Ljubljana – Psihiatrična diagnoza, ki jo je
Anes Selman kot opravičilo za svoj izostanek na ljubljanskem okrožnem sodišču poslal iz Bosne in Hercegovine, se glasi: anksiozna depresivna motnja z napadi panike. Ko je izvedela za njegov nov izgovor, zakaj se ne more udeležiti predobravnavnega naroka v zadevi
Balkanski bojevnik, pa je specializirana tožilka
Blanka Žgajnar vzkliknila: »Enkrat nima potnega lista, drugič je v depresiji, tretjič je v času pogojnega odpusta. To je že smešno.«
Selman je bil eden od peščice »bojevnikov«, ki so bili po prvem okrožnem sojenju
spoznani za krive tihotapljenja mamil, celo pravnomočno je bil obsojen na 15 let zapora. Kazni pa ni začel prestajati, saj je ušel k sorodnikom v BiH, vendar ga je tudi tam čakal zapor, ker so ga kot preprodajalca mamil obsodili na tri leta in deset mesecev zapora.
Mirovanje in izogibanje stresnim okoliščinam
Pozneje je zanj sodbo v zadevi Balkanski bojevnik razveljavilo ustavno sodišče, saj so na prvem sojenju v sodnem spisu manjkale štiri sodne odredbe, na podlagi katerih so proti njemu zbirali dokaze. Ustavni sodniki so bili soglasni, da mu je bila s tem kršena pravica do obrambe, zato so odredili novo sojenje.
Okrožna kazenska sodnica
Andreja Sedej Grčar je letos izvedela, da je bil predčasno izpuščen iz kaznilnice v Bihaću, zato je pohitela z razpisom predobravnavnega naroka, toda Selmana že avgusta ni bilo iz BiH. Prek svojega odvetnika
Aleša Paulina je poslal vljudnostno opravičilo, da do konca predčasnega odpusta (14. septembra) ne sme zapustit te države in se mora dvakrat tedensko javljati policiji. Izjalovil se je tudi nov poskus izvedbe naroka (25. septembra), takrat je Selman iz Bosne poslal nov izgovor, zakaj ne more priti: v BiH je vložil prošnjo za nov potni list, na katerega bo moral čakati tri tedne.
Nov datum naroka je bil 26. november, tožilki Žgajnarjeva in
Mateja Gončin pa sta upravičeno dvomili, da bo tokrat prišel. Res ga spet ni bilo, njegov zagovornik pa je v spis vložil izvid kantonalne bolnišnice Bihać oziroma specialistične nevropsihiatrične ambulante. Nanj se je podpisal nevropsihiater
dr. Edin Bašagić, ki je 36-letnega Selmana pregledal 6. novembra. Pacient naj bi mu dejal, da se je že leta 2011 v Ljubljani zdravil zaradi postkomocijskega sindroma (prilagoditvena motnja in fobična anksiozna motnja), težave pa naj bi znova izbruhnile potem, ko se je po treh letih zapora v bihaški kaznilnici znova znašel na prostosti.
V prvem okrožnem sojenju je bila večina tihotapcev in preprodajalcev mamil na čelu z domnevnim vodjem združbe Draganom Tošićem oproščenih obtožb. FOTO: Marko Feist
»Navaja občutke napetosti in nervoze, okrepljene anksiozne tegobe in napade panike, sploh če se znajde v večji skupini ljudi. Tegobe so se intenzivirale pred dvema mesecema, po prihodu iz zapora je začel občutiti nelagodje, ki se je sprevrglo v panične napade z močnim bitjem srca in znojenjem dlani,« piše v izvidu. Diagnoza je anksiozna depresivna motnja z napadi panike, zdravnik pa je Selmanu predpisal pomirjevala in antidepresive in mu svetoval mirovanje ter izogibanje stresnim okoliščinam.
Glede na izvid se klient za letos razpisanih obravnav zagotovo ne bo mogel udeležiti, je pripomnil odvetnik. Nov datum naroka je tako določen za 28. januar 2019.
Selmana pa v Ljubljani ne čaka le sodni postopek zaradi tihotapljenja mamil, smo še izvedeli. Tožilstvo ga v drugi zgodbi preganja zaradi ropa, ki naj bi ga bil zagrešil pred leti.
S pritožbo le štirje bojevniki
V prvem okrožnem sojenju je bila večina tihotapcev in preprodajalcev mamil na čelu z domnevnim vodjem združbe Draganom Tošićem oproščenih obtožb. Sodnica Andreja Sedej Grčar jih je v ponovljenem postopku spoznala za krive ter obsodila na skupno 85 let zapora. Sojenje so zaznamovali rekordi: opravljenih je bilo 128 glavnih obravnav, sodba je štela 474 tipkanih strani. Na višjo sodno inštanco so se pritožili le štirje od trinajstih obsojenih v zadevi Balkanski bojevnik: Tošić in Dragan Beljkaš, obsojena vsak na 16 let in pol zapora, ter Valter Abramović (tri leta) in Tadej Poljak (dve leti in pol).
Komentarji