Neomejen dostop | že od 9,99€
Medgeneracijska koalicija Slovenije (Mekos), ki jo sestavljajo dijaška (Dos) in študentska organizacija Slovenije (Šos), Mladinski svet Slovenije (MSS) ter Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus), je predstavila več težav, s katerimi se soočajo mladi in stari.
Socialni transferji so prenizki, da bi študentom, ki se želijo osamosvojiti od staršev, omogočili brezskrben študij. Državne štipendije za socialno ogrožene zadoščajo le za približno tretjino stroškov povprečnega študenta, je opozorila predsednica Študentske organizacije Slovenija (ŠOS) Marike Grubar. Pereča je zlasti stanovanjska problematika, saj je v študentskih domovih prostora le za petino študentov, večina pa si jih mora nastanitev iskati na trgu, kjer so cene najema večkrat dražje od cen v študentskih domovih. V Ljubljani je nujno potrebnih vsaj dva tisoč dodatnih študentskih postelj, na Primorskem vsaj tisoč, dodatne kapacitete študentskih domov pa bodo potrebne tudi v Mariboru, je pojasnila Grubarjeva, ki opozarja, da se pri gradnji študentskih domov še vedno zatika.
Članica MSS Maša Brulc je poudarila, da je država prejšnjim generacijam poceni razprodala družbena stanovanja, zaradi česar zdaj cene nepremičnin dosegajo astronomske vsote, mladi pa so prisiljeni živeti v prenatrpanih stanovanjih, da si tako znižujejo stroške najemnin. Število novih stanovanj, ki jih je obljubila vlada, je po njenem mnenju premajhno. Nedostopnost stanovanj negativno vpliva tudi na psihično zdravje mladih, je opozorila.
S težavami se mladi soočajo tudi na področju zdravstva, saj je primarno zdravstvo za študente urejeno le v Ljubljani, ne pa tudi v preostalih študijskih središčih, je še poudarila Grubarjeva. Obenem je problematično, da morajo študenti vsi po dopolnjenem 26. letu in tuji študenti sami plačevati osnovno zdravstveno zavarovanje. Najslabše je na področju psihičnega zdravja, saj mladi na obravnavo pri kliničnih psihologih čakajo tudi po več kot leto dni, je opozorila predsednica ŠOS.
Predstavnik Dosa Val Stankovič Pangerc je v ospredje postavil duševne stiske mladih, ki so v razmahu zlasti od epidemije koronavirusa. Kljub temu da se o težavah vse bolj govori, pravih ukrepov na tem področju ni, psihiatrična pomoč je težko dostopna, število samomorov med mladimi v zadnjih letih pa visoko. Dos se zato zavzema za preventivne psihiatrične preglede za mlade. Opozoril je še na pomanjkanje profesorjev na srednjih šolah, zaradi česar so šole prisiljene zaposlovati tudi profesorje brez primerne pedagoške izobrazbe.
Čeprav se članice Mekosa redno sestajajo s pristojnimi ministrstvi za posamične problematike, zlasti ministrstvom za solidarno prihodnost ter ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije, je predsednik Mekosa Simon Trussevich potožil, da se je predsednik vlade Robert Golob z njimi od začetka svojega mandata doslej sestal le enkrat, na njihove vztrajne prošnje za nov sestanek pa se ni več odzval.
Tudi vodstvo Zdusa bi se rado redno srečevalo s predsednikom vlade in se z njim pogovarjalo o vprašanjih, ki se tičejo starejših, zlasti o dolgotrajni oskrbi, usklajevanju pokojnin, varovanih stanovanjih za starejše in digitalizaciji, je pojasnil podpredsednik zveze Stanko Kranvogel.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji