Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Komentarji

Bolje pozno kot nikoli

Slovenija je naredila – bo naredila – nekaj tako zelo osnovnega, da to sploh ne bi smela biti tema.
»Otroke v Gazi sežigajo do smrti. Priče smo najhujšim vojnim zločinom in zločinom proti človečnosti.« FOTO: Voranc Vogel
»Otroke v Gazi sežigajo do smrti. Priče smo najhujšim vojnim zločinom in zločinom proti človečnosti.« FOTO: Voranc Vogel
30. 5. 2024 | 17:09
30. 5. 2024 | 17:48
2:50

Sklep vlade o priznanju Palestine kot neodvisne in suverene države, ki ga bo naslednji teden parlamentarna večina spremenila v (geo)politično dejstvo, bi moral biti tukaj in zdaj osnova osnove katere koli zunanje politike.

A ni tako: Evropska unija, ki kot zunanje-politična entiteta komaj obstaja tudi na svoj najboljši dan, je glede priznanja palestinske državnosti razdeljena. Nemčija se v svojem ekskluzivizmu ponovno nahaja na napačni strani zgodovine. Kar nekaj držav, denimo Francija, cinca. A ne iz etičnih, humanističnih razlog: gre izključno za radikalni politični oportunizem (post)kolonialnih refleksov.

Tudi zato je – natančneje rečeno bo – slovensko priznanje Palestine pomembna simbolna, a tudi politična gesta, ki poziva k prekinitvi ognja, (medsebojni) izpustitvi vseh talcev in, čudovita utopija, obuditvi mirovnega procesa.

Smo, pa tu niti slučajno ne govorimo o velikosti, namreč država, ki ji v mednarodnem okolju ni mogoče očitati velikih zgodovinskih grehov (domači – od povojnih pobojev do izbrisanih – v to oceno niso vključeni).

Slovenija nikoli ni bila kolonialna država. Enako velja za nekdanjo skupno državo, ki je s ključno vlogo v gibanju Neuvrščenih skrbela za tretjo pot v svetovni diplomaciji: in ravno iz tega ter iz procesa lastnega osamosvajanja, ki je ob pogledu (v)stran od razdejanja v nekdanji Jugoslaviji sicer izgubilo svojo etično podstat, izhaja slovenska primerjalna prednost z nekaterimi državami, ki so Palestino že priznale. Predvsem pa s tistimi, ki je nikoli ne bodo.

Slovensko priznanje, čeprav s precej trapasto, politično nezrelo zamudo, razen podpore temeljnim načelom mednarodnega (humanitarnega) prava in konvencij o človekovih pravicah, namreč nima agende. In na tem bi – tudi preko delovanja v varnostnem svetu Združenih narodov – morala temeljiti celotna slovenska zunanja politika, ki bi se morala brezkompromisno osamosvojiti od toksičnega nemško-francoskega vlaka, iz katerega je že davno izstopil spletkarski ameriški strojevodja, ter nova zavezništva iskati pri državah s podobno zgodovino.

Otroke v Gazi sežigajo do smrti. Priče smo najhujšim vojnim zločinom in zločinom proti človečnosti. Hočem reči: Slovenija je naredila – bo naredila – nekaj tako zelo osnovnega, da to sploh ne bi smela biti tema.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine