Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

(KOLUMNA) Od prihodnosti do preteklosti

BDP in inflacija sta dva izmed najbolj priljubljenih makroekonomskih pojmov, ki jih makroekonomisti podrobno analiziramo, posamezniki pa doživljajo.
Bojan Ivanc. FOTO: Matej Družnik/Delo
Bojan Ivanc. FOTO: Matej Družnik/Delo
3. 9. 2024 | 05:00
3. 9. 2024 | 17:10
7:30

V nadaljevanju preberite:

Bruto domači proizvod in inflacija sta dva izmed najbolj priljubljenih makroekonomskih pojmov, ki jih makroekonomisti najpogosteje podrobno analiziramo, posamezniki pa doživljajo. Prva kategorija se najpogosteje omenja v kontekstu realne blaginje povprečnega posameznika (tako imenovani realni BDP), druga pa v kontekstu kupne moči, ki je višja, če se cene proizvodov ali storitev povečujejo počasneje ali, še bolje, da upadajo, kar je redkost.

Kaj pomeni »popravljena« objava BDP za leto 2023? Z vidika podatkov, da nam je šlo realno za tretjino bolje, kot so to kazale prve ocene. BDP je namreč po aktualni oceni (druga ocena je predmet kasnejših manjših revizij) lani realno zrasel za 2,1 odstotka, kar je za pol odstotne točke več od februarske ocene (14. februar: 1,6 odstotka). Razlika glede na nominalni BDP je bila še višja (1,8 odstotne točke), saj se je po podrobnem štetju »našlo« še za 860 milijonov evrov BDP.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine