Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Kako umetna inteligenca misli?

Ko model umetne inteligence treniramo, želimo, da se nauči vzorcev, ki so splošno veljavni za problem, ki ga poskušamo rešiti.
Sašo Dolenc FOTO: Blaž Samec/Delo
Sašo Dolenc FOTO: Blaž Samec/Delo
21. 3. 2024 | 05:00
0:25

V kolumni preberite: 

Napredek zmogljivosti pametnih orodji umetne inteligence, ki smo mu priča zadnja leta, je osupljiv. Opravila, za katera je bilo še nedavno samoumevno, da jih lahko dobro izvajamo le ljudje, zdaj rutinsko opravljajo tudi stroji. Revolucija pri izboljšanju kakovosti delovanja pametnih naprav je presenetila celo strokovnjake, ki se že dolga leta ukvarjajo s tem področjem.

Tehnološki napredek spremljajo trditve, da niti sami znanstveniki, ki razvijajo nova orodja umetne inteligence, ne razumejo najbolje, zakaj natančno se je prav zdaj zgodil tako velik skok v zmogljivosti in uporabnosti tovrstne tehnologije. Seveda raziskovalci zelo dobro poznajo mehanizme, po katerih delujejo naprave in programi, ki poganjajo pametna orodja. Prav tako se zavedajo, da poleg poznavanja teorije za učinkovito izvedbo strojnega učenja modelov umetne inteligence potrebujejo tudi veliko računalniško procesorsko moč, ki ni poceni. Vseeno pa je nekaj popolnoma drugega, da znajo strokovnjaki ob praktični izvedbi procesov tudi pojasniti, kako umetna inteligenca dejansko izvaja opravila, za katera se nam zdi, da je zanje treba na neki način tudi misliti.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine