Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Tanja Fajon z 72-odstotno podporo nova predsednica SD

Na kongresu so delegati SD z 276 glasovi za predsednico potrdili Tanjo Fajon, njen protikandidat, ki je ostro kritiziral poteze stranke, je dobil 107 glasov.
Zaradi epidemije covida-19 bodo tokrat stranke, v nasprotju s prejšnjimi leti, izvedle digitalni kongres, ki bo vključeval tudi glasovanje na daljavo. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Zaradi epidemije covida-19 bodo tokrat stranke, v nasprotju s prejšnjimi leti, izvedle digitalni kongres, ki bo vključeval tudi glasovanje na daljavo. FOTO: Voranc Vogel/Delo
10. 10. 2020 | 06:00
11. 10. 2020 | 13:26
9:04
Za favoritko je od samega začetka velja Tanja Fajon, ki stranko kot začasna voditeljica vodi že od odstopa Dejana Židana, vprašanje je bilo, le koliko glasov bo prejela. Sama je namreč izpostavila, da večja kot bo podpora, lažja bo konsolidacija stranke. »Med Levstikovo, poslansko skupino in terenom ne bo tekovanja, ampak odziv,« je med drugim napovedala takoj po izvolitvi in dejala, da je zdaj čas za delo. SD smo voditelji levega pola in bistveno lahko spremenimo usodo Slovenije, je dejala: »Na poti do volitev bomo na koncu dosegli vse – na koncu zmago. In zmaga je vredna truda vsakega izmed nas.«

Ob prihodu na kongres pa si je zaželela predvsem, da bi po kongresu izšli povezani, močni in s skupno ambicijo, da socialno demokracijo prenovimo in pomladimo. Njen protikandidat Jani Prednik pa odgovoril, da potrebujejo nove pristope, svežino, prenovo vsebine in kadrov: »Glede na to, da sem pred dobrim mesecem začel z ničle, bo vsak rezultat, ki je nad 20, 30 odstotkov zelo dober. Na tem rezultatu bom gradil naprej in poskušal prepričati še več članov stranke, da je pot, ki jo zagovarjam, pravilna.«

Za predsednico SD je bila izvoljena Tanja Fajon. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Za predsednico SD je bila izvoljena Tanja Fajon. FOTO: Voranc Vogel/Delo


V nagovoru je nato Fajonova dejala, da je Slovenija na razpotju, saj nikoli doslej ni bila tako ustrahovana in razklana. »Imamo represivno vlado, ki izvaja katastrofalne ukrepe in vodi državo stran od demokracije. Izgubila je vrednote, izgubila je orientacijo,« je dejala in nadaljevala, da ta pot ni njena pot. Slovenijo želi voditi v novo razvojno desetletje, z veliko vizijo majhnega naroda – biti v deseterici najboljših držav sveta. Nadaljevala je še, da je stranko prevzela, ko je bila opozicija razklana, tudi njene pobude pa so pripeljale do tega, da imajo opozicijske stranke zdaj soglasje o programski vsebini za novo vlado. SD je po njenih besedah povezovalec levega pola in najmočnejši člen na levi sredini. Njen cilj na prihodnjih volitvah pa je jasen – zmaga SD.

Na vprašanje, ali je Prednik resna konkurenca Fajonovi, je Levanič poudaril, da v stranki vsakega, ki se odloči za kandidaturo, jemljejo resno in mu omogočijo enakopravno volilno tekmo. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Na vprašanje, ali je Prednik resna konkurenca Fajonovi, je Levanič poudaril, da v stranki vsakega, ki se odloči za kandidaturo, jemljejo resno in mu omogočijo enakopravno volilno tekmo. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Na drugi strani pa je bil oster do strankinih potez Jani Prednik, ki je med drugim navedel, da je kongres priložnost, da si nastavijo ogledalo. Izpostavil je, da se gredo včasih namesto resne politike, PR politiko. Da se odzivajo na drobtinice, ki jih mečejo politični tekmeci in da se mečejo v bazen, ne da bi se prepričali, ali je v njem voda ...

»Čemu služijo najave interpelacij in ustavnih obtožb, če jih ne moremo izpeljati. Kako to, da se je pridobljena javnomnenjska podpora že v nekaj mesecih po menjavi predsednika raztopila. In čemu se predstavljamo kot stranka, ki bo vodila vlado, če naslednji dan, podpremo tehničnega mandatarja, ne da bi imeli zagotovljene glasove za menjavo oblasti,« je še dejal in dodal, da je povezovanje z opozicijo res pomembno, a ne za ceno lastne identitete in brez trdnih osnov. Vprašati se moramo tudi, kaj ponujamo in kaj obljubljamo, ko govorimo o normalnosti in drugačnosti. Povedal je še, da stagnirajo in navedel, da se zdi, da živijo v lastnem ideološkem mehurčku in so nehali poslušati ljudi, teren.
 

»Takšne blamaže, da bi kakorkoli posegali v glasovanje, si ne bi privoščili«


Kar 398 delegatk in delegatov, ki so v dogajanje vključeni digitalno – protokol varnosti so preverili tudi pri državni volilni komisiji –, je izvolilo tudi podpredsednico stranke (Dominiko Švarc Pipan) ter članico predsedstva stranke (Ajdo Žižek).

Tanja Fajon. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Tanja Fajon. FOTO: Voranc Vogel/Delo


»To, da bi bilo karkoli narobe pri glasovanju je nemogoče. Takšne blamaže, da bi kakorkoli posegali v glasovanje, si ne bi privoščili. Volilna komisija ima natančna navodila, kako mora anonimno izpeljati glasovanje in vsak delegat lahko preko svoje kode nato tudi preveri svojo glasovnico,« je špekulacije o možnih nepravilnosti predhodno zavrnil glavni tajnik SD Dejan Levanič in navedel, da je pozitivno presenečen, kako je sam teren odregiral na proces in da se je na terenu odprlo veliko dodatnih pričakovanj in vprašanj, česar si je želela tudi centrala. »Danes je dan, ko bomo izvedeli, kdo bo vodil socialno demokracijo, od ponedeljka naprej pa je ne glede na rezultat potrebno stopiti skupaj in delati še enotno naprej, da pripravimo alternativo trenutni vladi,« je še dejal Levanič.

image_alt
Tekmeca za vrh SD in njun načrt, kako premagati Janeza Janšo

 

Nagovori prvakov opozicijskega četverčka in potencialnega mandatarja


Milan Brglez, predsednik Konference SD in evropski poslanci, je pred kongresom podprl Tanjo Fajon. V nadaljevanju pričakuje predvsem politiko, ki bo razumela slovensko situacijo, dogajanje v opoziciji in iz tega črpala silo, ki jo potrebuje za to, da zmaga na naslednjih volitvah. Če pa bo mogoče zamenjati vlado že prej, pa bo povedala volilna aritmetika. »Koalicija ustavnega loka je potencialno dobra vmesna rešitev, lahko pa tudi dolgoročna rešitev - sodelovanja tistih, ki morajo sodelovati, zato da bi Slovenijo obrnili v drugačno smer,« je še dejal.

Da četverček resno poskuša z oblikovanjem alternative vladi Janeza Janši, so pokazali tudi z nagovori prvaka LMŠ Marjana Šarca, koordinatorja Levice Luka Mesca, predsednice SAB Alenke Bratušek in tudi potencialnega mandatarja Jožeta P. Damijana. »Vaš današnji kongres je zelo pomemben korak k oblikovanju alternative za Slovenije, ki je nujno potrebna, da zaščitimo ustavo, zavarujemo ljudi pred epidemijo in okrepimo javne storitve in javno infrastrukturo ter izkoristimo priložnosti, ki stojijo pred Slovenijo,« je dejal prvopodpisani pod inciativo za koalicijo ustavnega loka in dodal, da je na poti do nove vlade še sicer veliko korakov, a da je v tem tednu Slovenija že dobila nekaj neprecenljivega - upanje, da je lahko drugače.



Poleg okrepljenega sodelovanja s terenom in poslansko skupino načrt prve ženske na čelu stranke v njeni zgodovini vključuje tudi programske spremembe, ki so jih že začrtali na lanskem programskem kongresu.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine