Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

KPK: Sedenje na dveh stolčkih praviloma ni v javnem interesu

Gibanje Svoboda uslišalo manjšinca in naj bi vložilo spremembe zakona o poslancih. Ob tem svarila ...
K spremembam ureditve in poenotenju zakonske ureditve na KPK pozivajo že dolgo, a na načelni ravni zagovarjajo stališče, da kopičenje funkcij oziroma sedenje na dveh stolčkih praviloma ni v javnem interesu. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
K spremembam ureditve in poenotenju zakonske ureditve na KPK pozivajo že dolgo, a na načelni ravni zagovarjajo stališče, da kopičenje funkcij oziroma sedenje na dveh stolčkih praviloma ni v javnem interesu. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
9. 5. 2024 | 05:00
2:32

V kratkem, predvidoma v tednu dni, naj bi kljub nekaterim pomislekom v parlamentarno proceduro romal predlog sprememb zakona o poslancih, ki bo, kot smo poročali, manjšinskima poslancema omogočil dodatno opravljanje funkcij v italijanskih in madžarskih samoupravnih narodnih skupnostih. Prva podpisana pod predlogom bo predvidoma Janja Sluga, predsednica mandatno-volilne komisije.

image_alt
Predvidoma s podporo Gibanja Svobode v odpravo nezdružljivosti

Zakaj je Gibanje Svoboda prisluhnilo manjšinskima poslancema prav zdaj, še ni jasno, a kot izpostavljajo v predlogu, bi morali po njihovem mnenju tudi pri poslancih manjšin slediti analogiji, da poslanci lahko opravljajo funkcije v političnih strankah. »Interesni organizaciji poslancev narodnih skupnosti namreč nista politični stranki, ampak samoupravni narodni skupnosti,« še navajajo, a se nato v nadaljevanju vseeno sklicujejo na stališče ​vrhovnega sodišča, ki ga je zavzelo v primeru tožbe poslanca madžarske manjšine Ferenca Horváth​a zoper odločitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), da samoupravnih narodnih skupnosti ni mogoče primerjati s političnimi strankami.

Njegove pritožbe zoper odločitve o nezdružljivosti funkcij so sicer večinoma še v teku. Pričakuje pa jih tudi KPK in si od sodišč želi predvsem vsebinske presoje v zvezi s konkretnimi vprašanji nezdružljivosti posameznih funkcij, ki bo potem lahko tudi podlaga za najustreznejšo zakonsko ureditev posameznih primerov. Zato bi bilo pred spreminjanjem ureditve, ki bi se nanašala prav na poslanca narodne skupnosti, po njihovem mnenju primerno počakati na končno rešitev teh vprašanj na sodišču.

K spremembam ureditve in poenotenju zakonske ureditve na KPK pozivajo že dolgo, a na načelni ravni zagovarjajo stališče, da kopičenje funkcij oziroma sedenje na dveh stolčkih praviloma ni v javnem interesu. Sprememb, kot pravijo, sicer ne poznajo.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine