Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

(KOLUMNA) Kaj hoče Evropa?

Prepričan sem, da je Putin danes prvi, ki se zaveda pošastnega neskladja med velikansko ceno invazije na Ukrajino in omejenimi koristmi.
Luka Lisjak Gabrijelčič: Izhodišče bi moralo biti očitno: takšno trajno premirje, ki je sprejemljivo za Ukrajino. FOTO: Ermin Međedović
Luka Lisjak Gabrijelčič: Izhodišče bi moralo biti očitno: takšno trajno premirje, ki je sprejemljivo za Ukrajino. FOTO: Ermin Međedović
30. 11. 2024 | 05:00
6:55

V nadaljevanju preberite:

»Vojna je zgolj nadaljevanje politike z drugimi sredstvi.« Kot se rado zgodi z znamenitimi citati, je tudi ta maksima Carla von Clausewitza pogosto razumljena napačno. Clausewitzeva poanta je, da morajo biti vojni cilji podrejeni diplomatskim (s pojmom »politika« je označeval to, čemur bi danes rekli »zunanja politika«). Ne gre za deskriptivno, temveč normativno izjavo.

Clausewitz je še kako dobro vedel, da ima vojna lastno logiko, ki rada zbezlja iz vajeti zunanjepolitičnih premislekov. Upravičeno ga imamo za enega od »ustanovnih mislecev« moderne dobe, a sam je neposredno po napoleonskih vojnah z vzvratnim pogledom gledal predvsem na zgodnji novi vek, v katerem je, od Ludvika XIV. do švedskega kralja Karla XII., mrgolelo voditeljev, ki so zamešali vrstni red in se zapletali v potratne, krvave vojne brez jasne predstave, kaj sploh hočejo doseči.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine