Neomejen dostop | že od 9,99€
Če bi človek slepo verjel argumentom nekaterih zagovornikov rudnika litija v dolini reke Jadar, bi pričakoval, da bo ob prihodu v to zahodnosrbsko pokrajino naletel na mesta duhov, izpraznjene vasi in uničeno naravo. Po njihovem mnenju je gradnja rudnika britansko-avstralske multinacionalke Rio Tinto edini način, kako oživiti propadajočo regijo. A obisk mesta Loznica in okoliških vasi razkrije, da so ti kraji še kako živi ter da premorejo velik potencial za razvoj turizma in kmetijstva.
Turistično srce regije je vasica Tršić, v kateri se je pred 237 leti rodil reformator srbskega jezika Vuk Karadžić. Okolico njegove rojstne hiše so spremenili v muzej na prostem. Nedaleč stran stoji samostan Tronoša, celotno območje, ki obsega približno 1800 hektarov, pa je na državni ravni zaščiteno kot »kompleks kulturnih in naravnih vrednot«, saj tukaj živi 145 zavarovanih rastlinskih in živalskih vrst. A taista država, ki je okolico Tršića zavarovala, je podprla prostorski načrt rudarskega podjetja, ki obsega približno dve tretjini zavarovanega območja.
V Tršiću sva se s kolegom Janom Grilcem z radia Val 202 srečala z Marijo Alimpić in njenim očetom Momčilom, ustanoviteljema ekološkega združenja Zaštitimo Jadar i Rađevinu (Zaščitimo Jadar in Rađevino). Obdajali so nas skrbno urejene starodavne hiše, bujno zelenje in travnik, na katerem se je igrala velika skupina otrok. »Vsak srbski osnovnošolec vsaj enkrat obišče ta muzej. Prepričana sem, da nihče ne bi hotel poslati otrok na ekskurzijo v kraj, ki je le nekaj kilometrov zračne razdalje oddaljen od vhoda v rudnik in je znotraj rudniškega prostorskega načrta,« je dejala Marija Alimpić, po izobrazbi profesorica francoščine in latinščine.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji