Neomejen dostop | že od 9,99€
Ker o zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb skladno z ustavo ni dopustno razpisati naknadnega zakonodajnega referenduma, je vlada kot predlagatelj predlagala državnemu zboru sprejetje sklepa o nedopustnosti referenduma proti zakonu o ratifikaciji sporazuma z OCCAR. Ta je bil pripravljen že prejšnji teden, je povedal obrambni minister Matej Tonin in takrat še navedel, da se bo roke tudi s pomočjo sklica izredne seje na to temo poskušalo čim bolj skrajšati.
Kot sporočajo iz vladnega urada za komuniciranje, je vlada na dopisni seji določila besedilo Predloga sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o ratifikaciji Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (francosko Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement – OCCAR) o upravljanju programa Boxer s strani OCCAR, ki bo posredovala Državnemu zboru Republike Slovenije.
Kot pojasnjujejo na vladi, gre za zakon o ratifikaciji mednarodne pogodbe, zato v skladu s tretjo alinejo drugega odstavka 90. člena Ustave Republike Slovenije razpis zakonodajnega referenduma o tem zakonu ni dopustno razpisati. »Zakon določa, da se ratificira sporazum s katerim se vzpostavlja pravna podlaga za upravljanje programa Boxer za Republiko Slovenijo s strani OCCAR in opredeli pogoje njunega sodelovanja v programu,« so še jasni na vladi.
»Mednarodno pogodbo Tonin podpisuje zato, da bi zlorabil slovensko ustavo,« pa je danes ob vložitvi 6800 podpisov za začetek referendumskih aktivnosti – treba jih je vložiti 2500, nato pa sledi zbiranje vsaj 40.000 podpisov – povedal Luka Mesec, koordinator Levice, in poudaril, da ne gre za mednarodno pogodbo, pač pa za orožarsko nabavo, ki le poteka pod krinko mednarodne pogodbe, ker se bo Slovenija pridružila konzorciju držav, s katerimi naj bi skupaj to orožje kupovala. Ta pogodba po njegovem mnenju ne more imeti enakega statusa, kot ga ima »pristop k Evropski uniji ali OECD«.
Napovedal je tudi, da se bodo obrnili na ustavno sodišče, s čimer bodo, kot kaže, poskušali čim bolj zamakniti ratifikacijo pogodbe in nato še nakup 45 osemkolesnih oklepnikov tipa boxer.
Mesec je pri tem še poudaril, da je nezaslišano, da bi vlada pred volitvami in v času, ko je na kolenih zdravstvo, primanjkuje stanovanj in ko se se je v državi pojavila draginja, zaradi česar trpijo številna gospodinjstva, denar namenila za oklepnike.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji