Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

V Tobačni kmalu hitreje do dokumentov

Z novimi prostori in spremenjenim načinom dela bo največja upravna enota v državi prijaznejša in dostopnejša.
Prostori na Tobačni bodo kmalu prijaznejši do strank, saj bodo uvedli enotni sistem dela za okenci. Foto Leon Vidic
Prostori na Tobačni bodo kmalu prijaznejši do strank, saj bodo uvedli enotni sistem dela za okenci. Foto Leon Vidic
17. 1. 2020 | 06:00
17. 1. 2020 | 08:01
5:50
»V drugi polovici leta bomo uvedli novo organizacijo dela in posodobili poslovne prostore sektorja za upravne notranje zadeve na Tobačni 5. Uvedli bomo namreč enotni sistem dela za okenci, kjer bo le ena čakalnica, in na ta način skrajšali čakalne vrste,« pravi Bojan Babič, načelnik upravne enote Ljubljana. Izvedeli smo, da naj bi investicijo v posodobitev prostorov plačala družba Tobačna center, nova lastnica prostorov na Tobačni, država (oziroma ministrstvo za javno upravo) pa naj bi se v zameno pogovarjala o o višji najemnini.

Upravna enota (UE) Ljubljana je letos pred dvema večjima mejnikoma. Že v začetku aprila jih čaka množična selitev državnih uradnikov za Bežigrad, poleti pa še reorganizacija dela na Tobačni. Največja upravna enota v državi, ki pokriva deset občin s šestino prebivalstva Slovenije, bo tako spomladi namesto na šestih delovala na dveh lokacijah, in sicer na Linhartovi 13 in Tobačni ulici 5.



V prenovljeno bežigrajsko stavbo, za katero bo država plačala 3,3 milijona evrov (z DDV), se bo preselilo 126 uradnikov iz petih izpostav UE Ljubljana. Ti trenutno delujejo na Trgu mladinskih delovnih brigad 7, Adamič-Lundrovem nabrežju 2, Proletarski 1 in Trgu prekomorskih brigad 1.

Bodo pa na lokacijah sedanjih izpostav ohranili pisarne, kjer bodo lahko občani zamenjali osebne izkaznice in potne liste, podaljšali vozniška dovoljenja (oziroma zaprosili za nova), oddali vloge za izdajo rojstnega lista in gradbenega dovoljenja, tujci pa zaprosili za dovoljenje za prebivanje.


 

Pogovori z novim lastnikom še trajajo


Največja sprememba v delovanju UE Ljubljana pa bo zagotovo spremenjeni način dela in posodobitev prostorov v najbolj obremenjenem sektorju za upravne notranje zadeve na Tobačni 5, kjer deluje 167 javnih uslužbencev. Spomnimo, da je stavba na Tobačni s prodajo 49 nepremičnin na območju Tobačne prešla v last črnogorskega poslovneža Alena Sijarića. Ta je skupaj z Damejem Šuleskim postal direktor družbe Tobačna center, država pa ji za najem prostorov plačuje najemnino. Na vprašanje, koliko plačujejo za najem prostorov na Tobačni, na ministrstvu za javno upravo, ki ga vodi Rudi Medved, odgovarjajo, da najemnina za arhivske prostore in pisarniške prostore skupaj znaša 38.891 na mesec.

To pomeni, da država za najem 4752 kvadratnih metrov arhivskih in poslovnih površin na leto plača kar 466.692 evrov. »MJU in lastnik se trenutno še nista dogovorila o najemu dodatnih poslovnih prostorov (pogovori še trajajo), posledično tudi ne o kakršnemkoli zvišanju najemnine iz naslova preureditve poslovnih prostorov,« uradno odgovarjajo na pristojnem ministrstvu.

Po naših informacijah pa naj bi se MJU oziroma na ljubljanski upravni enoti z družbo Tobačna center pogovarjali o višji najemnini. Družba naj bi namreč v celoti plačala investicijo v posodobitev prostorov. Na vprašanje, koliko znaša ocenjena vrednost investicije, pa Dame Šuleski, eden od direktorjev Tobačne center, ni odgovoril.


Kaj vse se bo spremenilo


Kot pravi Bojan Babič, ki ljubljansko upravno enoto z 298 javnimi uslužbenci vodi od oktobra lani, želijo v stavbi na Tobačni 5 ločiti oddelka za tujce in slovenske državljane. Na oddelku, kjer slovenski državljani vlagajo različne vloge in urejajo osebne in druge dokumente, bodo zdajšnji sistem dela spremenili tako, da bodo podrli zdajšnje stene in uvedli enotni sistem dela za okenci, čakalnica pa bo po novem enotna za vse stranke.

Poleg tega bodo javni uslužbenci opravljali vsa dela, in ne le določena opravila. S tem se bodo, kot ocenjuje Babič, zmanjšale čakalne vrste. Na vprašanje, zakaj so se odločili za reorganizacijo dela, Babič odgovarja: »Enotni sistem dela bo prispeval k lažji organizaciji dela javnih uslužbencev, saj že letos pričakujemo množično zamenjavo osebnih dokumentov. Številnim državljanom namreč že letos in v prihodnjih dveh letih potečejo osebne izkaznice in potni listi.«

Poleg tega bodo državljani množično menjali stara vozniška dovoljenja z novimi. Rok za zamenjavo namreč poteče januarja leta 2023. In kakšne spremembe se obetajo na oddelku za tujce? Pri tujcih bi povečali število pisarn za sprejem tujcev in določili ločena okenca, denimo za prvo vlogo, za dopolnitve in prevzem dokumentov.

Kot pravi Babič, želijo vzpostaviti takšen sistem, da tujcem ne bi bilo treba prihajati po štirikrat, ampak največ dvakrat, prvo vlogo pa bi lahko oddali tudi na ostalih lokacijah upravne enote po Ljubljani.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine