Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Slovenski odzivi: Velik dan

Ernest Petrič ni presenečen nad Bidnovo zmago, Zlatko Šabić napoveduje umirjanje strasti, Luka Lisjak Gabrijelčič pa opozarja na poslabšan slovenski ugled.
Bodo ZDA po dolgem času ponovno služile za zgled politikom drugod po svetu? FOTO: Kevin Lamarque/Reuters
Bodo ZDA po dolgem času ponovno služile za zgled politikom drugod po svetu? FOTO: Kevin Lamarque/Reuters
7. 11. 2020 | 19:15
8. 11. 2020 | 11:31
8:07
Da je Joe Biden postal novi ameriški predsednik odmeva tudi v Sloveniji. Diplomat Ernest Petrič pričakuje nadaljevanje dobrih odnosov med ZDA in Slovenijo, profesor Zlatko Šabić je izpostavil, da so v ZDA dobile prvo žensko kot podpredsednico, zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič opozarja, da 'izpadi' slovenskega predsednika vlade gotovo niso pripomogli k dobrim začetnim odnosom z novo ameriško administracijo, politolog Bogomil Ferfila pa pravi, da Američani ne padajo na čestitke, ampak na kri in denar.

image_alt
Joe Biden je zmagovalec ameriških volitev

 

Ernest Petrič: ZDA svoje politike ne urejajo na osnovi enega ali dveh tvitov


Ernest Petrič: V nekaterih stvareh bo ameriška politika z demokrati na oblasti morda še bolj desna. FOTO: Jure Eržen/Delo
Ernest Petrič: V nekaterih stvareh bo ameriška politika z demokrati na oblasti morda še bolj desna. FOTO: Jure Eržen/Delo
Slovenski diplomat Ernest Petrič je povedal, da zmaga Joeja Bidna na odnose med ZDA in Slovenijo ne bo bistveno vplivala: »Naši medsebojni odnosi so sicer stabilni in prijateljski, a na njihovem političnem zemljevidu, ne v gospodarskem ne v vojaškem pogledu, zanje ne pomenimo veliko. Smo recimo ena od 100 držav, ki so zanje zanimive in prijateljske, niso pa posebej pomembne v njihovi politični računici. Za nas, na drugi strani, pa ZDA seveda so pomembna partnerica. Smo članica Nata in EU in zato je prav, da so se stvari v zadnjih mesecih ali letu dni na simbolni ravni nekoliko v medsebojnih odnosih nekoliko uravnotežile.« Petrič dodaja, da bo potem, ko bo predvidoma januarja Biden zaprisegel kot novi predsednik in se soočil z nekaterimi problemi znotraj države, prišlo do kakšnih stikov ali srečanj na visoki ravni med ZDA in Slovenijo, kar bo na simbolni ravni potrdilo dejstvo, da sta državi zaveznici v Natu. 

Da bi zaradi Janševe preuranjene čestitke Donaldu Trumpu odnosi obstali, sogovornik ne verjame. »S tvitom Janeza Janše se sicer ne strinjam, ampak bodimo malce realni. ZDA so vendarle resna država, svoje politike ne urejajo na osnovi enega ali dveh tvitov.« Zmaga demokratskega kandidata ga ni posebej presenetila, kot tudi ne pred štirimi leti Trumpov triumf. »V normalnih razmerah bi šel Trump na volitve z močno gospodarsko rastjo in nizko padcem brezposelnosti, a ta kapital mu je ob pandemiji v zadnjem letu zbledel. Prepričan sem pa bil, da bo tekma trda, in res je bila. V nekaterih stvareh bo ameriška politika z demokrati na oblasti morda še bolj desna, sploh glede odnosov z nekaterimi tretjimi državami. V nekaterih segmentih bo morda bolj socialna. Ne predvidevam pa kakšnih velikih sprememb v sicer dobrih, prijateljskih, zavezniških odnosih med ZDA in Slovenijo.«

image_alt
Trump uro pred Bidnovo zmago: Zmagal sem!

 

Zlatko Šabić: ZDA so dokazale, da politiki niso nad državo


Zlatko Šabič: Danes je velik dan za ves demokratičen in svobodoljuben svet. FOTO: Jure Eržen/Delo
Zlatko Šabič: Danes je velik dan za ves demokratičen in svobodoljuben svet. FOTO: Jure Eržen/Delo
»Danes je velik dan za ves demokratičen in svobodoljuben svet, ne samo v ZDA, temveč povsod po svetu, sploh v Evropi, ki ji je Donald Trump tako arogantno obrnil hrbet,« je poudaril prof. dr. Zlatko Šabič, strokovnjak za mednarodne odnose in profesor na Fakulteti za družbene vede.

Izpostavil je še, da so v ZDA dobile prvo žensko kot podpredsednico. »Jutrišnja realnost Joe Bidna je pandemija in sam je napovedal, da bo to, ob okrevanju gospodarstva, njegova prioriteta. ZDA so dokazale, da politiki niso nad državo. Zato bo pomembno tudi, da novi predsednik umiri razplamtele politične strasti, da se te ne selijo na ulice - in da tako ZDA po dolgem času ponovno služijo za zgled politikom drugod po svetu, tudi pri nas,« je povedal dr. Šabič.

image_alt
Biden: Ohranil bom zaupanje, ki ste mi ga podelili

 

Luka Lisjak Gabrijelčič: Nekoč se bo ta zmaga zdela dokaj gladka


Luka Lisjak Gabrijelčič: ZDA so multikulturna demokracija s kompleksnostmi in paradoksi. FOTO: Blaž Samec/Delo
Luka Lisjak Gabrijelčič: ZDA so multikulturna demokracija s kompleksnostmi in paradoksi. FOTO: Blaž Samec/Delo
Luka Lisjak Gabrijelčič
, zgodovinar in urednik Razpotij, je dejal, da ga zmaga Joeja Bidna ni presenetila. »Ko bodo zanamci, kasnejši zgodovinarji gledali te volitve, bodo imeli drugačno perspektivo, kot smo jo imeli mi. Biden je v anketah ves čas vodil, končni rezultat kaže v kontekstu sodobne ameriške zgodovine na velik razkorak v ljudskih glasovih in znaten razkorak v elektorskih. Ta zmaga se bo torej zdela dokaj gladka vsem, razen nam, ki smo to gledali od blizu. Mi vemo, da ni bila gladka.«

Kako se bo Janez Janša odzval na Bidnovo zmago, ne more reči, boji pa se, da obstaja možnost, da bo tudi Janša sledil Orbanovi protiameriški oziroma proruski liniji. »ZDA ne potrebuje Slovenije, Slovenija pa v marsikaterem pogledu potrebuje ZDA. Mislim, da 'izpadi' predsednika vlade v zadnjih tednih gotovo niso pripomogli k dobrim začetnim odnosom z novo ameriško administracijo. Da so to opazili vsi pomembni igralci v EU, bo nedvomno vplivalo na ugled Slovenije na evropskem parketu, na njihov odnos do Janeza Janše, do trenutne slovenske vlade in njihovega ocenjevanja notranjepolitičnih razmer v Sloveniji,« še dodaja Lisjak Gabrijelčič. Vsi se namreč zavedajo, da naj bi Janša vodil predsedovanje EU v drugi polovici prihodnjega leta.
 
ZDA so s Kamalo Harris dobile tudi prvo podpredsednico v zgodovini. Po mnenju Luke Lisjaka Gabrijelčiča to sicer kaže na neko spremembo v ZDA. Kar je bilo pred 12 leti z zmago Baracka Obame nek absolutni prelom v ameriški zgodovini, postaja vsakdan in se vidi na marsikateri ravni. A tudi Trumpova volilna koalicija je bila mnogo bolj multikulturna in raznolika, kot so bili marsikateri pripravljeni priznati, pojasnjuje zgodovinar. »ZDA so multikulturna demokracija s kompleksnostmi in paradoksi, značilnimi za multikulturno demokracijo in to na različne načine velja za oba tabora.«

image_alt
Kakšne so programske usmeritve Joeja Bidna

 

Bogomil Ferfila: Američani ne padajo na čestitke in na prazne besede


Bogomil Ferfila: Zelo močno dvomim, da se kdo v Washingotnu sekira zaradi tega, kar danes piše slovenski premier. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Bogomil Ferfila: Zelo močno dvomim, da se kdo v Washingotnu sekira zaradi tega, kar danes piše slovenski premier. FOTO: Voranc Vogel/Delo
»Donald Trump se je dobro boril in še vedno se upira, vendar ocenjujem, da zaman. Vse bolj očitno postaja, da se mu bodo odrekli njegovi republikanci, ker so ocenili, da jim Trump s svojim ravnanjem že škoduje. To, da mora odhajajoči predsednik priznati poraz preden novoizvoljeni razglasi zmago, je norma in ni zakon. Pričakujem, da se bodo Združene države Amerike razmeroma hitro vrnile v tirnice, v katerih so bile pod Obamo,« ocenjuje dober poznavalec ZDA dr. Bogomil Ferfila, ekonomist in politolog s Centra za politološke raziskave pri ljubljanski FDV.

V gospodarskem smislu je pod Bidnom pričakovati povečanje investicij iz proračuna, Biden je napovedal velikansko 7500 milijard dolarjev vedno injekcijo v ameriško gospodarstvo. Del tega denarja namerava pridobiti s povišanjem davka na dobiček korporacij in zvišanjem dohodnine za vse, ki letno zaslužijo več kot 400.000 dolarjev, preostalo pa s posojili. Napovedano zvišanje minimalne plače s sedem na 15 dolarjev na uro in ustanovitev komisije, ki bi temnopoltim izplačala odškodnine zaradi sužnje lastništvo in segregacije v preteklosti bi lahko razumeli kot resen korak k večji egalitarnosti in umiritvi napetosti med etničnimi skupnostmi.

Kar zadeva odnose z Evropo in Slovenijo pričakuje dober stari ameriški pragmatizem. Preuranjena čestitka Janeza Janše Donaldu Trumpu po Ferfilovi oceni ne bo nikakor vplivala na odnose med državama. »Američani ne padajo na čestitke in na prazne besede. Pri njih šteje, koliko njihovega orožja boš kupil, koliko vojakov jim boš poslal v njihove vojaške akcije. Pri njih štejeta kri in denar. Zelo močno dvomim, da se kdo v Washingtonu sekira zaradi tega, kar danes piše slovenski premier. Oni zadeve v Sloveniji zelo dobro poznajo in vedo, da ta, ki je danes premier, ni nujno, da bo še dolgo. Sam glede na razmere pri nas napovedujem v naslednjih petih letih pet vlad.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine