Neomejen dostop | že od 9,99€
Potem ko so na odboru za kulturo poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice potrdili vladno novelo zakona o RTV Slovenija, jo bodo na seji državnega zbora obravnavali predvidoma v četrtek. Takšno hitrost jim omogoča nujni postopek, ki ga je predlagala vlada, sicer bi morali poslanci prej obravnavati še predlog SDS, ki so ga kot blokado vložili že na ustanovni seji državnega zbora. Ker pa je nujni postopek rezerviran za preprečevanje težko popravljivih posledic za delovanje države, mu v SDS nasprotujejo.
»Gotovo so nujne spremembe, saj smo o tem večkrat razpravljali,« je komentirala poslanka SDS Alenka Jeraj, a dodala, da je za takšne spremembe pred tem treba opraviti širšo javno razpravo. Na to, da te tudi leta 2005 ni bilo, pa je odvrnila, da se je nato o tem zakonu dvakrat odločalo na referendumu, a je ta obstal in ima zato po njenem mnenju širšo podporo ljudi. Ali bodo zakon, ki so ga napisali v SDS, še tretjič branili na referendumu, ni jasno odgovorila. »Vse je stvar pogovorov in odločitev,« je dejala.
Koalicija pa vztraja, da je treba organe upravljanja, kjer je zdaj večina naklonjena SDS, zamenjati čim prej, saj zdaj ne delujejo v javnem, ampak v ozkem političnem interesu. Po njihovi odločitvi je le Uroš Urbanija, nekdanji šef Ukoma Janševe vlade, primeren za direktorja TV Slovenija. Ali bo tudi imenovan, se generalni direktor Andrej Grah Whatmough še ni odločil.
»Sedanja kriza zelo jasno kaže, da politika ne sme več odločati, kdo naj vodi javno RTV. Glavni namen novega zakona o RTV je odstraniti strankarsko politiko iz javnega zavoda ter jo vrniti civilni družbi in zaposlenim,« je dejala ministrica za kulturo Asta Vrečko, katere argumente za sprejetje so v večini podprli tudi novinarski sindikati, strokovnjaki in svet delavcev.
»Gre za poskus in nič več kot to,« je navedbe o depolitizaciji komentiral direktor Radia Slovenija Mirko Štular, ki pa je pri tem tako kot še več drugih zaposlenih na RTV Slovenija opozoril tudi na nujnost finančne avtonomije. RTV Slovenija rdeče številke že od leta 2017 pokriva s prodajo naložb in premoženja.
Tudi ministrica za kulturo je že navedla, da uskladitev RTV-prispevka v času draginje ni prioriteta koalicije, a kot je slišati, bi vprašanje financiranja vendarle lahko odprli po uveljavitvi zakona. Takrat bo mandat prenehal vsem upravljavskim in vodstvenim strukturam – do ustanovitve novega sveta v največ 60 dneh pa bi lahko obstoječi opravljal le tekoče posle –, zato je glede na njihove pretekle izjave mogoče pričakovati tudi možnost odhoda na ustavno sodišče, kjer bodo najverjetneje izpodbijali to in tudi sprejemanje novele po nujnem postopku. »Vse to kaže na to, da želite le čim prej obglaviti RTV Slovenija,« je dejala Jerajeva.
Kaj je predvideno v spremembah
Skladno s predlogom novele zakona o RTV Slovenija bi vodenje, upravljanje in nadzor namesto programskemu in nadzornemu svetu prepustili enotnemu 17-članskemu svetu. Zaposleni bi iz svojih vrst izbrali šest članov sveta, preostalih 11 pa bi na podlagi izvedenih javnih pozivov imenovali italijanska in madžarska narodna skupnost, predsednik države, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, nacionalni svet za kulturo, Olimpijski komite Slovenije, informacijski pooblaščenec, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja, Nacionalni svet invalidskih organizacij ter varuh človekovih pravic.
Torej po sprejetju koalicijskih amandmajev državni zbor ne bi imenoval nobenega svetnika več – najprej je bilo predvideno, da bi imenovali dva, in sicer strokovnjaka s področja vzgoje in izobraževanja oziroma kulture in medijev –, zdaj jih v 29-članski programski svet imenuje 21. Po novem bi član sveta lahko bil imenovan največ dvakrat.
Javni zavod bi po predlogu vodila in upravljala uprava, sestavljena iz štirih članov, vodil pa bi jo predsednik uprave. En član uprave bi bil delavski direktor. Sedanjim mestom direktorjev radia in televizije bi dodali še mesto direktorja digitalnih vsebin.
Kot posvetovalno telo sveta RTV Slovenija pa predlog zakona uvaja tudi finančni odbor, ki ga bo sestavljalo pet članov, za katere bodo zahtevali visoko strokovno usposobljenost in delovne izkušnje s finančnega področja, ustrezno izobrazbo, nekaznovanost in odsotnost vsakršnega konflikta interesov. Njih bi svet RTV Slovenija imenoval na predlog ministrstva za finance, ministrstva za kulturo, sveta delavcev RTV Slovenije, Združenja nadzornikov Slovenije in Zveze računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji