Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

KPK ugotovila kršitev integritete Zdravka Počivalška pri nabavi ventilatorjev

Minister za gospodarstvo je neutemeljeno posegel in vplival na delo zavoda, povzročil, da je bil določen ponudnik privilegiran in presegel pristojnosti.
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ugotovila kršitev integritete gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pri nabavah zaščitne opreme pri dobavitelju genEplanet diagnostika. FOTO: Leon Vidic/Delo
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ugotovila kršitev integritete gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pri nabavah zaščitne opreme pri dobavitelju genEplanet diagnostika. FOTO: Leon Vidic/Delo
N. G.
23. 2. 2022 | 10:27
23. 2. 2022 | 11:25
3:01

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ugotovila kršitev integritete gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pri nabavah zaščitne opreme pri dobavitelju genEplanet diagnostika.

Zdravko Počivalšek je v telefonskem pogovoru tedanjemu direktorju Zavoda za blagovne rezerve Antonu Zakrajšku dal navodila, naj zavod izvede plačilo 100-odstotnega avansa za nakup ventilatorjev. S tem je minister neutemeljeno posegel in vplival na delo zavoda, povzročil, da je bil določen ponudnik privilegiran (ostalim ponudnikom takšna obravnava ni bila omogočena), in presegel svoje pristojnosti, so sporočili s KPK: »Opisano ravnanje je v nasprotju s pričakovanim delovanjem in odgovornostjo ministra ter predstavlja kršitev integritete.«

Postopek pred KPK, ki jo vodi Robert Šumi, je pravnomočno zaključen. FOTO: Jure Eržen/Delo

 
Postopek pred KPK, ki jo vodi Robert Šumi, je pravnomočno zaključen. FOTO: Jure Eržen/Delo  

V KPK poudarjajo, da so upoštevali resnost in izrednost razmer, v katerih je bilo treba ravnati hitro in učinkovito ter da so različni državni organi v postopkih pomagali zavodu pri nabavi zaščitne opreme. »Vendar pa je v času izrednih razmer, ki omogočajo večjo možnost morebitnih zlorab, treba na vsebino pomoči gledati restriktivno, saj ta ne bi smela predstavljati posega v postopke odločanja. Tudi v takšnih razmerah je treba ravnati odgovorno, transparentno in z visoko stopnjo integritete, pri čemer je ključno, da so v skladu z načelom enakopravnosti vsi ponudniki obravnavani na enak način,« so dodali. Vendar je bil genEplanet priviligiran in niso bili zagotovljeni niti minimalni standardi javnega naročanja, poudarjajo: »Četudi bi bil namen konkretnega ravnanja ministra zgolj zagotavljanje čim hitrejše dobave nujnih medicinskih pripomočkov, pa je bilo to storjeno na neprimeren način. Minister bi lahko direktorju zavoda posredoval informacije o odobritvi bančne garancije, a bi se moral vzdržati podajanja kakršnihkoli navodil glede dejanj, ki so bila v izključni pristojnosti zavoda za blagovne reterve. Če je minister menil, da je zavod pri nabavah zaščitne opreme neučinkovit, bi lahko predlagal vladi, naj za vodenje teh postopkov pooblasti drug organ.«

Počivalšek z mirno vestjo

Počivalšek se je na objavo KPK odzval, da njihovo odločitev sprejema z mirno vestjo: »KPK mi očita, da sem kršil integriteto, ker sem od g. Zakrajška zahteval, naj se drži določil pogodbe. Tega, da sem nekomu naročil, naj izpolni pogodbo, ki jo je sam predhodno podpisal, se res ne sramujem. Če temu reče KPK kršitev integritete, je to njihovo stališče, ki pove več o KPK, kot o meni. Sicer pa že KPK sama izrecno dopušča možnost, da je bil moj namen zgolj zagotavljanje čim hitrejše dobave nujnih medicinskih pripomočkov. In točno tako je tudi bilo.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine