Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Reke se razlivajo, gladina morja narašča, v gorah grozijo plazovi

Prebivalci naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih.
Močni nalivi v Ljubljani FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Močni nalivi v Ljubljani FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
STA, R. I.
14. 3. 2025 | 06:25
14. 3. 2025 | 21:22
6:29

Zaradi obilnih padavin imajo reke v večjem delu države veliko vodnatost, ki se počasi povečuje. Močneje so narasle reke v jugozahodni in osrednji Sloveniji, razlivajo se reke na Vipavskem, Reka in Ljubljanica. V visokogorju je v zadnjih dneh zapadlo do več kot meter snega, zato je nevarnost proženja snežnih plazov velika, opozarja Arso.

Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) bodo reke v večjem delu države ohranjale veliko vodnatost. Pretok Vipave se bo v prihodnjih urah ustalil, a se bo do sobote še razlivala. Poplavljene površine na Ljubljanskem barju ter kraških poljih in ob rekah na Notranjskem in Dolenjskem se bodo povečevale. Na izpostavljenih mestih se lahko razlije Sava v srednjem toku.

Vipavska dolina. FOTO: Lojzka Furlan
Vipavska dolina. FOTO: Lojzka Furlan

Velike pretoke bosta dosegli tudi Krka in Kolpa, ki imata trenutno srednjo vodnatost. Krka s pritoki se bo ponoči začela razlivati. Ob intenzivnih padavinah lahko ponoči in v soboto prehodno hitro narastejo in se razlijejo posamezni hudourniški vodotoki. Verjetnost za ta pojav je večja v južni, osrednji in vzhodni Sloveniji.

V soboto bodo Krka, Kolpa in Ljubljanica še počasi naraščale. Pretok Save v srednjem in spodnjem toku se bo v soboto dopoldne ustalil in večina drugih rek bo popoldne začela upadati.

Za konec tedna so na Arsu za zahodno in osrednjo Slovenijo izdali oranžno vremensko opozorilo. Pričakujejo med 40 in 80, krajevno tudi okoli sto milimetrov dežja.

Zaradi napovedanih povečanih količin padavin obstaja tudi večja nevarnost za nastanek zemeljskih plazov predvsem v osrednji in zahodni Sloveniji. Zemeljski plazovi se lahko sprožijo tudi v drugih predelih Slovenije, opozarjajo na Geološkem zavodu Slovenije.

Zaradi močnih padavin lahko danes znova poplavi na območjih pogostih poplav. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Zaradi močnih padavin lahko danes znova poplavi na območjih pogostih poplav. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Prebivalci naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode. V primeru opaženih sprememb naj pokličejo na številko 112, opozarja uprava za zaščito in reševanje.

Poplavljena Vipavska dolina. FOTO:Lojzka Furlan
Poplavljena Vipavska dolina. FOTO:Lojzka Furlan

V času večerne plime, med 20. in 23. uro, bo danes povišana tudi gladina morja, ki se bo v tem času razlivalo v višini do 15 centimetrov. Morje se lahko na najbolj izpostavljenih delih obale razlije tudi med sobotno večerno plimo.

Pričakovane količine od danes do sobote zjutraj so med 50 in 100 milimetri, na severovzhodu okoli 30 milimetrov. Zvečer se bodo padavine namreč od juga znova okrepile in postopno zajele vso Slovenijo. V soboto bo sprva še deževalo, čez dan bodo padavine slabele in predvsem na vzhodu in jugu ponehale.

Sneg do alpskih dolin

Obilne padavine težave povzročajo tudi v visokogorju, kjer je velika nevarnost proženja snežnih plazov, opozarja Arso. Od srede zvečer je namreč zapadlo od 50 do več kot 100 centimetrov novega snega, največ na območju Zahodnih in Južnih Julijcev.

Sneg na Pokljuki FOTO: Siniša Uroševič/Delo
Sneg na Pokljuki FOTO: Siniša Uroševič/Delo

Danes dopoldne je snežilo vse do alpskih dolin, kjer je zapadlo do 10 centimetrov snega. Ob otoplitvi z dežjem se je sedaj ojužil vse do nadmorske višine 1800 metrov. Razmere v visokogorju so neugodne in zahtevne, hkrati pa se hitro spreminjajo, plazovita območja pa je zaradi slabe vidljivosti težko prepoznati, opozarjajo na Arsu.

V noči na soboto se bodo od juga zmerne padavine znova razširile nad vsa gorstva, meja sneženja pa se lahko iz zdajšnjih 1600-2000 metrov znova spusti do alpskih dolin. Skupno bo v visokogorju zapadlo še 30 do 60 centimetrov snega, največ na območju Julijcev.

Na Arsu obisk gora zato odsvetujejo.

Obilno deževje tudi v Italiji

Italijanske dežele Toskana, Emilija - Romanja in Benečija (Veneto) je to noč in danes zajelo močno deževje, ki ponekod povzroča poplave in zemeljske plazove. V Benetkah so aktivirali sistem Mose za zaščito pred poplavami, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

V Toskani zaradi močnega deževja velja oranžno vremensko opozorilo, zato so danes v več mestih, tudi v Firencah, zaprte šole. To noč je močno deževalo zlasti na območju severno od Firenc. Predsednik dežele Toskane Eugenio Giani je na omrežju telegram sporočil, da je reka Arno v Firencah in nekaterih drugih krajih močno narasla. Pri tem je opozoril, da se bo dež po napovedih danes še okrepil.

Ljubljansko barje FOTO: Jernej Suhadolnik/Delo
Ljubljansko barje FOTO: Jernej Suhadolnik/Delo

Obilno deževje je zajelo tudi deželo Emilija - Romanja, zlasti mesta Forli, Ravenna, Bologna in Ferrara, kjer so reke presegle opozorilne vrednosti. Oblasti v Bologni so zaradi močnega dežja in poplav v četrtek zvečer odredile evakuacijo pritličnih prostorov. V bližini Bologne se je sprožilo tudi več manjših zemeljskih plazov.

Italijanski minister za civilno zaščito Nello Musumeci je zaradi razmer v Emiliji - Romanji podpisal odlok o izredni mobilizaciji nacionalne službe civilne zaščite za to deželo.

Iz sosednje Benečije (Veneto) medtem danes poročajo o ponovnih težavah zaradi naraščanja morske gladine pri Benetkah, kjer so aktivirali sistem zapornic Mose, da bi mesto v laguni zaščitili pred poplavami. Gladina vode se je povzpela do 115 centimetrov nad povprečno višino.

Tudi v Benečiji sicer že drugi dan močno dežuje, v višjih legah pa sneži.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine