Neomejen dostop | že od 9,99€
Obsežna operacija izmenjave zapornikov med Rusijo in zahodnimi državami je končana, so nocoj potrdile turške oblasti. Sedem letal s 26 osebami, med katerimi je bilo 24 zapornikov iz sedmih držav ter dve mladoletni osebi, je letelo preko letališča v Ankari, kjer je potekala izmenjava, je sporočilo turško predsedstvo.
Deset Rusov, vključno z dvema mladoletnikoma, je bilo predanih v zameno za 16 zapornikov iz Zahoda, ki jih je pridržala Rusija, je že pred tem v izjavi zapisalo turško predsedstvo in pozdravilo zgodovinsko operacijo, ki jo je koordinirala turška obveščevalna služba MIT.
Ruska agencija Ria Novosti, ki jo povzema italijanska Ansa, je pred tem poročala, da je glede na podatke strani Flightradar24 v ruski eksklavi Kaliningrad pristalo letalo, ki so ga v preteklosti uporabili za izmenjavo zapornikov med ZDA in Rusijo, in sicer decembra 2022 pri izmenjavi ameriške košarkarice Brittney Griner in Viktorja Buta, ki je bil v ZDA zaprt zaradi trgovanja z orožjem. Letalo je menda davi vzletelo iz Moskve in se nato tja vrnilo, kdo je bil na njem, pa ni znano.
Poljska tiskovna agencija PAP, ki se sklicuje na neodvisni ruski spletni portal Meduza, navaja, da so v Kalinigradu v Rusiji izročili ruska vohuna Artjoma in Anno Dulcevo, ki sta bila obsojena v Sloveniji.
V izmenjavo sta bila menda poleg Gershkovicha in Whelana med drugim vključena tudi pripadnik ruske tajne služne FSB Vadim Krasikov, ki v Nemčiji prestaja dosmrtno zaporno kazen zaradi umora čečenskega poveljnika v Berlinu leta 2019, ter nemški državljan Rico Krieger, ki je bil v Belorusiji konec junija obsojen na smrtno kazen zaradi sodelovanja v ekstremistični skupini in terorizma.
Po navedbah italijanske tiskovne agencije Ansa naj bi izpustili tudi ruskega opozicijskega politika Vladimirja Kara-Murzo. Vidnega kritika Kremlja Kara-Murzo je sodišče v Moskvi lani spoznalo za krivega veleizdaje zaradi kritik na račun vojne v Ukrajini in domnevnega širjenja laži o ruski vojski in ga obsodilo na 25 let zapora, kar je najdaljša kazen za kakega predstavnika ruske opozicije v zadnjih letih.
V Beli hiši v sredo sicer niso želeli komentirati poročanja medijev o skorajšnji izmenjavi zapornikov z Rusijo, katere del bi lahko bila tudi v Sloveniji obsojena ruska vohuna. »Ne pogajamo se javno,« je na novinarsko vprašanje odgovorila tiskovna predstavnica Karine Jean-Pierre. Tudi v Kremlju so danes sporočili, da zadeve ne komentirajo.
»Ne moremo se pogajati javno, ker želimo delo opraviti. Nimam nobenih podrobnosti, saj moramo biti previdni,« je še dejala Jean-Pierrova. Dodala je, da je predsednik Joe Biden odločen doseči vrnitev v tujini zaprtih Američanov.
Svetovalec za nacionalno varnost ZDA John Kirby pa je dejal, da si administracija vseskozi prizadeva, da bi se v domovino vrnili Američani, ki so po krivici zaprti v tujini, kot sta novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich, ki je bil v Rusiji obsojen na 16 let zapora zaradi vohunjenja, in nekdanji marinec Paul Whelan, ki je v Rusiji pridržan od leta 2018.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov prav tako danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ni želel komentirati poročanja medijev. »Še vedno nimam komentarja na to temo,« je odgovoril na vprašanje o zamenjavi zapornikov.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji