232,1. Kljub trenutno visoki ravni okužb smrtni davek, ki ga terja covid-19, v Nemčiji za zdaj ostaja nižji od tistega na vrhuncu pandemije 2020, piše portal Deutsche Welle, ki dodaja, da je temu tako pretežno zaradi cepljenja. Proti covidu-19 je namreč cepljenih približno dve tretjini prebivalcev države. Nemška kanclerka Angel Merkel je trenutne epidemične razmere v državi opisala kot dramatične.

FOTO: Thomas Kienzle/AFP
FOTO: Thomas Kienzle/AFP

09.39  V torek potrdili 4276 okužb, delež pozitivnih 42,6-odstoten

Ob 10.046 PCR-testih so včeraj potrdili 4276 okužb, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Delež pozitivnih je 42,6-odstoten. Poleg tega so opravili še 54.342 hitrih antigenskih testov. Trenutno je v državi aktivnih 46.243 primerov okužbe, 14-dnevna incidenca znaša 2193, sedemdnevno povprečje pa 3255.

V bolnišnični oskrbi je 1095 oseb, 251 na intenzivni negi. Včeraj je umrlo 19 bolnikov s covidom-19. Z enim odmerkom je cepljenih 1.212.523 oseb, z obema pa 1.133.262 oz. 54 odstotkov populacije.

FOTO: Matej Družnik/Delo
FOTO: Matej Družnik/Delo

09.04  Na Češkem rekordno število novih okužb s koronavirusom

Na Češkem je število dnevno potrjenih novih okužb z novim koronavirusom doseglo rekordno raven. V zadnjih 24 urah so po podatkih zdravstvenega ministrstva potrdili 22.479 primerov, največ doslej. Pred tem so največ okužb v enem dnevu, nekaj manj kot 17.800, potrdili 6. januarja. Sedemdnevna incidenca – število novih okužb na 100.000 prebivalcev – se je povzpela na 813. V bolnišnicah zdravijo več kot 4400 covidnih bolnikov, od tega jih je 660 v resnem stanju.

Najhuje sta trenutno prizadeti vzhodni območji češke Šlezije in Olomuca, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Vlada naj bi v četrtek razpravljala o nadaljnjih zaostritvah ukrepov za omejitev širjenja novega koronavirusa. Kot možnost se omenja uvedba pravila PC – preboleli, cepljeni – za gostinstvo in nastanitvene obrate. Trenutno za te dejavnosti zadostuje tudi negativen test.

08.26 Avstrija zaostruje pogoje za vstop v državo

Avstrija zaradi zaostrenih epidemioloških razmer zaostruje pogoje za vstop v državo. Od ponedeljka bo za prehod meje obvezno tako imenovano pravilo 2,5G, ki pomeni, da mora imeti oseba potrdilo o cepljenju proti covidu-19, prebolelosti ali negativnem izvidu testa PCR. Antigenski testi in testi na protitelesa izgubljajo veljavo. Izjema so dnevni migranti. Za dnevne migrante, med katere spadajo, denimo, tisti, ki prečkajo mejo zaradi službe, šole, študija in družinskih razlogov, velja pravilo 3G, ki vključuje tudi testiranje z antigenskimi testi pri uradnih izvajalcih, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Oblasti v Avstriji so spremembe glede prehajanja meje sprejele v torek, veljati pa začnejo v ponedeljek. FOTO: Barbara Gindl/AFP
Oblasti v Avstriji so spremembe glede prehajanja meje sprejele v torek, veljati pa začnejo v ponedeljek. FOTO: Barbara Gindl/AFP

Kljub temu se režim prehajanja meje nekoliko zaostruje tudi za dnevne migrante. Doslej sedemdnevna veljavnost testa PCR se skrajšuje na 72 ur. Antigenski hitri testi bodo po novem namesto dosedanjih 48 ur veljavni le še 24 ur. Izjema so posebna potrdila, ki jih imajo šolarji in ki vključujejo tudi rezultate testiranja v šolah. Tako kot sicer v Avstriji tudi za tiste, ki vstopajo v državo, se veljavnost potrdila o cepljenju skrajšuje z enega leta na devet mesecev. Za to prilagoditev sicer velja prehodno obdobje do 6. decembra.

07.15  Pfizer bo omogočil generične različice protivirusnih tablet za revne na svetu

Pfizer je sklenil dogovor, da bo omogočil generične različice svojih tablete proti covidu za revne na svetu in tako v skladu z licenčno pogodbo ne bo prejemal licenčnin od proizvajalcev, zaradi česar bo zdravljenje cenejše, poroča britanski Guardian. Pfizer bo proizvajalcem generikov omogočil, da svoje obetavne tabletke paxlovid dobavljajo 95 državam z nizkimi in srednjimi dohodki, v katerih je približno 53 odstotkov svetovnega prebivalstva. Pogodba je predmet tekočih preizkušanj in odobritve peroralnih protivirusnih zdravil. Vmesni podatki iz aktualnih preizkušanj so pokazali, da tableta paxlovid pri rizičnih bolnikih z visokim tveganjem za hujši potek bolezni za kar 89 odstotkov zmanjša tveganje za hospitalizacijo ali smrt zaradi covida-19.

07.05  Pfizer v ZDA zaprosil za izredno avtorizacijo uporabe zdravila proti covidu-19

Ameriški Pfizer je v torek ameriško upravo za hrano in zdravila (FDA) uradno zaprosil za dovoljenje za izredno uporabo zdravila proti covidu-19, kar bi se lahko zgodilo že do konca letošnjega leta. Zdravilo v obliki tablete se imenuje paxlovid. Pfizer želi uporabiti svojo tableto pri odraslih osebah z blagimi ali zmernimi simptomi covida-19 za preprečitev hudega poteka bolezni. Pfizer je s testi ugotovil, da njegova tabletka pri necepljenih simptomatičnih bolnikih zmanjša hospitalizacije in smrti za 89 odstotkov. Za najboljši rezultat je treba vzeti tableto tri dni po pojavu simptomov.

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters

FDA ima pred seboj že podobno prošnjo podjetja Merck. V prihodnjih mesecih naj bi za dovoljenje zaprosilo še več manjših farmacevtskih podjetij. O Merckovi tabletki bo FDA še ta mesec poslušal priporočila zunanjih znanstvenih strokovnjakov. Merckova tabletka deluje tako, da povzroči mutacijo v novem koronavirusu in ta se potem ne more več razmnoževati. Pfizerjevo zdravilo blokira ključni encim, ki ga virus potrebuje za razmnoževanje v človeškem telesu.

05.00  Ob mednarodnem dnevu študentov v ŠOS opozorili na nezavidljiv položaj te generacije zaradi epidemije

Ob letošnjem mednarodnem dnevu študentov so v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) opozorili na nezavidljiv položaj, v katerem se je ta generacija študentov znašla zaradi epidemije covida-19 in posledic ukrepov za njeno zajezitev. Poudarili so, da se bodo v skladu z epidemiološko situacijo čim bolj trudili, da bi študij še naprej potekal v živo. »Vse informacije kažejo na to, da so med študenti več posledic pustili ukrepi za zajezitev epidemije kot bolezen sama. Nekatere fakultete sicer dele študija selijo na splet, vendar gre po zagotovilih univerz za začasne in kratkotrajne rešitve, ki so posledica večjega števila okužb na posamičnih fakultetah,« so zapisali. Ob tem so poudarili, da pričakujejo, da bo študij v tem študijskem letu čim bolj potekal v živo, z morebitnimi posamičnimi selitvami na splet, glede na epidemiološko situacijo na zavodih.

FOTO: Leon Vidic/Delo
FOTO: Leon Vidic/Delo

Dodali so, da je sprva zdravstvena kriza za študente postala socialna, predvsem zaradi upada ponudbe študentskega dela v času zaprtja države. Kasneje je po njihovih besedah prešla tudi v psihosocialno krizo, ki je posledica dolgotrajnega študija in življenja na daljavo brez osebnih in socialnih stikov.

image_alt
Kaj zmorejo sončki in kaj jim počnemo

00.30  Začenja se obvezno samotestiranje učencev in dijakov

Učenci in dijaki se bodo od danes v šolah trikrat na teden obvezno samotestirali na novi koronavirus. Tisti, ki se ne bodo in niso ne cepljeni ne preboleli covida-19, se bodo začasno morali izobraževati na daljavo. Zdravstveni minister Janez Poklukar in šolska ministrica Simona Kustec poudarjata, da gre za nujen ukrep za ohranjanje odprtih šol.

image_alt
Ravnateljem ukazali, da se morajo odloka držati

Kustečeva je pred sredinim začetkom samotestiranja vseh učencev v šolah v videonagovoru prosila, naj vsi pomagajo in zaupajo zdravstveni in pedagoški stroki, da bodo lahko otroci, predvsem najmlajši med njimi, še naprej obiskovali pouk v šolah. Ukrepom sicer nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni številnim pritiskom. Ministrstvo je po torkovem ponovnem pogovoru z ravnatelji šolam poslalo dodatna pojasnila. Če bi v šolo prišel otrok brez soglasja staršev za samotestiranje, mu šola zagotovi varno okolje, ki poleg preprečevanja okužbe preprečuje tudi povečanje stiske in stresa učencev, starše pa pozove, da nemudoma pridejo ponj, so zapisali v okrožnico. Šola o tem obvesti tudi center za socialno delo. Če otrok pisno soglasje starša zgolj pozabi, pa ga starš lahko da tudi ustno.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine