Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Zakon ne govori več o evtanaziji, ampak samo o prostovoljnem končanju življenja

Koalicijski poslanci in Srebrna nit poudarjajo, da bo zakon pozitiven za vse, saj bo najranljivejšim posameznikom omogočil dostojno smrt.
Skupna izjava koalicijskih poslanskih skupin Svobode, Socialnih demokratov in Levice ter združenja Srebrna nit o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. FOTO Leon Vidic/Delo
Skupna izjava koalicijskih poslanskih skupin Svobode, Socialnih demokratov in Levice ter združenja Srebrna nit o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. FOTO Leon Vidic/Delo
Be. B.
7. 1. 2025 | 12:55
7. 1. 2025 | 16:43
4:04

Ta teden se je začela neformalna javna razprava o predlogu zakona o prostovoljnem končanju življenja. Na prvi letošnji koordinaciji koalicijskih strank so voditelji razpravljali tudi o načrtih za uresničitev volje volivcev, izražene na lanskih posvetovalnih referendumih. Spomnimo, junija lani so Slovenci na referendumu podprli uzakonitev pomoči pri končanju življenja

Tereza Novak, poslanka Gibanja Svobode. FOTO Leon Vidic/Delo
Tereza Novak, poslanka Gibanja Svobode. FOTO Leon Vidic/Delo
V skupni izjavi poslanskih skupin Gibanja Svoboda, SD in Levice ter združenja Srebrna nit so predstavili ključne točke predloga zakona, ki ga nameravajo v parlamentarni postopek vložiti že januarja. Terezija Novak iz Gibanja Svoboda je pojasnila, da bo predlog zakona vložen takoj po obravnavi zakona o zdravstveni dejavnosti. Izrazila je prepričanje, da zakon prinaša rešitve, ki bodo sprejemljive tudi za nasprotnike, razprava pa da bo razblinila neupravičene strahove.

Številne varovalke

Poslanec Jonas Žnidaršič (SD) je poudaril, da je prioriteta zagotavljanje kakovostnega življenja. Dodal je, da kljub odprtim tehničnim vprašanjem poziva vse deležnike k sodelovanju pri oblikovanju zakona, ki bo omogočil dostojno smrt najranljivejšim posameznikom. »Ta pravica je že legitimna, zdaj pa bo postala tudi legalna,« je dejal.

Nataša Sukič, poslanka Levice. FOTO Leon Vidic/Delo
Nataša Sukič, poslanka Levice. FOTO Leon Vidic/Delo
Po mnenju Nataše Sukič iz Levice je zakon odgovor na referendumski rezultat in uresničitev zavez stranke. »Sodobna medicina ne more pozdraviti vseh bolezni, paliativna oskrba pa pogosto ne zadošča za lajšanje neznosnega trpljenja. Ljudje imamo pravico do avtonomnega odločanja o svojem življenju in smrti,« je poudarila. Sukičeva je izpostavila varovalke, ki zagotavljajo, da nihče – ne pacient ne zdravnik – ne bo prisiljen v karkoli. »Vedno, ko bo obstajal dvom, se bo izbralo življenje,« je dejala in dodala, da nasprotniki operirajo z argumenti, ki ne vzdržijo.

Andrej Pleterski, Srebrna nit. FOTO Leon Vidic/Delo
Andrej Pleterski, Srebrna nit. FOTO Leon Vidic/Delo

V združenju Srebrna nit opozarjajo, da predlog zakona ne vključuje več možnosti evtanazije, čeprav je že začetna različica tega izraza ni vsebovala. »Zakon zagotavlja, da nihče ne bo zlohotno odvzel življenja ali preslepil drugega. Predstava, da bi nekdo z injekcijo vnesel smrtonosno tekočino, je zdaj praktično nemogoča,« je pojasnil Andrej Pleterski. Dodal je, da zakon uvaja nov pogled na dostojno smrt, ki omogoča tako skrajšanje kot naraven zaključek življenja – skladno z voljo posameznika. »Vsakršno povezovanje zakona z evtanazijo je zavajajoče in napačno,« je poudaril.

Pleterski je izpostavil, da so mnogi zdravniki podprli strokovne vidike zakona, čeprav sami ne želijo neposredno izvajati postopkov. Nova rešitev omogoča kompromis, ki naj bi omilil odpor med nasprotniki.

Še vedno je predvidena možnost ugovora vesti. FOTO: Jason Grant/Shutterstock
Še vedno je predvidena možnost ugovora vesti. FOTO: Jason Grant/Shutterstock

Kot smo poročali prejšnji teden, predlog temelji na besedilu društva Srebrna nit, iz katerega so umaknili možnost evtanazije. Razvoj tehnologije omogoča samostojno izvedbo postopka, kar po mnenju predlagateljev zadostuje za potrebe pacientov, ki zaradi fizičnih omejitev sami ne bi mogli izvesti konca življenja.

Zakon tako prinaša celovite rešitve, ki naslavljajo pravico do dostojne smrti ob strogih varovalkah, hkrati pa zagotavljajo, da nikogaršnja avtonomija ne bo ogrožena.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine