Neomejen dostop | že od 9,99€
Včeraj je bil po poročanju Arsa marsikje najbolj vroč dan letošnjega poletja. Živo srebro se je najbolj dvignilo v zahodni in južni Sloveniji, kjer je precej sušno. V Osilnici so namerili kar 37,8 stopinje Celzija, v Volčah pri Tolminu do 37,5 stopinje Celzija, v Dolenjah pri Ajdovščini do 37,4 in v Podnanosu do 37 stopinj Celzija.
Visoke temperature bodo vztrajale vse do sobote. Danes bo pretežno jasno, popoldne ni izključena kakšna nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj Celzija. Tudi danes bo po nižinah sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev, vročina bo najbolj izrazita na Primorskem.
Za Primorsko še vedno velja velika požarna ogroženost.
Jutri bo sprva sončno, popoldne bodo v notranjosti Slovenije nastale posamezne nevihte. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 20, na Primorskem do 23, najvišje dnevne od 30 do 35, na Primorskem do 37 stopinj Celzija.
In če niti jutra v teh dneh ozračja ne ohladijo povsem, se prav tako težko ohladimo na slovenski obali, kjer ima morje okoli 30 stopinj Celzija. Po podatkih Arsa je bila danes na postaji Koper ob 6. uri temperatura morja 29,3 stopinje Celzija.
Neprijetna sluz, ki se je na slovenski obali letos pojavila že večkrat, je bila ponekod ob obali vidna še ta konec tedna. Ni pa nujno, da sluzi ni več, če ta ni vidna na gladini, saj je lahko prisotna nižje v globinah. Pred Piranom oz. Morsko biološko postajo, denimo, na gladini morja sluzi trenutno ni videti.
So pa pred dnevi poročali o cvetenju morja v Istri. Cvetenje nastane, ko se populacija planktonskih organizmov, zlasti fitoplanktona, nenadoma poveča v določenem delu morja. Običajno je povezano z nenadnim povečanjem hranilnih snovi iz rek, relativno visokimi temperaturami morja in večjo količino padavin.
Kot navajajo na spletni strani Morskega biološke postaje Piran (NIB), se zaradi prevladujoče skupine fitoplanktona, ki vsebuje značilne fotosintezne pigmente, morje obarva bodisi rjavo-zeleno, rdeče, intenzivno zeleno ipd. Cvetenje morja lahko, ni pa nujno, vodi v hipoksijo (zmanjšana vsebnost kisika pod dva mililitra na liter) ali celo anoksijo (stanje brez kisika).
Velik del Evrope je v primežu vročinskega vala, ki naj bi te dni dosegel vrhunec. V Italiji danes za 19 večjih mest od Sicilije do Trsta velja rdeče opozorilo zaradi visokih temperatur. Nov vročinski val je zajel tudi Hrvaško in druge države na Balkanu, kjer bodo temperature ponekod presegle 40 stopinj Celzija.
V Italiji bo vročinski val po napovedih dosegel vrhunec v torek in sredo. Za danes so rdeče opozorilo, ki pomeni, da bodo visoke temperature ogrožale tudi sicer zdrave ljudi, razglasili v 19 italijanskih mestih, za sredo pa v 22, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Dolgotrajen vročinski val je na Apeninskem polotoku prizadel tudi gorska območja. Kot je sporočila regionalna agencija za okolje Arpa za dolino Aoste, je na najvišjem vrhu Alp Mont Blanc konec tedna 33 ur temperatura nad ničlo.
Hrvaški hidrometerološki zavod je za danes izdal rdeče vremensko opozorilo za celotno jadransko obalo, medtem ko za druge dele države zaradi visokih temperatur velja oranžno opozorilo. V sredo bo v rdečem celotna država. Na Hrvaškem se bodo temperature danes čez dan gibale med 33 in 38 stopinjami Celzija, najbolj vroče pa bo v osrednjem delu Dalmacije.
Z izjemno visokimi temperaturami se spopadajo tudi drugod na Zahodnem Balkanu, vročinski val pa bo vztrajal predvidoma do konca tedna.
V Bosni in Hercegovini bodo temperature po napovedih hidrometeorološkega zavoda Federacije BiH danes na jugu države dosegle do 42 stopinj Celzija. V Srbiji se bo živo srebro glede na napovedi vremenoslovcev povzpelo do 41 stopinj Celzija, prebivalce Beograda pa bodo pestile tudi tropske noči. Podobno bo tudi v Črni gori, kjer bodo temperature dosegle do 40 stopinj Celzija.
Tudi na Madžarskem naj bi bilo danes med 32 in 37 stopinjami Celzija, na območju, ki meji na Vojvodino in Romunijo, pa bi se živo srebro lahko povzpelo do 40 stopinj Celzija, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.
Vročinski val je spodbudil tudi številne požare v Grčiji, visoke temperature pa otežujejo gašenje. V prestolnici Atene, na obrobju katere divjajo obsežni požari, je za danes napovedanih do 38 stopinj Celzija.
Že v ponedeljek so o rekordni vročini poročali tudi iz nekaterih drugih evropskih držav. V Veliki Britaniji so izmerili najbolj vroč dan v letu doslej. V Cambridgeu se je živo srebro povzpelo na 34,8 stopinje Celzija, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Tudi v Nemčiji so po navedbah tamkajšnjih vremenoslovcev v ponedeljek izmerili najvišje temperature letos, in sicer 35,7 stopinje Celzija v mestu Bad Neuenahr-Ahrweiler na jugu zvezne dežele Porenje - Pfalško.
Na otočju Svalbard na Arktiki pa so konec tedna izmerili najvišjo avgustovsko temperaturo doslej, ki je presegla 20 stopinj Celzija, je v ponedeljek sporočil norveški meteorološki inštitut. Prejšnji avgustovski rekord je bil 18,1 stopinje Celzija, kolikor so namerili 31. avgusta 1997, najvišja temperatura doslej pa je bila 21,7 stopinje Celzija 25. julija 2020, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Povprečne avgustovske temperature na Svalbardu sicer znašajo od šest do devet stopinj Celzija.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji