Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Komentarji

Igre prestolov

Interpretacija ugotovitev računskega sodišča o neučinkovitosti nabav zaščitne opreme je v sedanji igri prestolov očitno pomembna.
Predsedniku vlade Janezu Janši se v kratkem obeta konstruktivna nezaupnica; do razglasitve rezultatov ne bo jasno, kakšno podporo dejansko ima. FOTO: Yves Herman Afp
Predsedniku vlade Janezu Janši se v kratkem obeta konstruktivna nezaupnica; do razglasitve rezultatov ne bo jasno, kakšno podporo dejansko ima. FOTO: Yves Herman Afp
7. 1. 2021 | 06:00
7. 1. 2021 | 11:03
2:43
Računsko sodišče je pregledalo učinkovitost nabav zaščitne in medicinske opreme v prvem valu epidemije in ugotovilo, da ravnanja vlade, zdravstvenega, gospodarskega in obrambnega ministrstva ter zavoda za blagovne rezerve v teh postopkih niso bila učinkovita. Sodišče je zadnji dan minulega leta na policijo poslalo še dokument, s katerim je označilo 13 pogodb, pri katerih »so okoliščine takšne, da bi lahko bili zaznani sumi kaznivih dejanj«. Kar pravzaprav – glede na izkušnje njihovih naznanil iz preteklosti v smislu pravnomočnih obsodb – ne pomeni prav veliko.

Ko se je razvedelo, da bo Delo objavilo povzetek zaupnega osnutka poročila računskega sodišča, v revidiranem obdobju je bilo sicer sklenjenih 64 pogodb o nabavi zaščitne opreme, so z desnega političnega pola priletele obtožbe, da želimo s člankom rušiti vlado. Do avtorice teh vrstic so po posrednikih prišla celo opozorila, da bi bilo treba biti v prihodnje pazljiv pri prečkanju cestišča. Članek je bil včeraj objavljen. In usul se je še plaz očitkov z levice, češ da s povzetkom 243 strani dolgega dokumenta branimo vlado. Pričakovanja glede političnih posledic revizije – razbitja poslanske skupine SMC – so očitno na obeh straneh zelo velika.

V razburkane vode ob pričakovani vložitvi konstruktivne nezaupnice, za katero opozicija še nima dovolj glasov, da bi uspešno zrušila vlado Janeza Janše, se je s komentarji neobičajno aktivno vključil tudi predsednik računskega sodišča in glede na to, da je revizijski postopek še na stopnji zaupnosti, se ni mogoče znebiti vtisa, da se je tudi prvi človek ustanove, ki mora biti povsem neodvisna, postavil v vlogo akterja, ki bi rad vplival na politični potek dogodkov. Interpretacija ugotovitev in čas njihove objave je v sedanji igri prestolov očitno pomembna.

Poročilo je zdaj na stopnji osnutka, na razčiščevalnih sestankih z revidiranci se bo dokument do takrat, ko bo pridobil status javnega, spremenil. Kako, ni mogoče napovedati. Interesni krogi na obeh straneh pa so očitno vse bolj živčni. Ni namreč jasno, kako bodo ob glasovanju o nezaupnici, s katero bo poskušal vladno krmilo prevzeti Karl Erjavec ter vrniti opozicijo na oblast, na tajnem glasovanju odločili poslanci, ki so po ustavi sicer predstavniki vsega ljudstva in kot takšni nevezani na kakršnakoli navodila.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine