Po koncu tedna, ko so v soboto potrdili najvišje število novih okužb doslej – ob 2956 opravljenih testih so jih potrdili 411 –, se bližamo epidemiološkemu mejniku za sprejemanje ukrepov tretjega paketa oranžnega seznama, je stanje glede širjenja novega koronavirusa v Sloveniji povzela
dr. Bojana Beović, vodja svetovalne skupine za covid-19.
Izjavo Dr. Bojane Beović si lahko ogledate tukaj:
Po njenem mnenju so najbolj problematične dejavnosti, kjer se ljudje »mešajo« onkraj gospodinjstva in delovnega mesta, zaradi česar je menila, da bi bilo začasno zapiranje dejavnosti, kot so servisi, gostinske in športne dejavnosti v zaprtih prostorih, zaželeno čim prej. Enako velja tudi za ukrep začasnega izobraževanja na daljavo starejših otrok (srednješolcev) in študentov. Smiselno začasno zapiranje po besedah Bojane Beović traja eno oziroma dve inkubacijski dobi.
Čeprav je situacija v zahodni Sloveniji trenutno boljša kot v vzhodni, je Bojana Beović mnenja, da je ozemlje države premajhno za implementacijo oblik regionalnega, lokalnega zapiranja.
Vladni načrt. FOTO: Delo
V dveh tednih, morda pa še prej, bomo po besedah Bojane Beović potrebovali 300 postelj za obolele s covidom-19. Zmogljivosti za sprejem novih bolnikov se zagotavlja v obstoječih bolnišnicah, pa tudi na novih lokacijah, velik oddelek za covid-19 bi bil lahko vzpostavljen v Bolnišnici Topolšica.
Kaj pa prozorne maske?
V zadnjem času priljubljene prozorne maske je opisala kot neučinkovite, kapljice da letijo čez njihov rob. Povedala je tudi, da čeprav virus na površinah, kot so telefoni in nakupovalni vozički, pa tudi roke, ostaja več ur, ta način okužbe predstavlja manjši delež prenosov okužb.
Do ukrepov z rdečega seznama v prihodnjih dneh?
Na Institutu Jožef Stefan (IJS) v novi napovedi razvoja epidemije covida-19 ocenjujejo, da je ocenjeno reprodukcijsko število 1,81, epidemija pa narašča s podvojitvenim časom približno malo več kot osmih dni. Napovedujejo, da bodo kriteriji za rdeči seznam ukrepov doseženi v prhodnjih sedmih dneh.
Na IJS menijo, da bi lahko bili vzroki za naraščanje reprodukcijskega števila, ki kaže, koliko ljudi v povprečju okuži vsak okuženi, začetek študijskega leta, jesensko vreme ter posledično zadrževanje v zaprtih prostorih in presežene kapacitete epidemiološkega zajezovanja. STA
Komentarji