Na Institutu Jožef Stefan (IJS) pojasnjujejo, da ne podeljujejo nagrade informacijska limona, ampak to podeljuje strokovno združenje konference Informacijska družba. V združenju sodelujejo tudi sodelavci instituta, a ne kot predstavniki instituta. Po mnenju IJS je izražanje mnenja o delu informacijske pooblaščenke s podelitvijo limone neprimerno.
Na IJS so za STA pojasnili, da dela svojih strokovnjakov v strokovnem združenju konference Informacijska družba ne nadzirajo, se pa od njih »pričakuje, da s svojim delovanjem ohranjajo dobro ime naše institucije«.
Odločitev o nagradah je bila tako sprejeta brez vednosti vodstva kot članov znanstvenega sveta IJS. Institut se ograjuje tudi od obvestila za medije o konferenci Informacijska družba 2021.
»Institut se kot največji znanstveno-raziskovalni zavod zaveda svojega pomembnega mesta in poslanstva v družbi, zato se nam zdi izražanje mnenja o delu informacijske pooblaščenke s podelitvijo informacijske limone neprimerno,« so zapisali.
Tako bo IJS na znanstvenem svetu preučil delo svojih sodelavcev v zunanjem strokovnem organu te konference. Če bodo odkrili kakršne koli kršitve, bodo tudi primerno ukrepali, so dodali.
V prejšnjem tednu so v okviru 24. mednarodne multikonference Informacijska družba podelili nagrade, ki izražajo pozornost posebnim dosežkom na področju informacijskih znanosti. Tako imenovano informacijsko jagodo je prejel Covid-19 Sledilnik, limono pa informacijska pooblaščenka, so takrat sporočili z IJS.
Iz urada informacijske pooblaščenke so nato sporočili, da je aplikacijo Ostani zdrav vzpostavila država, informacijska pooblaščenka pa je podala mnenje o njeni skladnosti z zakonodajo.
Na podelitev »nagrade« so se kritično odzvali v Pravni mreži za varstvo demokracije, kjer so zapisali, da »ostro nasprotujejo podcenjujočemu odnosu IJS do neodvisne in za varstvo človekovih pravic zelo pomembne institucije Informacijskega pooblaščenca,« ki ga je pokazal s podelitvijo informacijske limone.
Komentarji