Neomejen dostop | že od 9,99€
Skupina policistov in kriminalistov v zvezi s primerom afere Fotopub že od prve informacije v javnosti, da so se zgodila huda kazniva dejanja spolnega nasilja, zadevo intenzivno preiskuje. Preverjajo okoliščine in zbirajo informacije za potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti, so sporočili iz generalne policijske uprave.
Kot so pojasnili, policisti in kriminalisti opravljajo številne razgovore, se trudijo identificirati morebitne žrtve in oškodovance teh kaznivih dejanj ter preverjajo verodostojnost zapisov na spletu.
Ob tem policija žrtve spodbuja, da kaznina dejanja prijavijo. »Žrtve tovrstnih kaznivih dejanj pogosto ne želijo prijaviti zaradi občutka krivde in sramu, lahko se tudi bojijo maščevanja napadalca. Prav tako želijo čimprej pozabiti na to, kar se jim je zgodilo. Bojijo se tudi stigmatizacije in odziva okolice, če se bo za dejanje razvedelo. Lahko pa je žrtev tudi v takem šoku, da zaradi tega ne more razumno odreagirati.« S policije so zapisali, da to zadržanost razumejo, ob tem pa zagotavljajo, da bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da žrtev zaščitijo in preprečijo, da bi se dejanja še kdaj ponovila. Žrtve želijo spodbuditi, da dejanja prijavijo.
V četrtek je bil z Instagrama umaknjen profil, na katerem so bili objavljeni anonimni zapisi o domnevnih spolnih in drugih zlorabah kulturnika Dušana Josipa Smodeja, poroča N1. Profil je v upravljanje namreč znova prevzela oseba, ki ga je prvotno ustvarila, a se je po obširnem odzivu javnosti odločila, da ga izbriše. Kot so zatrdili, pa je anonimnost žrtev še vedno skrbno varovana.
Kot nadaljujejo, z žrtvami postopajo še posebej skrbno in občutljivo, nudijo jim tako pomoč kot nasvete, po opravljenem razgovoru jhi seznanijo z možnostmi in različnimi oblikami pomoči in jih napotijo na ustrezne strokovne službe. Ves čas našega postopka ima žrtev pravico do spremljevalca, do zagovornika in do informiranja o njihovem postopku.
Morebitne žrtve in priče oz. vse, ki o dogodkih kar koli vedo, zato policija poziva, da jim to nemudoma sporočite! Da bi zaščitili žrtve in ugotovili dejansko stanje posameznih primerov, na policiji pozivajo vse, ki bi o dotičnih dogodkih karkoli vedeli, da to sporočijo policiji. Taka dejanja je treba nujno prijavljati, tako policija, še posebej zato, da se prepreči nadaljevanje izvrševanja tovrstnih kaznivih dejanj ali izvrševanje novih kaznivih dejanj zoper nove žrtve.
Načini in sredstva za prijavo:
Policija ob tem poudarja, da so jim anonimne prijave v pomoč, a da je ključen vir informacij prav žrtev. Vsebina anonimnih obvestil ni zadosten dokaz, da je bilo storjeno kaznivo dejanje. Ker pa so prijave anonimne, ne morejo opraviti dodatnih poizvedb, ki bi jim omogočile nadaljnjo uspešno preiskavo. Zato znova spodbujajo morebitne žrtve, naj podajo prijavo, saj je v preiskavi kaznivega dejanja prav žrtev nepogrešljiv vir informacij.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se