Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Hrvaška in Schengen: slovenska vlada bo ravnala v interesu naše države in vladavine prava

Premier Šarec ostro tudi o lastnikih Adrie Airways in »populističnih pismih«
Predsednik slovenske vlade Marjan Šarec. FOTO: Jure Eržen/delo
Predsednik slovenske vlade Marjan Šarec. FOTO: Jure Eržen/delo
26. 9. 2019 | 17:23
26. 9. 2019 | 17:40
4:49
New York – Visoki predstavniki Slovenije se na 74. zasedanju generalne skupščine Združenih narodov udeležujejo številnih srečanj in pogovorov, ob robu splošne razprave pa je predsednik slovenske vlade Marjan Šarec odgovarjal tudi na novinarska vprašanja o najbolj vročih domačih zadevah kot težave letalskega podjetja Adria Airways in vprašanje hrvaškega vstopa v schengensko območje.



»Pravkar sem naročil, da se pristojni ministri usedejo in pretehtajo vse opcije, je pa treba ljudem jasno povedati, da opcije niso dobre,« je povedal slovenski premier in kritiziral predsednika SD Dejana Židana, ki vlado poziva k reševanju podjetja. »To je skrajno neresno glede na to, da so bili tudi socialni demokrati v vladi, ko se je Adria prodajala, prodajala pa se je zato, ker ji ni šlo dobro, ker se je iskalo strateškega lastnika. Lastnik je slab, izkazalo se je, da Adria ni prišla v dobre roke.« Šarcu je najbolj hudo za potnike in družine zaposlenih, pilotom je že pred časom povedal, da položaj ni dober. »Zdaj je rešitev bodisi stečaj in potem iskanje neke druge opcije, druga rešitev pa mogoče v okviru zakonskih opcij, da se gre v neko novo varianto.« Tako kot potniki pa tudi sam Adrii Airways ne zaupa več. »Saj veste, kako je, tistemu, ki ne zna z denarjem, lahko danes daš dva milijona, pa jih jutri spet ne bo imel.«

Letalo Adrie Airways na letališču Jožeta Pučnika. FOTO: Matej Družnik
Letalo Adrie Airways na letališču Jožeta Pučnika. FOTO: Matej Družnik

 

Nič več ga ne preseneti


Adria ni več v lasti države, zato vlada tako kot pri nekaterih drugih podjetjih nima zakonskih opcij za poroštva in podobne rešitve. »Če bi takrat, ko se je prodajalo, uspelo najti boljšega lastnika, bi bilo danes vse drugače, metati denar nekam, ko ne vemo, kam bo ta denar šel in ali bo kaj res kaj iz tega, pa je nekoliko tvegano.« A je še enkrat poudaril navodilo ministrom, da pretehtajo vse opcije ter zavrnil »populistična pisma«. »Na ta način pač težko rešujemo zadevo.« Če bi bilo sedanje vodstvo bolj resno, bi verjetno že samo ugotovilo, da ni kos nalogi in prepustilo lastništvo komu drugemu, ne pa da zdaj pred koncem, ko so izčrpane vse opcije, prosijo vlado, naj jih rešuje. »Adria ni državna firma in če je država leta 2016 firmo prodala, je pričakovala, da bo z novim lastnikom v privatni lasti zadeva boljša. Če bi pa bila firma v državni lasti, bi pa jo seveda reševali. Zelo preprosto.«

Školjčišče v piranskem zalivu. FOTO: Jože Suhadolnik
Školjčišče v piranskem zalivu. FOTO: Jože Suhadolnik


Predsednik slovenske vlade je komentiral tudi odnos EU do hrvaških prizadevanj za vstop v schengensko območje. »Eno leto se udeležujem zasedanj Evropskega sveta in me pravzaprav nobena stvar več ne preseneti. Dejstvo je, da če bo komisija ravnala politično, se pravi, da bo obšla strokovno evalvacijo, potem bo tudi Slovenija seveda ravnala politično. Nas zelo skrbi varnostni vidik, vemo, da je imeti schengensko mejo izjemno zahtevno. Me pa seveda skrbi tudi glede na to, da sosednja država praktično nima rešenega mejnega vprašanja z nobeno državo. Kako lahko zaobidemo vsa ta vprašanja in je enkrat nekdo kar avtomatično primeren za vstop v Schengen?«
 

Tudi vladavina prava


Marjanu Šarcu se zdi tudi neresno, da Evropska komisija nakazuje postavitev tega vprašanja na dnevni red  tik pred iztekom mandata. »Slovenija je bila do zdaj vedno konstruktivna, vedno je izpolnjevala vse zaveze Evropske komisije, vedno smo bili solidarni, vedno smo iskali rešitve skupaj z drugimi. Če bo komisija ravnala politično, pa bo tudi Slovenija ravnala politično.« Je Slovenija pripravljena na veto hrvaškega vstopa v schengensko območje? »Slovenija bo ravnala tako, kot se bo v tistem trenutku pokazalo, da je prav in v interesu Slovenije, pa ne samo v interesu Slovenije, ampak predvsem in tudi v interesu vladavine prava.«

Slovenski premier je ob tem ponovno poudaril odločitev arbitražnega sodišča o slovensko-hrvaški meji. »Ker je pravo na naši strani, smo še naprej pripravljeni čakati in čas je, da to dojamejo tudi evropske institucije. Kdo bo še zaupal potem sodiščem in ne vem komu še, če greš v nek dolgotrajen proces, ki nenazadnje tudi stane, potem pa se te odločitve sodišča enostavno zavrže in ne spoštuje? To ni prava pot, Slovenija bo vztrajala na poti vladavine prava.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine