Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Stranski učinki storitvene inflacije

Za storitve evropski potrošniki namenijo 44 odstotkov svoje potrošniške košarice, ta cenovna kategorije najbolj vpliva na celotno rast cen.
Bojan Ivanc. FOTO: Matej Družnik/Delo
Bojan Ivanc. FOTO: Matej Družnik/Delo
9. 5. 2023 | 05:00
6:37

V nadaljevanju preberite:

Aprilski podatki o gospodarskem razpoloženju v EU27 kažejo, da ostaja gospodarsko razpoloženje nespremenjeno in okoli 2,7 odstotne točke pod dolgoletnim povprečjem, medtem ko se je splošna naklonjenost do novega zaposlovanja nekoliko znižala (za 1,4 odstotne točke), vendar ostaja 6,1 točke nad dolgoletnim povprečjem.

Pri tem je marčna stopnja anketne brezposelnosti ostala nizka (pri šestih odstotkih), podobno tudi v Sloveniji (3,2 odstotka). Treba je opozoriti na velike razlike v gibanju indikatorjev razpoloženja in njihovi ravni glede na dolgoletno povprečje.

Nižje cene energentov, predvsem naftnih derivatov, in delno tudi kmetijskih surovin ter znižanje geopolitičnih tveganj na vzhodu Evrope so bili po naši oceni ključni za dvig razpoloženja evropskih potrošnikov. Po septembrskem dnu (leta 2022) se je razpoloženje potrošnikov povečevalo, vendar je še vedno blizu nizkih ravni iz leta 2013 in druge polovice leta 2020, kar nakazuje na to, da realna raven dohodka še ni nadomestila izgube kupne moči leta 2022, čeprav postaja v vse več državah spet pozitivna zaradi zniževanja letne inflacije.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine