Neomejen dostop | že od 9,99€
Lanska turistična sezona je bila kljub pandemiji vendarle boljša od predlanske. Po podatkih statističnega urada je bilo za skoraj tretjino več turističnih prihodov, prenočitev pa za dobro petino več.
Lani je slovenske turistične kraje obiskalo dobre štiri milijone gostov, od tega je bilo 2,17 milijona evrov domačih. Med tujci je bilo daleč največ Nemcev, nato pa Avstrijcev in Italijanov.
Turisti so lani skupaj ustvarili za 11,2 milijona prenočitev, od tega so jih 6,4 milijona prispevali domači gostje, ki so tudi lani lahko za to koristili državne bone. Tudi pri prenočitvah so prednjačili Nemci, Italijani in Avstrijci.
Decembra lani so zaradi omejitev, povezanih s pandemijo koronavirusa, prevladovali gostje iz Slovenije, ki so ustvarili 71 odstotkov vseh prenočitev turistov v turističnih nastanitvenih obratih. Domačih turistov je bilo približno 212.700, ustvarili pa so približno 546.400 prenočitev. Tako njihovih prihodov kot prenočitev je bilo skoraj še enkrat več kot v decembru 2019.
Med tujimi gosti so v decembru ustvarili največ prenočitev turisti iz Hrvaške, sledili so jim turisti iz Italije in Avstrije. V tem mesecu je bilo največ turističnih prenočitev ustvarjenih v nastanitvenih obratih v gorskih in zdraviliških občinah, sledile so obmorske občine in Ljubljana.
Tudi na letni ravni so bile najbolj obiskane gorske in obmorske občine, saj so imele okoli dva milijona turistov, največ prenočitev pa je bilo v hotelih, natro pa v apartmajih in zasebnih sobah.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je dejal, da se je v času pandemije covid-19 se je nazorno pokazalo, kako pomemben je sektor turizma. »Lahko rečemo, da so k rezultatom slovenskega turizma tudi v letu 2021 veliko prispevali slovenski turisti, predvsem pa ukrepi, ki jih je država sprejela za pomoč turizmu pri okrevanju po pandemiji covid-19. Verjamem, da je razlog za spodbudne številke tudi v uvedbi turističnih bonov.«
Vršilka dolžnosti direktorja Slovenske turistične organizacije Ilona Stermecki je dejala, da bodo prebivalce Slovenije tudi letos povabili k oddihu v svoji državi: »Zavedamo se, da se turistično povpraševanje v času po pandemiji koronavirusa spreminja. Vse manj so iskane destinacije masovnega turizma in vse večje je povpraševanje po individualni in butični turistični ponudbi. Prav tukaj ima Slovenija priložnost, da izkoristi svoj potencial. In ta potencial bomo v sodelovanju s slovenskim turističnim gospodarstvom in drugimi partnerji slovenskega turizma ter z usklajenim delovanjem krovne in lokalne ravni izkoristili za učinkovito okrevanje in krepitev turizma po krizi.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji